Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Islandia. Porównali zdjęcie do stanu sprzed 40 lat. Wstrząsający efekt

48
Podziel się:

Aby ukazać, jak szybko topnieją lodowce Islandii, naukowcy wykorzystali kilkudziesięcioletnie zdjęcia lotnicze i zestawili je z nowymi fotografiami, które wykonano przy pomocy drona. Wyniki analizy mają uświadomić, jak dużym problemem jest stale ocieplający się na klimat.

Islandia. Porównali zdjęcie do stanu sprzed 40 lat. Wstrząsający efekt
(University of Dundee)

Badania na Islandii zostały przeprowadzone przez szkockiego naukowca. Dr Kieran Baxter z Uniwersytetu w Dundee opisał zmiany, jakie zaszły w grupie lodowców znajdujących się po południowej stronie Vatnajökull, jednej z największych pokryw lodowych w Europie.

Archiwa są ogromne, skorzystaliśmy tylko z ich małej części, żeby pokazać, w jaki sposób ocieplający się klimat ujawnia się w naszym regionie – twierdzi Dr Kieran Baxter.

Stan lodowców sprawdzono na podstawie zdjęć z ostatnich 40 lat. Aby tego dokonać, porównano mapy lotnicze wykonane w latach 80. XX wieku przez instytut National Land Survey of Iceland. Zostały one przemodelowane w 3D przy użyciu specjalnego oprogramowania. Następnie zestawiono je z nowymi zdjęciami tych samych miejsc, które wykonane dronem.

Ta metoda pozwala nam tworzyć unikalne obrazy pokazujące, jak bardzo zmieniły się krajobrazy w ciągu ostatnich 30–40 lat – dodaje Baxter.

Zobacz także: Zobacz też: Starożytna skała pod lodowcem. Niesamowite odkrycie na Antarktydzie

Zdjęcia mogą budzić wielki niepokój. Skala stopniałego lodu na opublikowanych fotografiach jest ogromna. Naukowcy twierdzą, że duże przyspieszenie topnienia zauważono przede wszystkim w południowo-wschodniej Islandii. Wysokość pokrywy lodowej Vatnajökull, która obejmuje 7,7 tys. km. kwadratowych i stanowi 8 proc. powierzchni kraju, w ciągu 30 ostatnich lat zmniejszyła się na całym swoim obszarze średnio o 20 metrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(48)
nokl
3 lata temu
To dwa różne zdjęcia na pewno nie tej samej okolicy, ktoś nas wkręca!
XYZ
3 lata temu
OCIEPLENIE SPOWODOWANE JEST WYCHYLENIEM OSI ZIEMI W STOSUNKU DO SŁOŃCA .NAUKOWIEC
B52
3 lata temu
zgasić światło i porosnąć futrem kto jest chętny
Koloz
3 lata temu
Globalne ocieplenie to rzecz najzwyczajniejsza w świecie, bo kończy się etap interglacjalny i stąd skok temperatur. Człowiek moi drodzy nie ma praktycznie ŻADNEGO wpływu na klimat i cykle ziemskie. No, ale wkręt dobrý, na tej histerii niejeden się wzbogacił na ekogównie bezemisyjno-elektrycznym. Szczególnie Al Gore, hjehje. Poczytajcie sobie. Pomijając już oczywiście, że same oceany i żyjące w nich organizmy dostarczają kilkaset razy więcej CO2, niż wszyscy ludzie razem wzięci. No, ale tego akurat się w tv ani mediach nie dowiecie.
M.
3 lata temu
Nie było fabryk, samochodów, CO2, nie było ONZtu, a lodowiec z Polski też stopniał. Kto za to odpowiada?
Tomi
3 lata temu
Niech więcej samolotów, statków jest w ruchu i o tym nikt nie mowi tylko czepiają się szarego obywatela że ma stary piec i ma go wymienic i zakaz palenia mułem tylko węglem co więcej smrodu z tego jest żeby podnieść rentowność kopaln. A nikt nie powie Czecha co mają przy granicy polskiej same fabryki kopalnie i inne źródła syfu
ja
3 lata temu
zaczyna mnie to powoli wkurzać. Z tego co wiem nawet przez Polskę kilka razy przechodził lodowiec. To chyba logiczne, że klimat raz się ocieplał, a raz był zimny.
Ciepły
3 lata temu
Bardzo dobrze! Walic lód i zimno.! Ciepełko ewer!
123
3 lata temu
Alez jestem wstrzasniety. Malo kawy nie rozlalem. Poziom o2 to dna bez dna. Powinniscie zamiescic mojego kloca z przed 40 minut, ktorego juz nie ma w kiblu.
Bartek
3 lata temu
1989 do 2019 to 40 lat?
Ja
3 lata temu
Przyroda się zemści na Nas za to wszystko.
CNNNC
3 lata temu
Ja też siebie nie poznaje sprzed tylu lat
heh
3 lata temu
o ile drugie zdjęcie to faktycznie z tego samego miejsca, tak na pierwszym nie widzę punktu zaczepienia, chyba nawet "nielodowe" góry się przeniosły;)
Ja
3 lata temu
To nie to samo miejsce. Proszę pokazać szkic lub fotkę starszą...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić