Jan Muller| 

Najbezpieczniejszy rok na niebie. Nigdy nie ginęło w samolotach tak niewielu ludzi

23

W 10 wypadkach zginęło tylko 44 pasażerów i 35 osób na ziemi.

Najbezpieczniejszy rok na niebie. Nigdy nie ginęło w samolotach tak niewielu ludzi
(Ed Wray/Getty Images)

2017 rok był najbezpieczniejszym w historii lotnictwa cywilnego. Dane holenderskiej organizacji Aviation Safety Network nie obejmują wszystkich katastrof. Nie są brane pod uwagę samoloty transportujące wojsko lub przeznaczone do przewozu mniej niż 14 osób. Z pominięciem tychże był to najlepszy rok dla całej branży. Dla porównania w 2016 roku w 16 wypadkach zginęły 303 osoby.

Według szefa ASN odsetek liczba wypadków lotniczych spada stale od 1997 roku - donosi stuff.co.nz.

Minęło blisko 400 dni od tragicznego zdarzenia z udziałem dużego pasażerskiego odrzutowca. Samo w sobie jest to już rekord. Do tego minęło blisko 800 dni od ostatniej katastrofy, w której życie straciło ponad 100 osób. Połowę ofiar śmiertelnych w 2017 roku stanowiły załogi samolotów cargo.

W ubiegłym roku odbyło się 36 mln komercyjnych lotów. Odsetek śmiertelnych zdarzeń dotyczących pasażerów wynosi 1 na 7 mln lotów - dodaje ASN.

Przeciętnie 1 na 10 katastrof dotyczyła maszyn linii znajdujących się na czarnej liście przewoźników Unii Europejskiej. Po dodaniu wojskowych katastrof, w ubiegłym roku życie straciło 230 osób w 24 tragicznych incydentach. Najwięcej, bo 122 osoby zginęły na pokładzie rozbitego samolotu birmańskich sił powietrznych T-8F.

Zobacz także: Zobacz także: Tym linie lotnicze się nie chwalą. 10 faktów

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić