pogoda
Bywało lepiej…
Radosław Opas
aktualizacja

Niemcy. Incydent na Bałtyku. "Zginęło wszystko w promieniu 30 metrów"

231 reakcji
1
12
218
Podziel się

Podczas zorganizowanych latem na Morzu Bałtyckim manewrów NATO niemiecka marynarka wojenna dokonała detonacji min pochodzących z okresu II wojny światowej. Obrońcy praw zwierząt donoszą, że w czasie kontrolowanej eksplozji Niemcy zabili 18 morświnów. Działania na Bałtyku miały naruszyć obowiązujące prawo.

niemcy bałtyk

Doniesienia o śmierci morświnów wywołały burzę. Oskarżenia w stronę niemieckiej armii wystosowała organizacja ekologiczna Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Jej działacze twierdzą, że incydent na Bałtyku wydarzył się w sierpniu, kiedy miały miejsce ćwiczenia NATO w cieśninie Bełt Fehmarn między Danią i Niemcami.

Ten incydent jest niedopuszczalny i ujawnia ignorancję marynarki wojennej w zakresie przepisów dotyczących ochrony przyrody i nieodpowiednich standardów środowiskowych, a także pokazuje całkowitą bezradność polityków w radzeniu sobie z problemem starej amunicji wojennej – oświadczył szef NABU Leif Müller.

Wojska Bundesmarine wysadziły 42 miny. Aż 39 ładunków wybuchowych zostało zdetonowanych na terenie morskiego rezerwatu. Ekolodzy uważają, że przed dokonaniem eksplozji niemiecka marynarka wojenna nie skonsultowała się z organami ochrony środowiska. Zginąć miało co najmniej 18 morświnów.

Każda mina zrobiła krater w ściśle chronionym obszarze o szerokości 5 metrów i głębokości 1,5 metra. Wszystko, co znajdowało się w zasięgu od 10 do 30 metrów, zostało zabite – dodał Leif Müller.

Marynarka wojenna się tłumaczy. W odpowiedzi na oskarżenia ekologów Niemcy wystosowały oświadczenie, w którym przekonują, że ładunki wybuchowe musiały zostać zdetonowane. Według nich jedyna okazja do tego była właśnie podczas ćwiczeń wojskowych NATO, które musiało wydać autoryzację na przeprowadzenie akcji - donosi "Deutsche Welle".

Władze NABU nie są zadowolone z opublikowanego tłumaczenia. Specjaliści od środowiska twierdzą, że lokalizacja min była znana już w 2016 roku, a wysadzenie ich dopiero teraz było podyktowane zwykłą chęcią zaoszczędzenia pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

218
1
12
Polub o2 na Facebooku:
KOMENTARZE
(218)
WażneSąSzczeg...
3 tyg. temu
A pokazali te padłe morświny, czy to tylko statystycznie wyliczone trupy?
RPawłowski
3 tyg. temu
Moja propozycja: niech działacze NABU sami OSOBIŚCIE rozbroją następne miny jakie zostaną znalezione. Szkoda delfinków ale prędzej czy później te niewybuchy same by wyleciały w powietrze. Gorzej jakby wtedy przepływał jakiś statek w pobliżu.
Asasd
3 tyg. temu
Mogli tych ekologów dać do wyławiania i rozbrajania Tychy min i było by po kłopocie nie było by i min i ekologów:)
rr
3 tyg. temu
wg ekologów lepiej jak by zginęli saperzy podczas próby wyciągnięcia starych min z wody
Olo
3 tyg. temu
Prawdziwych ekologów już dawno nie ma. Zostali szantażyści i geszefciarze. Jak jest nadzieja na kasiorę, to drą mordy. MeNdia jakoś też na tym korzystają. A na samej górze siedzi kilku cwaniaków i robią ekologię.... w bankach. Na samym dole, kupa ćwierćinteligentów dających się wykorzystywać cwaniactwu i pseudo naukowcom.
Najnowsze komentarze (218)
ekoterror
2 dni temu
KTOŚ widział te zwierzaki ? Padły od eksplozji ?
asasasasasasa...
2 dni temu
Cóż za nowina...ta nacja morduje wszystko co żywe od stuleci...wystarczy wspomnieć 2 wojnę światową...
Gość
2 dni temu
Niemcom wolno i tyle w tym temacie. Gdy by to Polskie okręty , no to o cho,cho,cho. Szum by był taki jak wodospad Niagara.
Nie
2 dni temu
zapłacili ekologom???!!!!
to_ja
3 dni temu
A co zrobili ekolodzy od 2016 roku w kierunku rozbrojenia tych min?
ddd
3 dni temu
kiedy niemcy wyciagną broń chemiczną ktora jest zatopiona w morzu w rejonach łownych?
takitam
4 dni temu
A nie dało się najpierw zrobić hałas aby odgonić wszystkie zwierzaki a potem detonowac ?
gaja
1 tyg. temu
Niemcy. Nic nowego. Czy ludzie czy zwierzęta- ich życia nie mają dla nich wartości.
Jarek
2 tyg. temu
Jasne, lepiej żeby ginęli saperzy.
mądrala
2 tyg. temu
Czasem chyba trzeba wybrać mniejsze zło , miny z pewnością stanowiły ukryte zagrożenie dla życia ludzi. Czy można było to zrobić inaczej bez narażania życia i zdrowia saperów ?? Nie wiem .
accusativ
2 tyg. temu
Wojna II światowa trwa nadal,jej skutki są nadal usuwane ,mentalność naszych przyjaciół sąsiadów z zachodu jest typowa i niezmienna.Rachunek za odszkodowania wojenne się powiększył o żubra polskiego,morświny a ryb nie zliczę.
Jacek a
2 tyg. temu
Pilne do niemieckiej marynarki znaleziono wasze bomby w Warszawie,zabierajcie je i na Bałtyk zdetonować
Jacek a
2 tyg. temu
Jeszcze długo będziecie to pokazywać, dobrze zrobili co lepiej byłoby gdyby ludzie zginęli. Szkoda że na dnie Bałtyku nie było ekologów
Stela
2 tyg. temu
A ekoterrorysci mogli Sami rozzbroic te mine, ich zycie jest mniej warte od morswina
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić