Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Lubelskie. Niezwykłe znalezisko. Jedyne takie obiekty w Polsce

70
Podziel się:

Kilkanaście lat temu pasjonat historii z Biłgoraja (woj.lubelskie) odnalazł niezwykłe przedmioty wykonane z żelaza. Dopiero w tym roku udało się je przebadać. Okazało się, że są to unikatowe obiekty pochodzące ze średniowiecza.Lubelskie. Niezwykłe znalezisko. Jedyne takie obiekty w  Polsce
(Muzeum Ziemi Biłgorajskiej)

Poszukiwacz militariów z okresu II wojny światowej kilkanaście lat temu przypadkiem trafił na niezwykłe obiekty. Przy pomocy wykrywacza metalu odnalazł kilkadziesiąt różnych przedmiotów wykonanych z żelaza.

Wszystkie znaleziska przekazano Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Dopiero w tym roku udało się przeanalizować przedmioty. Wyniki badań są zaskakujące.

Na ich podstawie można stwierdzić, że odnalezione elementy stanowią pozostałość po wyposażeniu jeździeckim z XIII wieku. Jest wielce prawdopodobne, że odkrycie to należy wiązać z którymś z trzech średniowiecznych najazdów mongolskich na teren Europy Środkowo-Wschodniej. Badane przedmioty posiadają ślady zdobienia srebrnym metalem, co było charakterystyczne dla broni i oporządzenia jeździeckiego wytwarzanego przez ludność zamieszkującą południową Syberię – mówi Daniel Tereszczuk z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Zobacz także: Zobacz także: Ślady morskiego potwora. Niebywałe znalezisko sprzed 2,5 mln lat

Jak dotąd w Polsce nie udało się odnaleźć podobnych zabytków. Obiekty należące do biłgorajskiego muzeum są jedynymi kompletnymi przedmiotami związanymi z oporządzeniem jeździeckim, którego używały ludy wschodnie.

Archeolodzy powtarzają, że znalezisko jest niezwykle cenne. Należy je traktować jako ewenement na skalę krajową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(70)
jaco
3 lata temu
Niech gnije w ziemi i zgnije na proch, państwo opresyje nie toleruje kopaczy to nie będzie nalaezisk.
Diggerr
3 lata temu
Ilu poszukiwaczy znalazło takie czy inne przedmioty, odpowiedź- bardzo wielu ale nikt tego do domu nie zabiera tylko zostawia w na miejscu, poszukiwacze szukają niemczyzny, monetek i łusek reszta ich nie interesuje, mam tu na myśli zabytki. Pewnie oddali by to za darmo do muzeum i nic za to nie chcieli, gdyby mogli tylko legalnie kopać.
Domino
3 lata temu
Może czas zmienić głupie prawo zanim wszystko pochłonie chemia zawarta w glebie. Robienie z ludzi złodziei dla, których chodzenie z wykrywaczem to pasja i relaks nie nadaje się ze względu na wulgarne słowa do komentarza.
izik
3 lata temu
a teraz dzięki dojnej zmianie to se zgnije w nawozach azotowych
izik
3 lata temu
w związku z tym o 5 tej rano brygada dobrej zmiany zapukał do jego drzwi
sss
3 lata temu
teraz lepsze artefakty jadą za granice Glimski nawet nie pomorze
ZBANKRUTUJE J...
3 lata temu
elba152 POPELNIL PRZESTEPSTWO Z ART.286KK
ZBANKRUTUJE J...
3 lata temu
elba152 OSZUKAL LUDZI NA ALLEGRO
ZBANKRUTUJE J...
3 lata temu
elba152 TO OSZUST Z ALLEGRO
WYRWAC CHWAST...
3 lata temu
elba152 OSZUKAL LUDZI NA ALLEGRO
YT
3 lata temu
Na swojej działce znalazłem w ziemi ,,skarb", zakopałem go. Wiem o tym tylko ja i mój najstarszy syn. Jednak dopóki w Polsce jest takie prawo, to znalezisko będzie w ziemi.
kipok
3 lata temu
Teraz widać jaki zapał mają nasi ,,Archeolodzy''do pracy jak po takim czasie dopiero przebadali to znalezisko.Sami w teren nie pójdą a pasjonatom historii zabraniają i straszą więzieniem.Dobrze ludzie robią że nie ujawniają swoich znalezisk a jeszcze lepiej jak spieniężą to za granicą.Czas zmienić te chore przepisy i robić z ludzi ,,Przestępców''
123
3 lata temu
Jak dotąd w Polsce nie udało się odnaleźć podobnych zabytków ale czy aby na pewno? Bo moim zdaniem państwo polskie traci tysiące artefaktów pozostających w ziemi pomimo odkrycia lub wywiezionych za granicę, dzięki idiotycznemu prawu stanowiącemu że wszystko co w ziemi stanowi własność państwa. Po prostu jak państwo chce okradać ludzi to ludzie reagują zgodnie ze swoim interesem.
Wąski do nogi
3 lata temu
To już wtedy bawili się w sm?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić