Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Lubelskie. Niezwykłe znalezisko. Jedyne takie obiekty w Polsce

91

Kilkanaście lat temu pasjonat historii z Biłgoraja (woj.lubelskie) odnalazł niezwykłe przedmioty wykonane z żelaza. Dopiero w tym roku udało się je przebadać. Okazało się, że są to unikatowe obiekty pochodzące ze średniowiecza.Lubelskie. Niezwykłe znalezisko. Jedyne takie obiekty w  Polsce
(Muzeum Ziemi Biłgorajskiej)

Poszukiwacz militariów z okresu II wojny światowej kilkanaście lat temu przypadkiem trafił na niezwykłe obiekty. Przy pomocy wykrywacza metalu odnalazł kilkadziesiąt różnych przedmiotów wykonanych z żelaza.

Wszystkie znaleziska przekazano Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Dopiero w tym roku udało się przeanalizować przedmioty. Wyniki badań są zaskakujące.

Na ich podstawie można stwierdzić, że odnalezione elementy stanowią pozostałość po wyposażeniu jeździeckim z XIII wieku. Jest wielce prawdopodobne, że odkrycie to należy wiązać z którymś z trzech średniowiecznych najazdów mongolskich na teren Europy Środkowo-Wschodniej. Badane przedmioty posiadają ślady zdobienia srebrnym metalem, co było charakterystyczne dla broni i oporządzenia jeździeckiego wytwarzanego przez ludność zamieszkującą południową Syberię – mówi Daniel Tereszczuk z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Zobacz także: Zobacz także: Ślady morskiego potwora. Niebywałe znalezisko sprzed 2,5 mln lat

Jak dotąd w Polsce nie udało się odnaleźć podobnych zabytków. Obiekty należące do biłgorajskiego muzeum są jedynymi kompletnymi przedmiotami związanymi z oporządzeniem jeździeckim, którego używały ludy wschodnie.

Archeolodzy powtarzają, że znalezisko jest niezwykle cenne. Należy je traktować jako ewenement na skalę krajową.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić