REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski25.06.19 (07:02)

Ocean Atlantycki. Sensacyjne odkrycie głęboko pod dnem

Odkrycia pod dnem Oceanu Atlantyckiego dokonali naukowcy z Uniwersytetu Columbia. Jest plonem wieloletnich badań. Eksperci ogłosili, że zlokalizowali gigantyczny zbiornik słodkiej wody, który jest ukryty głęboko pod Atlantykiem.
Uniwersytet Columbia

Wielkie zasoby słodkiej wody ciągną się wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Po długich badaniach naukowcy z Uniwersytetu Columbia ogłosili wyniki. Zbiornik słodkiej wody pod dnem Oceanu Atlantyckiego sięga od Massachusetts do New Jersey.

Warstwa słodkiej wody zaczyna się ok. 180 metrów pod dnem oceanu. W najgłębszych miejscach ma nawet ponad 360 metrów. Naukowcy wykorzystali fale elektromagnetyczne, by odwzorować ogromny zbiornik słodkiej wody.

REKLAMA

Analizy wykazały, że depozyty wody nie są rozproszone. Są mniej więcej ciągłe, zaczynając od linii brzegowej i rozciągając się daleko w płytkim szelfie kontynentalnym - napisali autorzy badania.

Zobacz także: Starożytna skała pod lodowcem. Niesamowite odkrycie na Antarktydzie

Na powierzchni woda utworzyłaby jezioro o powierzchni 24 tysięcy km kwadratowych. Naukowcy są podekscytowani. Mówią, że odkrycie pod dnem Oceanu Atlantyckiego sugeruje, że w innych częściach świata mogą znajdować się podobne warstwy słodkiej wody.

Mogą dostarczać rozpaczliwie potrzebnej wody dla suchych obszarów, które obecnie są zagrożone - twierdzą specjaliści z Uniwersytetu Columbia.

Uniwersytet Columbia

Wcześniej naukowcy mieli tylko podejrzenia. Od lat 70. XX wieku nafciarze wiercący w poszukiwaniu ropy naftowej natrafiali czasami na słodką wodę, która wypływała z odwiertów. Jednak sądzono, że to odosobnione przypadki. Teraz udało się narysować mapę zbiornika wodnego pod dnem Atlantyku.

Zbiornik mieści słodką wodę. Jednak eksperci zastrzegają, że i tak - by używać jej kiedyś do picia - trzeba będzie ją odsolić. Woda została uwięziona pod dnem kilkanaście tysięcy lat temu, gdy roztopiły się lody i wzrósł poziom oceanu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij