Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Ocknęła się w trakcie eutanazji. Lekarka usłyszała zarzuty

293
Podziel się

Postawiono zarzuty lekarce z Holandii, która miał dopuścić się dużych zaniedbań podczas przeprowadzania eutanazji. Jedna z jej pacjentek podobno wybudziła się w trakcie zabiegu. Trzeba było ją przytrzymać, aby dokończyć proces uśmiercania. Kobieta miała rozważać pozostanie przy życiu.

Ocknęła się w trakcie eutanazji. Lekarka usłyszała zarzuty
(iStock.com)
bDaaXfvp

Holenderska lekarka usłyszała zarzuty po źle przeprowadzonej eutanazji. W Hadze rozpoczął się właśnie jej proces.

68-letni pani doktor, która obecnie jest na emeryturze, w 2016 roku zajmowała się 74-letnią pacjentką z Alzheimerem. Cztery lata przed śmiercią kobieta zachorowała na Alzheimera. W swojej ostatniej woli zapisała, aby przeprowadzić na niej eutanazję, jeśli będzie kiedykolwiek musiała zostać zamknięta w ośrodku opieki. Nadmieniła jednak, że nawet jeśli to nastąpi, chce mieć szansę na ponowne przemyślenie swojej decyzji, póki choroba nie zaatakowała jej całkowicie.

W 2016 roku, lekarka stwierdziła, że choroba znacznie się rozwinęła i dla pacjentki nie ma szans. Nie dała kobiecie możliwości ponownego wyboru i zdecydowała, że to czas na spełnienie jej prośby o eutanazję.

bDaaXfvr

Zobacz także: 104-letni badacz podda się eutanazji

Lekarka stoi przed zarzutem przeprowadzenia eutanazji bez przestrzegania ścisłych wytycznych ustanowionych dla takiego procesu. To pierwszy tego typu przypadek w Holandii - powiedział dla AFP rzecznik prokuratury, Vincent Veenman.

Oprócz tego podstawowego zaniedbania, wątpliwości budzi sam proces eutanazji. Lekarka podała pacjentce tabletki uspokajające rozpuszczone w kawie, które sprawiły, że była nieświadoma i nieruchoma.

Lekarstwa musiały nie zadziałać do końca, ponieważ kobieta ocknęła się w trakcie i usiadła na łóżku. Według zeznań rodziny, która była przy tym obecna, musieli ją przytrzymać, aby można było dokończyć cały proces. Obecnie trwa postępowanie, które ma rozstrzygnąć, czy działania lekarki były zgodne z prawem, a także czy nie dokonano uchybień podczas samej eutanazji.

bDaaXfvx

Istotnym pytaniem w tej sprawie jest, jak długo lekarz powinien prowadzić konsultacje z pacjentem cierpiącym na demencję, jeśli we wczesnym stadium choroby poprosił o eutanazję. Nie ma wątpliwości co do szczerych intencji lekarza, jednak według prokuratury, powinien przedyskutować z pacjentką jeszcze kilka razy jej decyzję, zanim przeprowadził eutanazję - powiedziała Sanne van der Harg w imieniu prokuratury.

W 2000 r. Holandia stała się pierwszym krajem, który zalegalizował eutanazję. Można tego dokonać tylko pod ścisłymi warunkami określonymi w prawie holenderskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDaaXfvS
KOMENTARZE
(293)
zk
rok temu
jak pacjentkę trzeba było przytrzymywać żeby do kończyć to na pewno nie była to dobra śmierć
Anna
rok temu
W takim przypadku było to zabójstwo, a nie eutanazja. Wszyscy obecni przy tym pod sąd!
jaaaaaaa
rok temu
Czyli została zamordowana
bDaaXfvT
Bialy20
rok temu
Walić taką rodzinkę, która przytrzymuje przy egzekucji! Ciekawe, na jaki spadek czekali?!
Wacław
rok temu
Przeczytałem dwa razy tekst i muszę zwrócić uwagę na fragment , w którym mówi się o obecności rodziny podczas eutanazji. Skoro tak kochali tę osobę , to kto przytrzymywał? lekarz czy rodzina?
Najnowsze komentarze (293)
io[uio
10 miesięcy temu
nasze SLD oraz quasi partyjki jak razem i Wiesna własnie mówią że dwie kobiety moga być ojcem i matką za pomocą pewnej substancji:) oraz są za eutanazją od kiedy może świadomie działać:) A komunisci z ZSRR nas wyzwolili i sa OK wg szarego. Wybieraj mądrze bo może się okazac że na Tobie zrobia eutanazję!
CNNNC
rok temu
Ile juz bylo takich ,,przypadkow,, ?? . Ten jest jeden , bo sie przedostal do mediow . Eutanazja to proceder
Joanna
rok temu
Przytrzymywali ja podczas mordowania....
pola
rok temu
"Co ta matka tak trzyma się życia, wszystkie sąsiadki godnie odeszły a ta tak ciężko choruje, męczy wszystkich na około i nawet nie wspomni o dobrej śmierci" Tak już za pokolenie będą mówić w Europie...dobra zmiana?
kotka
rok temu
Dlatego żadnych organów do przeszczepu bo hieny czyhają, żadnych eutanazji. Po prostu sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.
eryk
rok temu
No niestety jednak lepiej trochę pocierpieć, ten cały "zabieg" jest jakiś nieludzki.
Karygodne
rok temu
Lekarz zabił, a rodzina cieszyła się, że nie będzie musiała się staruszką opiekować. I I miej tu dzieci.
Alojz
rok temu
Brawo Holendrzy osiagneli najwyzszy poziom rozwoju, teraz juz tylko smierc bo dalej nie mam sensu.
bDaaXfvL
Miroslaw
rok temu
Ciekawe kto byl jego idolem. Dr Mengele ???
Riddick00
rok temu
HOLANDIA KRAJEM MORDERCÓW
koniowal
rok temu
Glosujmy na najlepsza nazwe nowo powstalej specjalizacji. Moja propozycja: lekarz zabijolog lub specjalista medycyny dnia ostatniego :)
lilly
rok temu
Pewnie rodzina nalegała aby szybciej dobrać się do jej majątku...
Poprawna
rok temu
Jedynie sama procedura eutanazji nie byla poprawna.
Poprawna
rok temu
Nie moge zrozumiec jednej rzeczy. Jak osoba zdjagnozowana moze odpowiadac za swoje czyny i zmieniac swoje decyzje. Redaktorzy o2 powinni zasiegnac lekcji z chorob mentalnych. Ta choroba na ktora zapadla ta kobieta nie cofa sie tylko sie poglebia m
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić