Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Kapelusz Napoleona idzie pod młotek

14

Kapelusz należący do Napoleona, ocalony z pola bitwy po klęsce pod Waterloo w 1815 r., ma zostać wylicytowany w poniedziałek. To jeden z 19 bikornów cesarza, które przetrwały do naszych czasów.

LONDON - OCTOBER 14:  A bicorn hat, said to have been worn by Napoleon Bonaparte, is readied for display by Nicholas Lambourn at Christie's on October 14, 2005 in London, England. Christie's Trafalgar Bicentenary, The Age of Nelson, Wellington and Napoleon sale takes place on October 19, 2005 in London.  (Photo by Peter Macdiarmid/Getty Images) *** Local Caption *** Nicholas Lambourn
LONDON - OCTOBER 14: A bicorn hat, said to have been worn by Napoleon Bonaparte, is readied for display by Nicholas Lambourn at Christie's on October 14, 2005 in London, England. Christie's Trafalgar Bicentenary, The Age of Nelson, Wellington and Napoleon sale takes place on October 19, 2005 in London. (Photo by Peter Macdiarmid/Getty Images) *** Local Caption *** Nicholas Lambourn (Getty Images, Peter Macdiarmid)

* Kapelusz Napoleona zostanie sprzedany w Lyonie.* Kapelusz wystawiają na aukcji potomkowie prywatnego kolekcjonera, który kupił go w 1986 roku, informuje BBC.

Spekuluje się, że bikorn może pójść za kwotę między 30 tys. a 40 tys. euro. Cenne nakrycie głowy jest jednym z 19, które przetrwały do naszych czasów. Nie jest to duża liczba, biorąc pod uwagę to, że wg szacunków historyków cesarz Francuzów w ciągu swojego życia miał około 120 takich kapeluszy.

Zobacz także: Zobacz także: Przegląd klasyków przed aukcją Ardor

Kapelusz Napoleona został zabrany z pola bitwy przez holenderskiego kapitana. Wrogowie cesarza po jego klęsce bardzo chętnie zabierali części jego garderoby w charakterze trofeum. Czerwony płaszcz, który Napoleon miał na sobie pod Waterloo, należy do królowej i znajduje się w kolekcji królewskiej od 1837 roku.

Napoleon nosił kapelusz na swój sposób. Bikorn był powszechnie używanym w XVIII i XIX wieku Europie i Ameryce Północnej nakryciem głowy wojskowych. Jednak współcześnie kojarzy się głównie z Napoleonem, który nosił go w ekscentryczny sposób - bokiem, a nie rogami z przodu i z tyłu, tak jak inni. Dzięki temu łatwo go było rozpoznać na polu bitwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić