Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Odkrycie w oceanie. Niemiecki krążownik odnaleziony po 105 latach

46
Podziel się

W oceanie u wybrzeży Falklandów odkryto wrak niemieckiego okrętu z I wojny światowej. Krążownik SMS Scharnhorst leżał na dnie oceanu przez 105 lat. Zatopiony został w 1914 roku.

Odkrycie w oceanie. Niemiecki krążownik odnaleziony po 105 latach
(Domena publiczna)
bFdPPqPp

„Moment odkrycia był niezwykły”. Liderem zespołu archeologów morskich, którzy znaleźli wrak, jest pracujący na Uniwersytecie Harvarda Mensun Bound. Pozostałości okrętu leżały na głębokości 1610 metrów Oceanu Atlantyckiego, w odległości 180 km od Portu Stanley.

Dla mnie, jako dla człowieka urodzonego na Falklandach i badacza morskiego z zawodu, odkrycie tej skali jest niezapomnianym i wzruszającym momentem – powiedział Mensun Bound po ogłoszeniu wyników poszukiwań.

Do znalezienia wraku SMS Scharnhorst użyto najnowocześniejszych technologii. Operacja obejmowała m.in. skorzystanie z czterech podwodnych pojazdów, dzięki którym zbadano teren obejmujący około 4,5 tys. km kwadratowych. Niezbędne w akcji były też specjalne sonary i echosondy - donosi BBC.

bFdPPqPr

Zobacz też: Atak na bastion rebeliantów. Zginęło co najmniej 200 cywilów

Wysłaliśmy jeden z naszych pojazdów i prawie natychmiast natrafiliśmy na stertę gruzu, od razu stwierdziliśmy, że miała tam miejsce bitwa. Nagle z mroku wyłonił się wrak z wielkimi działami skierowanymi we wszystkie strony – dodał Bound.

SMS Scharnhorst zatonął w 1914 roku. Niemiecki okręt uczestniczył wtedy w bitwie pod Falklandami gdzie został trafiony przez brytyjskie krążowniki liniowe. Zginęła wówczas cała załoga - w sumie ponad 800 osób.

bFdPPqPx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bFdPPqPS
KOMENTARZE
(46)
Tomasz
2 lata temu
Już wtedy były smsy
pies
2 lata temu
Niemiecki, nie nazistowski ?
REPUBLIKA BAN...
2 lata temu
Naszej marynarce wojennej nic nie dorówna. U nas wraki pływają w czynnej służbie by chronić Republike Banasi.
bFdPPqPT
jarybal
2 lata temu
Joseph Goebbels, przemówienie do sędziów 24.7.1934: „Silne państwo musi mieć możliwość usuwania nienadających się urzędników. Odnosi się to również do sędziów. Koncepcja nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów, w świecie wrogim Narodowi!” Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/prasa/news-piotr-schab-dla-rz-efekt-mrozacy-nie-zadziala-na-sedziow,nId,3373423#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
wybory w kolo...
2 lata temu
mamy super wybory PiS i Opus Dei contra PO , tez Opus Dei PLUS Hołownia - Opus Dei PLUS. Wybory w ramach watykańskiej franczyzy władzy. W kolonii watykańskiej "ograniczone "wolne wybory trwaja. Mamy do WOLNOSCI setki lat świetlnych
pytek
2 lata temu
"Krążownik SMS Scharnhorst leżał na dnie oceanu przez 105 lat" Już przestał leżeć?
Bzyk
2 lata temu
Euro 6 z VW
asd
2 lata temu
Oglądam sobie filmy w telewizji o I Wojnie Światowej i sobie myślę "Jaki diabeł ich do tego podkusił".
nikt
2 lata temu
105 lat, prawie nówka, prawie nie śmigany. Powinniśmy go wydobyć i wcielić do naszej marynarki. Nie odstawał by zbytnio od reszty wraków.
maly_kazio
2 lata temu
o! już 100 lat temu były sms-y !
Ewa
2 lata temu
sterta gruzu została z okrętu?
Antek
2 lata temu
Gruz na głębokości 1600 metrów?
Autmex
2 lata temu
Nie rozumiem dlaczego o tym znalezisku Pan Opas pisze w czasie przeszłym (leżał)?!!! A co już przestał leżeć?!! Wydobyli go?!!! Moim zdaniem leży na dnie dalej z taką jedynie różnicą, że znamy jego położenie!!! "Polska język trudna język"!!!
bFdPPqPL
dojna zmiana
2 lata temu
Ten Mensun Bound to prawdziwy kelpers! Tak nazywają się rodowici mieszkańcy Falklandów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić