Operator wyłączy telefon na kartę, jeśli nie podasz danych

72

Od poniedziałku (25.07), żeby zacząć korzystać z telefonu na kartę, trzeba będzie podać swoje dane osobowe. Zmiany są następstwem wchodzących w życie przepisów ustawy antyterrorystycznej.

Operator wyłączy telefon na kartę, jeśli nie podasz danych
(www.flickr.com/photos/pedrosimoes7)

Będziemy musieli podać swoje imię, nazwisko i pesel. Nieważne, czy kartę kupimy w kiosku, czy w supermarkecie. Żeby zadziałała, trzeba będzie odwiedzić punkt operatora wybranej sieci. Dopiero po pokazaniu karty SIM i dowodu będzie można dzwonić czy wysyłać SMS-y.

Operatorzy planują już wygodniejsze rozwiązania. Weryfikacja danych i odebranie SMS-a potwierdzającego musi nastąpić w obecności pracownika sieci komórkowej. Inaczej niektórzy mogliby rejestrować nie swoje numery. Możliwe jednak, że wkrótce procedura będzie prostsza, a do nabywców kart SIM będzie przyjeżdżał kurier, by potwierdzić dane osobowe.

To jest taka weryfikacja, żeby sprawdzić, że to jest na pewno nasz telefon. Nie ma takie opcji, że komuś się podoba jakiś numer, który ma ktoś inny, przychodzi z dowodem i go rejestruje - czytamy słowa rzecznika sieci Play Marcina Gruszki na rmf24.

Jeżeli masz już kartę SIM lub kupisz ją do niedzieli, to nowe zasady i tak cię nie ominą. Właściciele kart mają na ich zarejestrowanie pół roku od wejścia przepisów w życie. Jeżeli tego nie zrobią, to 1 lutego 2017 roku ich karta SIM zostanie wyłączona.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić