Bartosz Nowak| 

Najlepsza na ból pleców jest... joga

6

Joga jest nawet dwa razy skuteczniejsza od ćwiczeń służących walce z przewlekłym bólem pleców. Ponadto poprawia ogólną kondycję fizyczną organizmu.

Najlepsza na ból pleców jest... joga
(Pixabay.com)

Wyniki były jednoznaczne. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali 12 różnych badań, w których wzięło udział ponad tysiąc uczestników. Najbardziej wyraźną poprawę po sześciu miesiącach zanotowały osoby uprawiające jogę raz lub dwa razy w tygodniu po 45-90 minut. Ponad dwukrotnie gorzej wypadły grupy ze specjalnymi treningami przeznaczonymi tylko na plecy lub nie ćwiczące wcale - informuje "Daily Mail".

Joga pomaga nie tylko na kręgosłup. Badania naukowców z University of Maryland wykazały, że aż o 26 proc. wzrosło zadowolenie z życia i formy fizycznej osób stosujących tę technikę. Nie tylko zelżał im ból pleców, ale również zwiększyła się ich zdolność poruszania. Co prawda 5 proc. osób skarżyło się na zwiększone dolegliwości, jednak autorka badania Susan Wieland zapewnia, że takie ryzyko wiąże się z każdą aktywnością fizyczną osób z problemami kręgosłupa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić