Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Panie ministrze Macierewicz, jest pan zadowolony?

80
Podziel się:

Ministrowi Obrony Narodowej udało się dzisiaj to, co nie udało się ani komunie, ani 25 latom wolnej Polski. Upokorzył i podzielił organizacje powstańcze. Bo do tego, że całą winę za zamieszanie z apelem poległych zrzuci na media, zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Panie ministrze Macierewicz, jest pan zadowolony?
(PAP/EPA, Tomasz Gzell)

Zastanawiam się, czemu to miało służyć. To ściąganie w upał, w duszną pogodę, starych, schorowanych i zmęczonych ludzi do siebie, na jakąś poddańczą cesarską audiencję, na której chciano z nimi negocjować coś, czego negocjować nigdy wcześniej nikt się nie ośmielił. Zastanawiam się, co mają w głowie ci, którzy wpadli na ten pomysł, by do apelu poległych, którego formę ustalili ci, których dotyczy, czyli Powstańcy, wciskać na siłę, kolanem tych, którzy zginęli, lecąc na delegację rządową w lotniczej katastrofie.

Zastanawiam się, co chciano tak naprawdę uzyskać, publicznie zmuszając tych zasłużonych, wiekowych ludzi, z których niektórzy z trudem mogą się poruszać, do tego, aby w duszny letni dzień wyszli z domu i wysłuchali opinii ministerstwa. A to ich ministerstwo powinno słuchać na kolanach, a nie upokarzać autentycznych i niezaprzeczalnych bohaterów.

Jest ich coraz mniej. Są coraz bardziej zmęczeni, dlaczego ktoś im to robi? Pierwszy raz cieszę się, że mój ojciec, który w Powstaniu walczył, tego nie widzi, że nie doczekał tego, co z mitem Powstania robione jest dzisiaj w biały dzień. Wkurzyłby się jak nic i z nim nie byłoby żadnej gadki w białych rękawiczkach…

Powstańcy ugięli się, będą nowe nazwiska wyczytane w apelu poległych. Wcale nie tych, którzy zginęli na ulicach powstańczej Warszawy, ale tych, którzy są podobno zasłużeni dla pamięci Powstania. Pierwszy krok do rozbicia i sprostytuowania wspaniałej wieloletniej tradycji powstańczej został właśnie zrobiony. W białych rękawiczkach, w biały dzień i w świetle kamer i mediów, na które to nieudolnie, po wpadce podczas obchodów Poznańskiego czerwca, próbowano zrzucić winę za informacyjny bałagan.

Przez wszystkie lata oficjalnych obchodów nikt niczego w woli Powstańców nie ośmielał się zmieniać. Nie ingerowano w to, co chcieli robić w dniu swojego święta ci, którzy przelewali krew na ulicach stolicy. Nikt się nie ośmielił, nie był na tyle bezczelny czy pewny siebie, bo wiedział, że pewnych rzeczy, świętości po prostu się nie tyka. Bo nie wypada. Bo nie wolno. Bo, mówiąc w końcu językiem ulicy, lepiej nie robić siary i obciachu.

Nikt się nie ośmielił do dzisiaj. Do czasów, kiedy zgodnie z wolą mitycznego suwerena rządzą nami ci, którzy polską historią publicznie wycierają się coraz bardziej jak ścierką, robią sobie z niej parawan i narzędzie dla swojej codziennej polityki i ustalają, kto był bohaterem, a kto nie, według politycznych sympatii i antypatii, a nie realnych zasług. Smutna to konstatacja.

Właśnie nam, rodzinom powstańców, zabrano ten dzień dla codziennych politycznych interesów i rozgrywek. Niech pan, panie ministrze, pamięta, że ja, pan, my wszyscy kiedyś odejdziemy z tego świata za tęczowy most. O nas ludzie zapomną. Pamięć Powstania jednak mimo działalności politycznych zapaleńców zostanie na wieki, choćby wciskał pan ze swoimi ludźmi coraz to nowe nazwiska nowych zasłużonych. Za rok kto to będzie? Jacyś kolejni ulubieńcy? Jakieś typy, żeby naszykować się już dzisiaj?

My odejdziemy. Pamięć o Nich zostanie. To jedyna pozytywna rzecz w tym żenującym nie z woli Powstańców zamieszaniu.
Specjalnie dla o2: Karolina Korwin Piotrowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(80)
syn Powstanca
6 lat temu
Kogo pamietamy? Powstancow czy Smolensk. KAZDY ma Swoje swieto ODZIELNIE.
ANDRZEJ WYSOC...
6 lat temu
do takiego chama jak macierewicz czy bezwzglednego malego nienawistnika ,moralnie odpowiadajacego za katastrofe smolenska dzielacego obecnie Polske posla j.k to nie dotrze.ONI NIE MAJA SUMIENIA..
mysz111@inter...
6 lat temu
Zadziwia mnie jedna rzecz. Pani Karolina Korwin Piotrowska od dłuższego czasu komentuje i ocenia każdą sprawę, sytuację, która ma miejsce w naszym kraju. I to w każdej sferze życia. Ja się pytam: kto tej pani dał prawo i moc oceniania wszystkiego i wszystkich z mocą AUTORYTETU ABSOLUTNEGO, ba DEMIURGA nawet!!!!!! Czego ta pani dokonała i doświadczyła w życiu, że dała sobie samej PRAWO do publicznego opiniowania życia politycznego i społecznego naszego kraju. Czy pani Karolina posiada odpowiednie do tego kwalifikacje???? Samotna, bezdzietna kobieta, bez życiowego doświadczenia, ma ludziom wyznaczać MORALE ???????????????? Uczyć żyć???? Wartościować, co dobre a co złe????? Na jakiej podstawie???? Kto tej pani pozwala kształtować opinię publiczną???? Na każdej stronie ta pani zamieszcza swoje MĄDROŚCI. Czytelnika interesują opinie mądrych ludzi, a nie lanserów, którzy niczego w życiu nie dokonali oprócz stawiania taniej, populistycznej kontry przez sfrustrowane sobą osoby.
Patriota
6 lat temu
Co za bzdury.takie mety może pisać tylko dziecko po aparatczyku zakłamanie nienawidzą Polskę!. Prawdziwy patriota potomek powstańców z dumą walczy o prawdę tak jak powstanie walczyło o wolnosc! Precz z komuna i artykułami które służą tylko nienawiści Całe szczęści że jest was tak mało. Niech żyje Antoni Macierewicz!!!!
Piotr
6 lat temu
Pani Karolino! Dziękuję za Pani słowa, za prawdę w nich zapisaną! Cieszę się, że są tacy ludzie jak Pani!
apis
6 lat temu
macierewicz antoni kat powstańców warszawskich za przyzwoleniem kleru katolickiego kościoła polskiego
Meander
6 lat temu
Jak Antoni się pośliźnie i wpadnie do szamba, to też na każdej rocznicy czegokolwiek, będą odczytywać jego nazwisko jako poległego na polu chwały.
Hejtujcie tro...
6 lat temu
Kobieto nie myśl tyle, bo to szkodzi temu twojemu tęczowemu mózgowi. O ile jeszcze go masz?? I z tym tęczowym mostem też ostro pojechałaś.
Mopa
6 lat temu
Bardzo dobry tekst . Pani Karolino, w ten "pisowy" numer wikłają Powstańców ludzie podobni do tych,którzy ich pchnęli w piekło powstania 72 lata temu a potem "godnie"sprawowali honory rządu na "wygnaniu". Ten rząd a szczególnie minister za to odpowiedzialny również chce zaistnieć na kartach historii bo ma swoje 5 minut.To nie ma nic wspólnego z dbaniem o dobro Polski .
abc
6 lat temu
WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI UWAŻA IŻ POLACY UPAMIĘTNIAJĄCY ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO TO OCHRZCZONY MOTŁOCH
abc
6 lat temu
WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI UWAŻA IŻ POLACY UPAMIĘTNIAJĄCY ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO TO OCHRZCZONY MOTŁOCH
xXx
6 lat temu
Jak jej kurde nie lubię tak teraz trafiła w sedno sprawy... no może trochę za łagodnie.
Wolny
6 lat temu
Sierściuch Antoni Smoleński,patron obłąkanych,zdradził naszych Kochanych Powstańców
gość 44
6 lat temu
Maciarewicza należy poddać obowiązkowym badaniom psychiatrycznym a już na pewno należy odsunąć go od zarządzania wojskiem i od polityki. Jego kretyńskie działania szargają pamięć tych co zginęli w Smoleńskiej KATASTROFIE LOTNICZEJ, szargają pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego który był wielkim orędownikiem i całym sercem wspierał ideę budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić