Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

ISIS zarabia miliony na handlu antykami

9
Podziel się:

Dżihadyści tzw. Państwa Islamskiego mogą zarabiać nawet 200 mln dolarów rocznie, sprzedając antyki na portalach aukcyjnych takich jak eBay - poinformował Witalij Czurkin, ambasador Federacji Rosyjskiej przy ONZ.

ISIS zarabia miliony na handlu antykami
(AFP)

To jeden z głównych źródeł dochodu ISIS. Po zajęciu części Syrii i Iraku, jego członkowie weszli w posiadanie ogromnej liczby zabytków i dzieł sztuki. Szacuje się, że na terenach okupowanych przez islamistów znajduje się ok. 100 tys. różnych zabytków. Jest tam też ok. 4,5 tys. wykopalisk archeologicznych, z czego 9 widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Terroryści mają być dobrze zorganizowani. Podobno część bojowników tworzy specjalną siatkę zajmująca się handlem dziełami sztuki. Jej członkowie mogą nawet wydawać zezwolenia pozwalające na wywóz antyków z Syrii i Iraku. Drobniejsze przedmioty mają być sprzedane za pośrednictwem eBaya i innych portali aukcyjnych.

Członkowie ISIS starają się ukryć interes. Za pomocą mediów społecznościowych próbują dotrzeć bezpośrednio do odbiorców, by proceder był trudniejszy do wykrycia.

eBay nie potwierdził infromacji o handlu dziełami sztuki. Popularny serwis aukcyjny jest uważany za główny rynek zbytu dżihadystów - donosi brytyjski "Express".

eBay nie ma absolutnie żadnego interesu w tym, by na naszych stronach widniały przedmioty o szczególnej wartości dla kultury i historii. Przyjrzymy się doniesieniom o handlu terrorystów na naszych aukcjach, jednak dotychczas nie było żadnych dowodów na to, że ISIS dopuszcza się podobnych praktyk - powiedział rzecznik prasowy eBaya.

Czurkin oskarżył także Turcję. Jego zdaniem kraj ten jest głównym kanałem przerzutowym. Mają w nim działać specjalne jednostki zajmujące się produkcją fałszywych dokumentów, umożliwiających handel zabytkami na Zachodzie.

KOMENTARZE
(9)
Info z neta
6 lat temu
https://ussus.wordpress.com/2014/12/02/dwadziescia-szesc-faktow-o-isil/
gość
6 lat temu
Kto od nich kupuje i zasila ich w kasę?
bodzio
6 lat temu
ciekawe kto kupuje te antyki bo pewnie nie muzea?
Otaku
6 lat temu
A wystarczyło obryzgać świńską krwią tereny na których siedzi ISIS by śmierdziało na całej pustyni...
ajka
6 lat temu
Już od dawna wiadomo że ISIS handluje dopalaczami na terenie UE a rząd polski wraz z amerykanami wspiera ich w tym
Swój.
6 lat temu
Prosta sprawa. Zlikwidować handel ropą,antykami,organami ludzkimi-i po problemie . Kto to toleruje ?
szuje
6 lat temu
I kto od nich kupuję tę ropę, te antyki???
Gość
6 lat temu
No to już wiecie, kto i dlaczego stworzył ISIS. A wystarczy nie kupować ... Ale największym ponoć źródłem dochodów jest handel organami. Ciekawe kogo na nie stać?
Gość
6 lat temu
No to już wiecie, kto i dlaczego stworzył ISIS. A wystarczy nie kupować ... Ale największym ponoć źródłem dochodów jest handel organami. Ciekawe kogo na nie stać?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić