Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Nawet wyłączony telefon na ciebie działa. Niekorzystnie

3
Podziel się:

Nie ma wątpliwości. Nawet jeśli wyłączysz telefon, on i tak ogranicza twoje zdolności poznawcze.

Nawet wyłączony telefon na ciebie działa. Niekorzystnie
(Pixabay.com)

Naukowcy tłumaczą to w dosyć zaskakujący sposób. Według specjalistów z McCombs School of Business i University of Texas w Austin nie chodzi tu bowiem o wpływ fal emitowanych przez urządzenie. Zdaniem badaczy powodem ograniczenia zdolności poznawczych jest to, że część mózgu podświadomie cały czas myśli o telefonie i o tym, aby go nie używać.

Sama obecność smartfona była wystarczająca, żeby ograniczyć zdolności poznawcze uczestników eksperymentu - mówi Adrian Ward z McCombs School of Business

Serię eksperymentów przeprowadzono na grupie 800 osób. Zadaniem uczestników było wykonywanie różnych czynności, kiedy telefon jest w pobliżu. Musieli zrobić kilka testów, które sprawdzały ich zdolności poznawcze.

*W czasie ich trwania zmieniano miejsce położenia telefonu. *Leżał ekranem do dołu na biurku, w kieszeni, torebce i w pokoju obok. W każdym z tych przypadków urządzenie musiało być wyciszone.

*Wyniki były jednoznaczne. *Najgorzej w testach poradziły sobie osoby, których telefony znajdowały się na biurku. Brylowali natomiast ci z komórkami w innym pokoju.

Zobacz także: Zobaczcie, co potrafi chiński smartfon z dziesięcioma rdzeniami:

*Eksperyment jednak poszerzono. *Badacze zapytali kolejne osoby o to, jak bardzo ważne są według nich telefony w codziennym życiu. Później poddano je testom na zdolności poznawcze. Niektórzy uczestnicy musieli wyłączyć telefony.

Ci, którzy nie mogli żyć bez komórki, poradzili sobie najgorzej. Naukowcy zaznaczają jednak, że tylko w przypadku kiedy urządzenie było bezpośrednio przy nich. Kiedy telefon znajdował się w pokoju obok, wyniki wyglądały podobnie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
zenek
5 lata temu
Bzdury, bzdury , bzdury ...
33
5 lata temu
bardziej bym się przejmował wpływem fal EM i o tym powinien być artykuł
fd
5 lata temu
sorry, ale to jakies bzdury
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić