Pakistan. Kara śmierci za zabójstwo amerykańskiego dziennikarza unieważniona

2

Zapadł nowy wyrok w sprawie morderstwa dziennikarza Wall Street Journal, Daniela Pearla. Oskarżonego czekała kara śmierci, jednak po ponownym rozpatrzeniu, sąd zadecydował o siedmiu latach pozbawienia wolności. Mężczyzna za kilka dni ma wyjść z więzienia.

Unieważniono wyrok śmierci za zabójstwo dziennikarza Daniela Pearla.
Unieważniono wyrok śmierci za zabójstwo dziennikarza Daniela Pearla. (Getty Images)

Oskarżony o morderstwo to urodzony w Wielkiej Brytanii Ahmed Omar Saeed Sheikh. Wyrok przed laty wydał sąd antyterrorystyczny. Wciąż wokół sprawy pojawiają się kolejne pytania.

W 2002 roku zgłoszono zaginięcie dziennikarza Wall Street Journal, Daniela Pearla. Miał udać się do Pakistanu w celu zbadania działalności islamskich ugrupowań zbrojnych po zamachach 11 września 2001 r. Władze poinformowały o jego śmierci po otrzymaniu nagrania ze ścięciem mężczyzny.

Zobacz także: Antykoncepcja po pakistańsku

Jest także inny podejrzany Według grupy dziennikarzy śledczych badających okoliczności śmierci Pearla za pomocą projektu "The Pearl Project", winnym śmierci może być oskarżony o zamachy z 11 września Khalid Sheikh Mohammed, przebywającego obecnie w więzieniu Guantanamo.

Według adwokata Omara, oskarżenie o morderstwo nie zostało udowodnione, więc wyrok odnosi się jedynie do porwania i został skrócony do siedmiu lat. Jako, że mężczyzna odsiedział już 18 lat, wkrótce wydany zostanie nakaz jego uwolnienia, informuje agencja Reuters.

Oprócz Omara kary śmierci uniknąć ma także trzech innych pakistańskich więźniów. Każdy z nich skazany był wcześniej za morderstwo. Wyroki uniewinniające miał wydać Sąd Najwyższy w Sindh.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić