Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Koronawirus. Najnowsze badania podają, ile osób może umrzeć

15
Podziel się:

Z badań, które opublikowano w poniedziałek, wynika, że z powodu koronawirusa umrze mniej osób, niż wcześniej przewidywano. W czasopiśmie medycznym "The Lancet Infectious Diseases" oszacowano, że wskaźnik śmiertelności osób zakażonych koronawirusem wynosi 0,66 proc.

Najnowsze badania wykazały, ile osób umrze w wyniku infekcji koronawirusem. Obliczono nowy wskaźnik śmiertelności
Najnowsze badania wykazały, ile osób umrze w wyniku infekcji koronawirusem. Obliczono nowy wskaźnik śmiertelności (Getty Images, Anadolu Agency / Contributor)

W tych obliczeniach uwzględniono również łagodniejsze przypadki - chodzi o osoby, u których nie rozpoznano choroby. To sprawia, że wynik jest niższy niż podawano do tej pory. Niestety, wskaźnik śmiertelności wciąż pozostaje wyższy w stosunku do tego, który jest w przypadku grypy (0,1%).

Śmiertelność koronawirusa niższa niż przewidywano, ale wyższa niż grypy sezonowej

Jeśli nie uwzględnimy osób, u których przebieg choroby był łagodny, a weźmiemy pod uwagę tylko osoby z ciężkimi objawami, wskaźnik śmiertelności wynosi 1,38 proc. i jest on bardziej zbliżony do tego, o którym informowano wcześniej. Jeszcze na początku marca dr Anthony Fauci, dyrektor Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych podawał, że wskaźnik wyniesie 2 proc.

Podkreślał jednak, że liczba może być znacznie niższa, "jeśli czynnik będzie uwzględniać przypadki osób, u których choroba przebiega bezobjawowo". Wszystko dlatego, że w przypadku obliczania wskaźnika śmiertelności, uwzględnia się jedynie osoby, które zgłosiły się z objawami. Naukowcy przyjrzeli się masie przypadków w Chinach, a także osobom, które były na statku wycieczkowym "Diamond Princess".

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Matyja: grozi nam czarny scenariusz

Po połączeniu wszystkich danych ogólny wskaźnik wynosi 0,66 proc. Wzrasta on jednak w przypadku osób starszych, po 80. roku życia. u których wynosi 7,8 proc. Zgony są niezwykle rzadkie w przypadku dzieci poniżej 9. roku życia - śmiertelność wynosi zaledwie 0,00161 proc. U osób poniżej 40. roku życia częstość zgonów nie była wyższa niż 0,16 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nasza analiza bardzo wyraźnie pokazuje, że u osób w wieku 50 lat i starszych hospitalizacja jest znacznie bardziej prawdopodobna niż u osób poniżej 50 roku życia, a większa część przypadków może być śmiertelna - powiedziała Azra Ghani, profesor Imperial College London i autorka badania.

Badania wykazały, że powrót do zdrowia może zająć tygodnie, co nierozłącznie wiąże się z brakami podstawowego wyposażenia, sprzętu i przestrzeni w służbie zdrowia. Średni czas od wystąpienia objawów i wypisania ze szpitala wynosi około 25 dni, ale mogą się zdarzyć również osoby, które nie były hospitalizowane od pierwszego dnia wystąpienia objawów. Wśród osób, które zmarły w wyniku infekcji, zgon nastąpił po około 18 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
axel
2 lata temu
Współczynnik śmiertelności dla tych co zmarli wynosi 100%
babcia
2 lata temu
Wojsko ma zbierać nasze karty wyborcze. Dlatego zabierają firmom ciężarówki, żeby je wozić. I wszystko bez stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego. Te wybory to będzie jakaś farsa, zrobią z nami co chcą i u żłobu będą siedzieć jeszcze wiele lat, bo na pewno spodoba im się odebranie praw obywatelskich i gmeranie przy wyborach.Po trupach do celu.
tupet
2 lata temu
dobrze zrestowac populacje na swiecie ..roznosic ile sie da. dosc zepsuli ta planet czas na wasz rest
sdfg
2 lata temu
Jak się to ma do Włoch i Hiszpanii?
Observer
2 lata temu
Współczynnik wynosi 10% przynajmniej tyle wyszło we Włoszech,Francji i Niemczech
Michał
2 lata temu
Przy większej ilości danych prawdopodobnie okaże się, że śmiertelność jest jeszcze niższa. Ot, choroba jak wiele innych. Warto było wywoływać psychozę.
www
2 lata temu
może link do tego artykułu?
Qar
2 lata temu
Wiecie jak poznać po samym tytule o2, że chodziło o jego zmniejszenie? Zmniejszenie: Poziom śmiertelności się zmienił Zwiększenie: [PILNE!!!] koronawirus zbiera coraz bardziej śmiertelne żniwo!
zdzich
2 lata temu
tym,ktorzy umrą oraz ich rodzinom wspólczynnik śmiertelności nic nie da
Jack40
2 lata temu
Apokalipsa Izajasza;24 Oto Pan pustoszy ziemię, niszczy ją i przewraca jej powierzchnię, a mieszkańców jej rozprasza. 2 I będzie [dotknięty] jak lud, tak kapłan, jak sługa, tak jego pan, jak służąca, tak jej pani, jak nabywca, tak sprzedawca, jak pożyczkę dający, tak biorący ją, jak wierzyciel, tak jego dłużnik. 3 Okropnie spustoszona będzie ziemia i bezgranicznie rozdrapana, bo Pan wydał taki wyrok. 4 Żałośnie wygląda ziemia, zmarniała; świat opadł z sił, niszczeje, niebo wraz z ziemią się wyczerpały. 5 Ziemia została splugawiona przez swoich mieszkańców, bo pogwałcili prawa, przestąpili przykazania, złamali wieczyste przymierze. 6 Dlatego ziemię pochłania przekleństwo, a jej mieszkańcy odpokutowują; dlatego się przerzedzają mieszkańcy ziemi i mało ludzi zostało.
mattkrk
2 lata temu
propaganda jedna wielka nie ma realnego problemu w pierwszym tyg marca 211 tys osob było chorych na grypę z czego zmarło 7... śmiertelność covid 19 jest większa ale jego zakaźność nie jest taka dramatyczna jak pierniczą ograniczają nam swobody obywatelskie a ludzie to łuykają jak pelikany
khhkh
2 lata temu
Nowa akcja! Wyślij teściową na wybory!
fakty
2 lata temu
Jest jeszcze mniej. Trzeba przyjąć że zachoruje 80% ludności na świecie. I od tej sumy należy liczyć. A wtedy wyjdzie podobnie jak przy grypie. Różnica jest taka że bez respiratorów w ciężkich przypadkach umrze więcej ludzi. I tyle. Co przy szybkości rozprzestrzeniania dają zbyt dużo przypadków na raz dla służby zdrowia. Dlatego Dużo lepszym rozwiązaniem była by całkowita izolacja ludzi po 55 roku życia i bezwzględna dla ludzi po 75 roku życia. Reszta powinna normalnie pracować.
niezależny
2 lata temu
A nie powinno być ---ile jest zachorowań/ ilość zgonów?Przelicz jeszcze raz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić