REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros19.12.18 (17:53)

Naukowcy mają nowy test na raka. Jest w 100 proc. skuteczny

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie stworzyli nowy test na raka szyjki macicy, który w badaniu na grupie 15 744 kobiet okazał się stuprocentowo skuteczny.
iStock.com

Dzięki odkryciu będzie można też przewidzieć wystąpienie nowotworu w ciągu 5 lat. Jak czytamy w portalu news-medical.net, najpopularniejsze sposoby wykrywania raka, czyli cytologia i badanie w kierunku zakażenia HPV, nie dają takiej możliwości, są też znacznie mniej skutecznie.

Naukowcy założyli, że zmiany mają charakter epigenetyczny. Zdaniem dr. Attili Lorincza, który był zaangażowany w badanie, jego wyniki sa dowodem na to, że to właśnie epigenetyka, a nie mutacje DNA, jest odpowiedzialna za powstawanie wielu rodzajów nowotworów. Jak twierdzi, zaliczają się do nich między innymi rak jelita grubego i rak ustnej części gardła.

REKLAMA

To ogromny krok naprzód. Jesteśmy zaskoczeni nie tylko tym, jak dobrze ten test wykrywa raka, lecz także tym, że udało nam się udowodnić kluczową rolę epigenetyki w rozwoju nowotworów, używając danych pacjentów - mówi naukowiec.

Cytologia wykrywa zaledwie ok. 50 proc. stanów przedrakowych. Z testu DNA w kierunku HPV można dowiedzieć się, czy kobieta jest zarażona, jednak wciąż nie wiadomo, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Tymczasem organizmy większości pacjentek zwalczają wirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Fatalny dawca. Zmarli prawie wszyscy biorcy

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij