Wróć na
Łukasz Dynowski
|
aktualizacja

Naukowcy ostrzegają. Takiej sytuacji na Ziemi nie było od 3 mln lat

429
Podziel się

Kiedy ostatni raz stężenie dwutlenku węgla w powietrzu było tak duże jak dziś, Grenlandia była w większości zielona, poziom wody w morzach był o 20 metrów wyższy, a na Antarktyce rosły drzewa.

Naukowcy ostrzegają. Takiej sytuacji na Ziemi nie było od 3 mln lat
(Pixabay.com)
bCOIGEjp

Można to wywnioskować z nowego badania dot. skutków zmian klimatycznych. Przeprowadzili je naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badan nad Wpływem Klimatu (PIK). Matteo Willeit, który przewodził badaniu, podkreślił, że za sprawą działalności człowieka stężenie dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęło nienaturalny poziom – pisze CNN.

Po raz ostatni stężenie było tak duże ok. 3 milionów lat temu, czyli w epoce pliocenu. Z symulacji komputerowej przeprowadzonej przez PIK wynika, że gdyby nie działalność człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie przekraczałoby raczej 280 części na milion. Obecnie wynosi ono jednak 410 części na milion i cały czas rośnie.

Oznacza to, że temperatury na Ziemi nie rosły w takim tempie od czasu pliocenu. Obecne modele pokazują, że pomiędzy 2000 a 2100 rokiem temperatury wzrosną o 4 stopnie Celsjusza, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania zmierzające do redukcji emisji CO2. Jak mówi Willeit, w takiej sytuacji poziom wód podniósłby się o jeden lub dwa metry.

bCOIGEjr

O klimacie w pliocenie dyskutowało w tym tygodniu w Londynie Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne. Mówiono między innymi, że na Arktyce temperatury były wtedy latem o 14 stopni Celsjusza wyższe niż obecnie. Jak powiedział prof. Martin Siegert z Imperial College London, daje to wgląd w to, jak może wyglądać przyszłość naszej planety, jeżeli nie będzie się skutecznie walczyć z globalnym ociepleniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: San Francisco znajdzie się pod wodą?

bCOIGEjS
KOMENTARZE
(429)
MAREK.
rok temu
Znowu jakieś pseudonaukowe herezje.
bari
rok temu
Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura, jakby ktoś na poziomie matematyk w szkole podstawowej pochylił się na proporcjami jakimi jest kula ziemska i tym gdzie i co robi człowiek doszedł by do prostego wniosku, jesteśmy za mali żeby mieć znaczący wpływ na CO2 na ziemi. Mamy znaczenie ale wielkości, na które mamy wpływ są wartościami 4 lub 5 liczb po przecinku. Ci co twierdzą inaczej są opłacanymi przez odpowiednie lobby osobami, które mają siać zamęt.
iga
rok temu
Ekolodzy właśnie sami strzelili sobie w stopę - z jednej strony upierają się, że temperatura na Ziemi rośnie przez samochody, palenie w piecach itd. (oczywiście ciągną na to ogromną kasę) ,a z drugiej strony udowodnili, że nasza planeta 3mln lat temu też miała podobne steżenie CO2 - czyżby 3 mln lat temu ktoś już stał w korkach? :D Hahaha samozaoranie. Jednym słowem potwierdzili cykliczność zmian klimatu na ziemi a my jesteśmy teraz w epoce globalnego ocieplenia. Później przyjdzie czas na globalne zlodowacenie.
bCOIGEjT
Adam
rok temu
To przez te dinozaury, ludzie walczyli wtedy z globalnym ociepleniem rzucając w nie kamieniami. ( E. Kopacz).
Era.......
rok temu
Te trzy miliony lat temu też polski węgiel szkodził ,kominy kopciły?????
Najnowsze komentarze (429)
maciek
rok temu
zlikwidować samoloty ,pływać po morzach i oceanach żaglowcami
zib
rok temu
Na „Antarktyce” a gdzie to ?
Zalewajka
rok temu
A pomyślnie sobie ilu jest ludzi na ziemi,w każdym człowieku jest woda,mniej więcej w tym samym składzie procentowym.Dlatego niesadze żeby tak znacznie podniósł się poziom wód ,a wręcz przeciwnie ,będzie się obniżać bo ludzi przybywa.
Tadeusz
rok temu
To wtedy te 3 miliony lat wstecz było 2 razy tyle ludzi co teraz ? Gdzie te samochody z tamtych czasów i inne gadżety człowieka a ponadto to ci sami "uczeni" uznali że człowiek pojawił się na ziemi około 20 tysięcy lat temu więc skąd to wszystko ?
kenaj
rok temu
Jest nieprawdą, że poziom wody podniesie się o 3 m. Poziom wody podniesie się o 30 m.
nie mający ni...
rok temu
Arktyka była wtedy w innym miejscu geograficznym dlatego rosły na niej drzewa - o wędrówce kontynentów w Poczdamie nie wiedzą ? A Grenlandia cała zielona była jeszcze 800 lat temu - stąd jej nazwa. Dodam jeszcze że kilka tysięcy lat temu (a nie miliony) to nawet Sahara była w znacznej mierze zielona (Sahara to taka pustynia na północy Afryki. A Afryka to taki kontynent na południe od Europy - informacja dla eco-naukowców)
Adam K.
rok temu
nienaturalny poziom wzrostu dwutlenku wegla w pliocenie to tez efekt gwaltownego rozwoju technologii, produkcji spalin, wykorzystania surowcow kopalnych przez cywilizacje, kotra potem kosmici rozpuscili, jak nam to przedstawial ostatnio Bolek Szwedala, taki sam autorytet jak ci, co takie bzdury powtarzaja.
Scp
rok temu
Trzeba odróżnić skotek od przyczyny co widzę przychodzi z wielkim trudem niekiedy wszystkim, zawsze ale to zawsze wzrost co2 był powodowany wzrostem temperatury nigdy odwrotnie, jest również prawdą że co2 wzmacnia efekt cieplarniany tylko jak 3 setne atmosfery mogą mieć taki wielki wpływ na klimat, przecież to jakaś bzdura
bCOIGEjL
Luty
rok temu
z historii wynika, ze lod na ziemi zajomal okolo 66% jej powierzchni, widac ciagle topnieje. moze zeby zapobiec topnieniu mozna by ustawic zamrazarki w okolicach topniejacych biegunow.
qwerty
rok temu
Czyli tak już było i to nie z winy człowieka. Oczywiście powinniśmy dla własnego zdrowia ograniczyć emisje CO2 ale nie trzeba się też tym zbytnio przejmować. Lód stopnieje, będziemy mieli lasy tam gdzie ich nie było i będziemy mieli trochę mniej lądu ale po jakimś czasie Ziemia sobie z tym poradzi.
Sauron
rok temu
A trzy miliony lat temu też były samochody i piece węglowe? Pieprzenie w bambus! Biosfera podlega cyklicznym przemianom - ale oczywiście grupa Cwaniaków próbuje z tego wydoić pieniądze...
dyzio
rok temu
to czym te dinozaury jeździły 3 mln lat temu i czym w piecach paliły?
gdzie teraz t...
rok temu
"poziom wody w morzach był o 20 metrów wyższy"
to znaczy gdz...
rok temu
"a na Antarktyce rosły drzewa."
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić