Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Nie umieją tego wyjaśnić. W Londynie z deszczem pada plastik

222
Podziel się

W stolicy Anglii zarejestrowano najwyższy poziom zanieczyszczenia mikroplastycznego. Londyn prześcignął nawet Chiny – o 20 razy! Naukowcy nie są zgodni, jakie mogą być konsekwencje dla mieszkańców metropolii. Jednak ich przypuszczenia nie napawają optymizmem.

Nie umieją tego wyjaśnić. W Londynie z deszczem pada plastik
(iStock.com, kokodrill)
bCIcWpat

Badaniom zostały poddane próbki deszczu, który spadł na Londyn. Naukowcy zebrali ich aż osiem. Po zbadaniu i porównaniu wyników okazało się, że wszystkie zawierały cząsteczki plastiku.

Co dokładnie znajdowało się w próbkach? Jak podaje "The Guardian", deszcz, który pada w Londynie, zawiera cząsteczki aż piętnastu różnych tworzyw sztucznych.

Wśród odnalezionych tworzyw sztucznych dominuje akryl. Naukowcy przypuszczają, że pochodzi on z odzieży mieszkańców. 8 proc. to polistyren i polietylen, który zawierają opakowania jedzenia.

bCIcWpav

Zobacz też: Niezwykłe chmury nad Londynem

Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego poziom cząsteczek rośnie w tak szybkim tempie. Specjaliści nie potrafią precyzyjnie określić, jakie są konsekwencje wchłaniania zanieczyszczeń mikroplastycznych. Jest to jednak nieuniknione – ich wielkość wynosi od 0,02 mm do 0,5 mm.

Cząsteczki dostają się do organizmu przez drogi oddechowe. Są wchłaniane podczas oddychania, a po połknięciu śliny przedostają się do płuc i krwiobiegu. Naukowcy nie mają wątpliwości, że mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Osadzają się także na napojach i żywności.

Jakie są przewidywania specjalistów? "The Guardian" wskazuje, że mikrocząsteczki przenoszą chemikalia i mikroby. Zaobserwowano ich negatywny wpływ na morskie stworzenia, plastikowe włókna można również zaobserwować w próbkach raka płuc.

bCIcWpaB

Światowa Organizacja Zdrowia już dawno alarmowała o niepokojącym zjawisku. Główni doradcy naukowi Komisji Europejskiej opublikowali specjalny raport w kwietniu 2019 roku. Wynika z niego, że wobec zanieczyszczenia mikroplastycznego należy zachować szczególną ostrożność.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCIcWpaW
KOMENTARZE
(222)
Leszek10000
7 miesięcy temu
Wystarczy wymusić używanie szklanych i papierowych opakowań. Nałożyć wysoki podatek za sztuczne dodatki do ubrań. Im substancja bardziej szkodliwa tym większy podatek. Wymusiło by to ograniczenie stosowania plastiku i zachęciło do stosowania materiałów przyjaznych naszemu zdrowiu i środowisku.
CNNNC
7 miesięcy temu
Kiedyś było mleko nalewane do szklanych butelek . Gotowało sie ostroznie , bo moglo byc kwasne . Ale to nie bylo żle , bo bylo na zsiadle . Dzisiaj mleko jest w plastikach i nie zsiada sie . Wszystko pakowane w folie plastikowa , kiedys bylo w papier i papieru starczalo . W kuchni plastik moze byc tylko jako sitko do parzenia ziół
5p0
7 miesięcy temu
lata 80 to bawełna, celuloza, wiskoza i opakowania szklane. jakoś wtedy nie było problemów zdrowotnych i środowiskowych. barwniki były roślinne a w Polsce obowiązywały bardzo wysokie normy na żywność. teraz jest unijny chlew ! syf w każdej postaci a żarcie to jedna wielka trutka na szczury która w nocy świeci a robaki uciekają od tego guuwana! Ktoś widział robaka w jabłku lub śliwkach !!! to trucizna według norm UE którą żremy i zdychamy !! w PRL-u tego nie było a normy jakościowe były najwyższe w świecie !! a więc nie ma jak UEn nie życzę wam zdrowia bo go nie zaznacie
bCIcWpaX
ZŁY
7 miesięcy temu
Globalne ocieplenie to jest ale plastiku i innych ,substancji nadmiernego konsumpcjonizmu oraz pasienia dzieci plastikowymi zabawkami z Chin
Ucć
7 miesięcy temu
A nam wciskają, że najwięcej jest węgla!
Najnowsze komentarze (222)
Nina
6 miesięcy temu
O 20 razy! To 20 razy czy o 20? Po czymś takim dalej nie chce się czytać. Dziennikarze ponownie do podstawówki!
Jan
6 miesięcy temu
Niedługo przeprosimy naturalne plantacje roślin włókienniczych i fermy zwierzat futerkowych nie mówiac o hutach szkła
Porcy
6 miesięcy temu
Jestem pełen podziwu dla naukowców, że zbadali aż 8 próbek deszczu!
Szyszka
6 miesięcy temu
Mamy to czego chcieliśmy. Zatruwamy środowisko naturalne od dekad i nikogo nie interesowały konsekwencje i realne zagrożenia do czasu jak sami się nie zaczęliśmy dusić tym plastikiem. I bardo dobrze wcale mi ludzi i siebie samej nie żal.
ngandu
6 miesięcy temu
Ocieplanie się klimatu jest spowodowane przez kilka czynników ale najważniejsze to: zanieczyszczenie środowiska , niszczenie lasów, zanieczyszczenie oceanów i odławianie zbyt dużej ilości ryb i innych zwierząt morskich, zanieczyszczenie atmosfery dymem sadzą i plastikiem, intensywne rolnictwo przemysłowe ,itd . Ale nie jest spowodowane przez życiodajny gaz zwany CO2 lub dwutlenkiem węgla .Media robią ludziom, których w szkole nie nauczono myśleć wodę z mózgu Wystarczy pomyśleć że ttak mała zawartość CO2 (0,04%) w powietrzu nie może pochłonąć tyle promieniowania aby podniosła sie temperatura na Ziemi bo CO2 nie jest gazem cieplarnianym Najważniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna której w powietrzu jest wielokrotnie więcej (nawet do 4 procent)co2 stało się narzędziem do niszczenia biedniejszych krajów Nasza cywilizacja in gospodarka nie może się rozwijać bez taniej energii a ci co tak protestują niech zaczna od siebie czyli niech nie korzystają z transportu bo napędzany jest ropa naftową , nie używają energii elektrycznej nie korzystają z rzeczy wykonanych z metalu niech zamieszkają w drewnianych chatach a nie domach wykonanych z cegieł lub betonu ,nie używają szklanych naczyń i opakowań i plastikowych i tak można jeszcze b. długo
xxx
7 miesięcy temu
Nie kupować w plastikach żywności. Pisać do producentów i władz.
moi
7 miesięcy temu
A za chwilę jeszcze 5 G !
moi
7 miesięcy temu
A za chwilę jeszcze 5G!
bCIcWpaP
Twój stary
7 miesięcy temu
Można gdzieś zgłosić tego pseudo dziennikarza za pisanie farmazon? Takie coś powinno byc karane
God
7 miesięcy temu
To karty płatnicze wracają do Rothschilda !
Polka
7 miesięcy temu
Rząd udaje ,że nic nie wie,wszyscy wiedzą, że światem rządzą mafie,samotny chemtrails dzień w dzień zrzucają na ludzi różne coraz bardziej toksyczne związki ,żeby wytruć,bo za dużo ludzi jest i żeby ludzie chorowal i.Rak od czego,wiadomo,kiedyś tego nie było, a walka z ociepleniem, to tylko fikcja,to wszystko samoloty chemtrails robią,spójrzcie codziennie w niebo,same szramy,to chemtrails.Rzady wiedzą,ale się boją, Jeżeli nic się z tym nie zrobi ,żerują nas,dodatkowo sieć 5G,Bruksela rezygnuje,a Polska przyjmuje tę sieć,i za chwilę będzie 1/3 Polaków,zobaczycie.
Polka
7 miesięcy temu
Przecież to wiadomo,że samoloty chemtrails zrzucają,po to żeby ograniczyć ilość ludzi,żeby zasklepić pęcherzyki płucne,i szybko nastąpiła śmierć,chemtrails wszyscy o tym wiedzą.Tylko rządy z tym nic nie robią,bo się boją tych mafii.
marek
7 miesięcy temu
Ale przecież nie można zakładać naturalnych futer, skórzane buty też są be,lniane tkaniny mało delikatne,bawełna kosztuje zbyt dużo wody.A niech ci zieloni idą w końcu w diabły! Niech wróci normalność na miejsce homo-eko- terroryzmu!
samoloty
7 miesięcy temu
Po co te smiechy na temat ilosci probek deszcz?Plastyk jest od dawna i tego nie bylo,a teraz samoloty truja nim .Niedowiarki spojszcie w niebo,tam jest odpowiedz.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić