Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Nie żyje sułtan Kabus ibn Sa’id. Rządził Omanem przez 50 lat

410 reakcji
128
158
124
Podziel się

W wieku 79 lat zmarł sułtan Kabus ibn Sa’id, który przez pół wieku rządził Omanem. Wiadomość o jego śmierci przekazał pałac królewski.

Nie żyje sułtan Kabus ibn Sa’id. Rządził Omanem przez 50 lat
(Getty Images, Thomas Imo)

Sułtan Omanu Kabus ibn Sa’id zmarł w piątek w wieku 79 lat.Nie podano przyczyny jego śmierci, jednak władca od lat chorował i na początku grudnia spędził tydzień na leczeniu w Belgii. Pojawiły się doniesienia, że cierpiał na raka.

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem dwór królewski opłakuje Jego Wysokość Kabusa ibn Sa’ida, który zmarł w piątek - napisano w oficjalnym oświadczeniu.

W Omanie ogłoszono trzy dni żałoby narodowej. Kabus ibn Sa’id nie miał dzieci i nie wyznaczył publicznie swojego następcy. Wyboru kolejnego sułtana ma dokonać rodzina królewska w ciągu trzech dni. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, władza zostanie przekazana osobie, której nazwisko sułtan zamieścił w zapieczętowanym liście.

Zagraniczne media podają, że głównymi pretendentami do tronu są trzej bracia, którzy są kuzynami zmarłego sułtana. To wicepremier Asaad bin Tariq Al Said, minister kultury Haitham bin Tariq Al Said oraz Shihab bin Tariq Al Said, były dowódca marynarki wojennej Omanu, który był królewskim doradcą.

Sułtan Omanu Kabus ibn Sa’id był jednym z najdłużej panujących władców na świecie. Na tronie zasiadał od 1970 r. Władzę przejął po dokonaniu zamachu stanu i obaleniu swojego ojca Sa’ida ibn Tajmura.

Kabus ibn Sa’id prowadził neutralną politykę zagraniczną. Pośredniczył w tajnych rozmowach między USA i Iranem w 2013 r., które 2 lata później doprowadziły do zawarcia przełomowej umowy nuklearnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

124
128
158
KOMENTARZE
(124)
Mathieu
1 tyg. temu
Sporo czytałem o jego panowaniu. To był dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju.
łubudu
1 tyg. temu
Dlaczego o tym monarsze słyszę po raz pierwszy (i to przy okazji jego śmierci), podczas gdy codziennie jestem bombardowany informacjami na temat brytyjskiej rodziny królewskiej???
jpone
1 tyg. temu
Jedyny kraj, nie licząc Tunezji, w którym na plaży nikt nie zaczepiał nas o bakszysz. Nie zauważyłem biedy. Dość czysto.
Zmierzch
1 tyg. temu
Aby wybrali dobrego następcę jak on sam
aaa
1 tyg. temu
Sutan w ciagu 50 lat ,zmienil Oman w krai dobrobytu i noweczesnosci,polecam urlopw Salalah hotel Rotana
Najnowsze komentarze (124)
Lolek
5 dni temu
Warto poczytać o Sułtanie.Jak zobaczycie czego dokonał DLA WŁASNEGO NARODU to na prawdę żal że zmarł.Warto porównać życie Omańczykow i nasze europejskie.Az chce się stąd zwiewać.I to natychmiast.Niestety,nie przyjmą nas tam.Bo my dla nich jesteśmy zbyt dziwni.
xxxxx
6 dni temu
Monarchia absolutna czyli Arabia saudyjska.
Wawa
6 dni temu
Czy on był tęczowy?? ani żony ani dzieci dziwne jak na muzulmanina.
Hhn
6 dni temu
Pecunia nim olet. Belgia kasuje a my walczymy o demokrację na świecie.
Abc
6 dni temu
Przez 50 lat rządów to dopiero sie dorobił majątku na lewiznie. Teraz jego dzieci wnuczki i prawnuczki beda żyć jak lordy prze kolejne 150 lat
Antykatol
6 dni temu
Widzę, ze ciemne panstwo wyznaniowe podoba sie Polakom. I wiekszosc widzi jaks bogow. My nigdy nie wyjdziemy z ciemnoty.
BIN
6 dni temu
Sułtan nazywał się Qaboos bin Said Al Said a wy przerobiliscie go na Kabus ibn Sa’id. Kto wypisuje takie bzdury? I dlaczego wszystkie serwisy zawsze robią błąd w nazwiskach pisząc "ibn" zamiast "Bin"?! O co tu chodzi? Nawet na polskiej Wikipedii jest ten błąd. Pisze się "BIN"!!! wbijcie sobie to do głowy!!! Osama BIN Laden czy Osama ibn Laden? Nigdy nie korzystajcie z polskich serwisów jeżeli chodzi o nazwiska arabskich szejkow. BIN, BIN BIN!!!
18.06.2020
7 dni temu
Pewnie przeczytał Olgę Tokarczuk i kopnął w kalendarz !
SATANder
7 dni temu
Polacy już od 1954 nie mają prawdziwych Królów wszystkich wykończył satanistyczny żydowski Vatican Citi !
witekD
7 dni temu
niech odpoczywa w spokoju
witekD
7 dni temu
zrobił dużo dla swojego ludu. Niech odpoczywa w spokoju.
ass245456677
7 dni temu
najlepszy prezydent na świecie, nawet Kaczynski Lech mu nie dorastał do pięt
tAA
7 dni temu
Ah mnie to obchodzi!!!!!!!!!!!!!!!!!
Adas
7 dni temu
nanga dog miał i umarł za wcześnie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić