Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Koronawirus. Chwiejne nastroje Polaków, niepokój w Niemczech, panika Włochów [BADANIE]

21
Podziel się:

Zbadano nastroje społeczne wśród obywateli trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Włoch odnośnie do pandemii koronawirusa. Do tej pory Polacy przejawiali największy spokój i zaufanie względem rządzących spośród badanych. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie, w związku z dynamicznym rozwojem epidemii.

Koronawirus. Chwiejne nastroje Polaków, niepokój w Niemczech, panika Włochów [BADANIE]
(Getty Images, Beata Zawrzel)

Agencja badawcza "United Surveys", zapytała Polaków, Niemców i Włochów o ich nastroje w związku z zagrożeniem koronawirusem. Widać wyraźne różnice w odpowiedziach ankietowanych w zależności od ich pochodzenia. Polacy wykazywali się większym spokojem w obliczu wirusa niż przedstawiciele pozostałych narodowości.

Polacy względnie spokojni. Na pytanie dotyczące obawy przed zachorowaniem na koronawirusa najwięcej ankietowanych zaznaczyło odpowiedź "raczej nie" - 38,5 proc. "Raczej tak", wskazało 27,3 proc. ankietowanych. Na trzeciej pozycji znaleźli się niezdecydowani. Odnośnie do emocji wywołanych przez pandemię, Polacy przejawiają chwiejne nastroje, zmieniające się z upływem czasu.

Przedstawiciele Włoch wyrażali zdecydowanie większy niepokój od pozostałych. Zarażenia wirusem zgodnie z najnowszymi danymi "raczej" obawia się 45 proc. ankietowanych oraz 22 proc. obawia się "zdecydowanie".

Zdecydowana większość Niemców - 66,4 proc. jest zaniepokojona rozprzestrzenianiem się wirusa. Mniejsza część ankietowanych wskazała jednak obawę związaną z zarażeniem się koronawirusem.

Polacy poparli decyzje rządu służące przeciwdziałaniu pandemii. Działania rządu jako "raczej dobre" oceniło 41,6 proc. badanych, po głosach neutralnych - 29,8 proc., trzecią pozycję zajęła odpowiedź "zdecydowanie dobrze".

Włosi wypowiedzieli się dość pozytywnie odnośnie decyzji swoich władz. Odpowiedzi ankietowanych zmieniały się jednak wraz z rozwojem epidemii. Zdania Niemców w tej kwestii są podzielone, 40,7 proc. z nich uznało działania rządu za wystarczające, 39 proc. za niewystarczające, a 13 proc. za zbyt daleko idące.

Zobacz także: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Warto zaznaczyć jednak, że Polacy są na wcześniejszym etapie rozwoju epidemii. Relatywny spokój opinii publicznej, może się wkrótce odmienić. Twórcy badania podkreślają, że różnica w stopniu zaawansowania epidemii między państwami jest istotna. Nie ma jednak pewności, czy w kolejnych tygodniach Polska i Niemcy będą powielać schemat Włoch.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Gerard
2 lata temu
Statystyka , wykresy,"mądre pytania" , tylko zadziwiająca cisza o latach 2019 -2018 gdzie w tym kraiku zmarło ponad pół miliona obywateli z "przyczyn naturalnych",CIEKAWE???!!!...
wreszcie
2 lata temu
Zrobiłem dzisiaj stolec.
J-23
2 lata temu
STOŁKOWA PATOLOGIA
aza
2 lata temu
Uważam, że rząd nas okłamuje! Nie jesteśmy przygotowani na walkę z wirusem a rząd podaje optymistyczne dane bo chce utrzymać dobry nastrój do wyborów prezydenckich. Oszuści i kłamcy.
smerf
2 lata temu
A dlaczego nie zrobią sondażu na temat głupiego zachowania urzędników i szefów WHO którzy nie nakazali zamknąć granice dla obywateli Chin a sprowadzonych obywali własnych krajów poddanie obowiązkowej kwarantanny ,gdyby to zrobiono nie było by pandemii poza Chinami
loki
2 lata temu
Spokojnie Polaków dobiją nieodwołane wybory bo widać pis idzie w zaparte. Tylko nie zapominajcie komu potem wysyłać zaproszenia na pogrzeby bliskich.
afrykaner
2 lata temu
ja to olewam,piję gorzałę i czuję się dobrze.
aldi
2 lata temu
Jednym z efektów tych bezprecedensowych rozwiązań rządu są społeczne zbiórki na doposażenie szpitali w podstawowe środki ochrony zdrowia. To jest ten niebywały sukces poczynań władzy?Władzy która potrafi tylko kupować wasze poparcie za wasze (sic!) pieniądze ale nie potrafi już ich wykorzystać w walce o wasze zdrowie. Nawet tych 7,5 mld euro które daje UE.
OSA,,,
2 lata temu
UWAŻAM ,ŻE DLA CHORYCH I PODEJRZANYCH O KORONAWIRUSA RZĄD ZROBIŁ WSZYSTKO CO NALEŻY ALE ZAPOMNIAŁ O 38 ,ILIONACH LUDZI CO NIE SA ZAKAŻENI ALE CZEŚĆ Z NICH musi sie leczyc w przychodniach specjalistycznych i u lekarzy rodzinnych i robić specjalistyczne badania bo wiecej umrze na inne choroby jak zawał , udar itp bo zamknieto dostep do specjalistycznej służby zdrowia i odmawia sie badań dla chorych na inne ciężkie choroby co systematycznie sie leczą , odmówiono mi wizyte w kardiologicznej przychodni bezterminowo bo bedzie zamknieta i tak jest z innymi przychodniami --- TAK SIE NIE GODZI BY ZA NASZE SKŁADKI PAŃSTWO NIE WYWIĄZYWAŁO SIE Z KONSTYTUCYJNEGO OBOWIĄZKU LECZENIA --NALEŻY NAKAZAC UŻYWANIA MASECZZYĆEK I DEZYNFEKOWAĆ REĆE ALE KONIECZNIE PRZYJMOWAC PLANOWANE WIZYTY I UMAWIAC KOLEJNE TAK BY SŁUŻBA ZDROWIA DLA WSZYSTKICH CHORYCH BYŁA DOSTEPNA =--BO JAK NIE TO NA KORONAWIRUSA BEDZIE GARSTKA ZMARŁYCH A NA UDARY , ZAWAŁY I INNE CIĘZKIE CHOROBY TYSIĄCE ZMARŁYCH I KTO ZA TEN STAN RZECZY ODPOWIE ???????????????? NIE DZIAŁAC PO OMACKU I BEZ SZALEŃSTW A------ CHORYZH na wszystkie inne choroby normalnie powinni byc przyjmowani--a ci zakażęni maja swoje szpitale i jest ok -- NIE WPROWADZAJCIE ZAMETU W SŁUŻBIE ZDROWIA -LECZYĆ NALEŻY WSZYSTKICH CHORYCH BO INACZEJ ŁAMIECIE KONSTYTUCJĘ !
natura czł.
2 lata temu
Polacy są spokojniejsi, bo widać jak na dłoni, że w stosunku do innych państw w Polsce jest sielanka.Taka jest natura człowieka. Jak nie słyszy strzałów to mowa o wojnie go nie rusza ale jak by mu świsnęła kula nad głową to zaraz zmienia zdanie zachowanie.
Alternatywa
2 lata temu
Zamiast kazać wszystkim siedzieć w domu pozbawiając wielu środków do życia, a innych dostępu do edukacj, wystarczyłoby odizolować ludzi z grupy większego ryzyka - starszych i z chorobami przewlekłymi
Artur
2 lata temu
Jeżdżę do Niemiec raz w tygodniu Przed wczoraj wróciłem i jestem w kwarantannie 8 godzin na granicy ale dzieki temu ze pojechałem przez Szwed U Niemców nie widziałem żadnej paniki i zaniepokojenia !!!! Tylko pare plakatów w miejscach publicznych informujących o zagrożeniu Wiec skąd wy bierzecie te informacje !!!! Jestem z Warszawy gdzie jest pusto ma ulicach a w Berlinie życie toczy się normalnie !!!!
Jacek-3
2 lata temu
"...Mamy dobry Sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej..." Neo-Nówka już dawno to stwierdziła - jasnowidze czy co?
gość 44
2 lata temu
A zwrócił ktoś uwagę że każda z tych ankiet miała inaczej skonstruowane pytania w tych samych tematach ?!?! Manipulacja aż razi w oczy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić