Wróć na
Mateusz Domański
|

Koronawirus. Zaskakujące stanowisko Olgi Tokarczuk. "UE w zasadzie skapitulowała"

48
Podziel się

Olga Tokarczuk zajęła stanowisko odnoszące się do szalejącej pandemii koronawirusa. Pisarka skrytykowała w nim działania podejmowane przez Unię Europejską.

Olga Tokarczuk twierdzi, że pandemia koronawirusa bezpowrotnie zmieni świat
Olga Tokarczuk twierdzi, że pandemia koronawirusa bezpowrotnie zmieni świat (East News, Tomasz Jastrzebowski)
bCZiCloB

Wypowiedź Olgi Tokarczuk znalazła się w niemieckim dzienniku. Na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" stwierdziła, że zamknięcie granic w obliczu pandemii koronawirusa to "największa porażka w tych złych czasach".

Powróciły dawne egoizmy, kategorie "nasze" i "obce". Strach przed wirusem automatycznie obudził najprostsze atawistyczne przekonanie, że winni są "obcy" i zawsze niosą niebezpieczeństwa. Wirus przybył do Europy z zewnątrz, nie jest nasz, jest obcy. W Polsce podejrzani stali się wszyscy, którzy wrócili z zagranicy - podkreśliła laureatka nagrody Nobla.

Zobacz także: Olga Tokarczuk odebrała Nobla. Zobacz ten ważny moment

bCZiCloD

Tokarczuk twierdzi, że pandemia bezpowrotnie zmieni świat. "Przed naszymi oczami ulatuje, przemija paradygmat cywilizacji, który kształtował nas przez ostatnich dwieście lat. Który brzmiał: jesteśmy panami stworzenia, możemy wszystko i świat należy do nas. Teraz nadejdą nowe czasy" - przewiduje pisarka, cytowana przez dorzeczy.pl.

Surowa ocena działań Unii Europejskiej

Popularna pisarka odniosła się między innymi do postępowania Unii Europejskiej. Działalność tego podmiotu w dobie kryzysu oceniła negatywnie.

Koronawirus ujawnił słabość Unii Europejskiej, a strach przed wirusem spowodował, że wróciły stare egoizmy. UE w zasadzie skapitulowała i pozostawiła podejmowanie decyzji na czas kryzysu państwom narodowym - zaznaczyła Olga Tokarczuk.

bCZiCloJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCZiClpe
KOMENTARZE
(48)
erq
6 miesięcy temu
Okazuje się, że zdanie jakie sobie wyrobiłem o tej pani jest słuszne.
olo
6 miesięcy temu
OOOOOOOO pustak lewacki zabrał głos.
Milan
6 miesięcy temu
Czarowanie rzeczywistości - nawet dla niemieckiej prasy - nic tu nie zmieni. Ci co wrócili z zagranicy są na kwarantannie, bo krzywa poszła w górę po ich powrocie. Głupotą i naiwnością byłoby inne postępowanie, niezależnie od tego co myśli pani Olga.
bCZiClpf
Adam Prawda
6 miesięcy temu
nagrodę Nobla rozdają jak taką lepszą karmę dla psów. i wiedzą komu dać do michy : Olga, Wisława Sz. , elektryk ze stoczni im lenina...i podobnym z innych krajów.
Mak
6 miesięcy temu
Odebrała Nobla, a Nobel odebrał jej rozum.
Najnowsze komentarze (48)
Betti
6 miesięcy temu
Pani Tokarczuk-wielkie rozczarowanie. Zupełnie oderwana od rzeczywistości zarówno w sprawie koronavirusa ja i polityki migracyjnej. Ubogacenie kulturowe przez uchodźców- bolesny żart, co mamy powiedzieć w Sandynawii pobitym i gwałconym zbiorowo dziewczynkom, kobietom z dziećmi wypchanym pod nadjeżdżające pociągi, kopanym chłopakom, którym skaczą po klatce piersiowej i głowie. Dziękuję za takie bogactwo. Zapraszam Panią Tokarczuk do spaceru po dzielnicy imigrantów. Zapewniam, że szybko by uciekała... Tęsknię do Europy sprzed 10 lat!
to nie
6 miesięcy temu
to nie Polacy i katolicy są winni????
Obiektyw
6 miesięcy temu
Niech napisze o tym książkę
cdfr
6 miesięcy temu
A ta znowu pieprzy.
gosc
6 miesięcy temu
znawczyni się znalazła.specjalistka jak z koziej dupy trąba
bezstronny
6 miesięcy temu
Ma 100% racji
ad1ek1
6 miesięcy temu
bo państwa BYŁY SĄ I BĘDĄ ZAWSZE NARODOWE
mur
6 miesięcy temu
ciekawe czy pani noblistka nie ma granic których nie broni przed innymi których nie zna i nie akceptuje istnieją granice ludzkich możliwości to i granice unijnej bo tworzą ja ludzie
bCZiCloX
Mak
6 miesięcy temu
Odebrała Nobla, a Nobel odebrał jej rozum.
Ajka
6 miesięcy temu
ten kto daje łapkę w dół na pewno nie pomoże sąsiadowi,tylko zamknie się w swoich 4 ścianach...
kris
6 miesięcy temu
No i prawdę powiedziała.
Uli
6 miesięcy temu
Mam nadzieję że w tym "Nowym świecie", takie kobiety będą pracowały w polu .Bedzie jakiś pożytek wówczas .
kim
6 miesięcy temu
A to jest polka?bo wyglada na to że nie
Prawda
6 miesięcy temu
Brawo dla p. Tokarczuk! A to dlatego, że powiedziała prawdę, że miała odwagę ja powiedzieć. Nic gorszego jak schlebianie ciemnogrodowi. Trzeba myśleć ponadczasowo, wyciagać wnioski. A Polacy to co? Jak zwykle mądrzy po szkodzie, jak zwykle skłóceni, zawistni. No cóż Pani Olgo - żyje Pani w czasach nie na Pani miarę!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić