Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Mężczyzna urodził dziecko. W akcie urodzenia figuruje jako matka

301

Dziennikarz brytyjskiego „Guardiana” przyszedł na świat jako kobieta. Przed zmianą płci zdążył urodzić dziecko. Teraz chce figurować w akcie urodzenia jako ojciec. Sąd jest temu przeciwny i nazywa go matką.

Mężczyzna urodził dziecko. W akcie urodzenia figuruje jako matka
(Facebook.com, Freddy McConnell)

Freddy McConnell przyszedł na świat jako kobieta. Jest dziennikarzem brytyjskiego Guardiana. Jeszcze przed operacją zmiany płci zaszedł w ciążę i w 2018 roku urodził zdrowe dziecko.

Przed planowaniem potomka, Freddy przyjmował przez jakiś czas testosteron i przeszedł zabieg usunięcia piersi. W 2016 roku zapragnął zostać rodzicem. Zrobił przerwę w procesie zmiany płci i zaczął starania o dziecko.

Po narodzinach Freddy został wpisany w akt urodzenia jako matka. Sprzeciwił się temu i wniósł do sądu zażalenie w tej sprawie. Chciał figurować jako ojciec.

Zobacz także: Zobacz także: Michał urodził się jako Wiktoria. "Na świecie są osoby inne. Polska od tego nie upada"

McConnell twierdzi, że zarejestrowanie go jako matki narusza jego prywatność w zakresie życia rodzinnego, a także godzi w podstawowe prawa człowieka. Generalny Urząd Rejestrowy, który zajmuje się aktami narodzin i zgonów, powiedział, że każdy kto rodzi figuruje jako matka i nie ma od tego wyjątków. Sąd podtrzymał tę decyzję i jednocześnie odrzucił wniosek McConnella.

Odwołanie do Sądu Najwyższego także nie przyniosło oczekiwanego skutku. Sędzia powiedział, że sytuacja jest skomplikowana, ale wpis nie godzi w prawa człowieka. Freddy w czasie narodzin swojego dziecka był jeszcze kobietą, dopiero zaczął proces zmiany płci. Figuruje zatem jako matka.

Społeczeństwo LGBT jest oburzone decyzją sądu. Wiele osób uważa, że to indywidualna sprawa każdego jak chce być nazywany. Państwo nie może ingerować w takie rzeczy. Freddy zapowiedział dalszą walkę o zmianę wpisu.

McConell to znana osoba w świecie LGBT. Jest bohaterem filmu „Seahorse”, który opowiada o jego rodzicielstwie, narodzinach dziecka i walce o szczęście. Film cieszy się sporym uznaniem.

Decyzję sądy skomentowała także Laura Russell z organizacji charytatywnej Stonewall. Zajmuje się działaniem na rzecz osób LGBT. Jej zdaniem wyrok godzi w prawa człowieka i jest zaprzeczeniem równouprawnienia.

Wspieramy Freddy'ego i nasza praca będzie trwała dopóty, dopóki przepisy uznają status prawny wszystkich rodziców - lesbijek, gejów, bi i trans w przypadku narodzin ich dziecka - powiedziala Russell.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić