Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

"Jak one to znoszą"? Unikaj tych jaj!

6
Podziel się

Niemal 90 procent kur niosek żyje w chowie klatkowym – alarmuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Obrońcy kur rozpoczęli kampanię w obronie ptaków, które żyją w warunkach przemysłowych. Alarmują, by nie kupować jaj z numerem 3.

"Jak one to znoszą"? Unikaj tych jaj!
(Flickr/Marilyn Peddle)

Chów klatkowy pozwala na największe stłoczenie kur na metrze kwadratowym. Wszystko odbywa się w kontrolowanym i zamkniętym środowisku. Praktycznie każdy aspekt produkcyjny, od usuwania odchodów po podawanie paszy i transportowanie jajek do pakowni, jest zautomatyzowany – informuje stowarzyszenie w raporcie "Jak one to znoszą".

W jednej hali produkcyjnej może mieścić się nawet 100 tysięcy kur. Stłoczone ptaki posuwają się nawet do aktów kanibalizmu. Po około półtora roku znoszenia jaj przeznaczane są na ubój. W naturze żyłyby 10 razy dłużej.

Obrońcy kur przytaczają także badania na temat natury ptaków. Posiadanie własnej przestrzeni zdaje się odgrywać istotną rolę w utrzymaniu ich dobrego samopoczucia. Dzięki swobodnemu siedzeniu na grzędach są mniej zestresowane. Dla higieny potrzebne są im „kąpiele piaskowe”, czyli tarzanie się w piachu. Co więcej, kura, nawet mając dostęp do pokarmu, woli grzebać w ziemi za smakołykami. Innymi słowy – musi mieć możliwość swobodnego spacerowania, aby rozwijała się zdrowo.

Mądry jak kura? Badania z 2013 r., przytaczane przez stowarzyszenie, wskazują, że ptaki podczas rozwiązywania problemów korzystają ze swoich wcześniejszych doświadczeń oraz wiedzy. Zaobserwowano nawet, że są w stanie operować prymitywnymi narzędziami.

Nie kupujcie jaj z numerem 3 - apeluje stowarzyszenie. Kampania nieprzypadkowo ruszyła właśnie teraz. Zbliża się Wielkanoc, wzmożony okres kupowania jaj.

KOMENTARZE
(6)
Marta Jońska
6 lat temu
moje dzieci nie ruszą jajek z trójką, te jajka cuchną po ugotowaniu, usmażeniu. Od lat nie kupuję "trójek", nie karmię dzieci i siebie stresem i strachem tych biednych kur. Taki chów kur jest z kur wysyństwem. Jajka z klatki są jak panga hodowana w szambie.
darek
6 lat temu
a klatki zakupione w Niemczech,i zaraz dostana kase zeby takich rzeczy nie pisac,Unia kazala i koniec
q
6 lat temu
Ludzkość swoimi działaniami upadla swoje "człowieczeństwo" Czym człowiek różni się od świni jedzącej wszystko co znajdzie? Tylko tym, ze człowiek musi za to zapłacić i dodatkowo żąda "estetycznego" wyglądu opakowania i samego jedzenia... Ludzkość jest identyczna jak wirus.. jak rak który toczy tą planetę...
B52
6 lat temu
mnie to przypomina POjojowy matrix wcześniej do szkoły później na emeryturę umowa śmieciowa z ruchomym czasem pracy a na osłodę pracujące soboty i niedziele
flip
6 lat temu
Jaja z "3" najbezpieczniejsze dla konsumenta! Kury na wolności zjedzą ziarno, ale zdechłym szczurem też nie pogardzą i gnojówki też się napiją. Więc zwolennicy ekologii: smacznego!
Ciekawski
6 lat temu
Dziesięć razy więcej czyli że kura na wolności do 15 lat dożyje ??? Wątpię .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić