Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Po 30 latach Japonia wraca do przemysłowego mordowania wielorybów

164
Podziel się:

Wbrew międzynarodowej krytyce, w poniedziałek japońskie statki wielorybnicze wypłynęły na pierwsze komercyjne odłowy od 33 lat. To efekt wystąpienia Japonii z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej.

Po 30 latach Japonia wraca do przemysłowego mordowania wielorybów
(East News, JIJI PRESS)

W poniedziałek rano pięć statków wielorybniczych wypłynęło z miasta Kushiro na wyspie Hokkaido. Mniej więcej w tym samym czasie, kolejne trzy wyruszyły z Shimonoseki na wyspie Honsiu. Statki mają pozwolenie na złowienie w tym roku 227 wielorybów: 150 płetwali Bryde'a, 52 płetwali karłowatych i 25 sejwali.

Jesteśmy bardzo podekscytowani wznowieniem wielorybnictwa komercyjnego. Moje serce przepełnione jest szczęściem i jestem głęboko poruszony - powiedział podczas uroczystości z udziałem polityków, lokalnych urzędników i wielorybników Yoshifumi Kai, szef Japan Small-Type Whaling Association.

30 czerwca Japonia oficjalnie wystąpiła z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC). Była jej członkiem przez 31 lat. W ubiegłym roku władze Japonii po raz ostatni próbowały przekonać organizację, by zezwoliła na "zrównoważone wielorybnictwo", jednak nie przyniosło to skutku. Dlatego Tokio zdecydowało o odejściu.

Zobacz także: Zobacz także: Na pomoc wielorybowi

Ostatnie komercyjne polowanie w Japonii miało miejsce w 1986 r. Po przystąpieniu do IWC, kontynuowano wielorybnictwo pod przykrywką badań naukowych. Jak podaje BBC, przez ostatnie 33 lata Japonia zabijała od 200 do 1200 wielorybów rocznie. Mięso ssaków zwykle trafiało do sprzedaży. Japończycy tłumaczyli, że to "produkt uboczny" badań. Opuszczenie Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej oznacza, że rybacy będą mogli łowić jedynie w swojej strefie przybrzeżnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(164)
Maria
2 lata temu
Szkoda że wieloryby nie żrą japońcòw byłoby na co popatrzeć jak się bronią bo wieloryby są bezbronne wobec ich bestwialstwa
Wieloryb
3 lata temu
Powinni też wprowadzić kodeks bushido i otwierać sobie brzuchy katanami przecież to też ich wspaniała tradycja
a
3 lata temu
jak by u nas były wieloryby to szyszka z pisem też by ja pozabijał na 500+
Tomi
3 lata temu
To jakby ludzi odlawiac i zjadać. Wieloryby to bardzo inteligentne ssaki, w głowie mi się nie mieści, że naród o takiej niby kulturze akceotuje takie bestialstwo
swoj
3 lata temu
chyba nie maja co zrec....
Wieloryb
3 lata temu
Od dziś można polować komercyjnie na Japończyków,z tego powodu bardzo ucieszyli się Chińczycy, mając w pamięci zbrodnie jakich dokonywali wyspiarze w 20 wieku na ludności Chin.
Loco
3 lata temu
HAŃBA i WSTYD! Bojkot wszystkiego co japońskie!
Qwertyu
3 lata temu
Jesteś ciasny umysłowo niedorozwoju
Mycha
3 lata temu
Japończycy aby zaspokoić swój wysublimowany apetyt potrafią rekinom wycinać płetwy i dobrodusznie wypuszczać je do morza !!! Kanadyjczycy organizują rzezie fok, widziałam film, masakra !!! Chinczycy organizują uczty, małpie móżdżki spożywane na " żywca " !!! Tylko człowiek jest na tyle chciwy, głupi, czasami i za bogaty , i dla "cennego" kła zabije słonia, dla swego zblazowanego libido chce róg nosorożca, na zły urok łapkę małpki . Wytnie puszczę, w najwiekszy upał zgoli trawę na skwerku, wywiezie zimą śnieg gdzieś za miasto zamiast zgarnąć pod drzewa, wywiezie gdzieś opadłe liście zamiast zgarnąć je pod drzewa,brukuje co tylko się da, a potem płacze, że mało wody, że susza !!!!!!!!!!!!!!!
ala
3 lata temu
coś tłumaczy tę decyzję, albo maja niedobór w pożywieniu, albo drożyzna w imporcie albo export się powiększył i brakuje ryb na rynku,
jaca
3 lata temu
mam nadzieje ,że sie udławią te psiesyny
qwerty
3 lata temu
To ich tradycja i co wam do tego? Ekoterrorysci.
Jerzy
3 lata temu
po prostu skandal
antek
3 lata temu
Ludziska ! - jeden wieloryb wystarczy, góra dwa a resztę odłowić, bo zjadają nam ryby. Tak rozmnożyliśmy : wilki, bobry, kormorany, i teraz nie wiadomo co zrobić z ich nadwyżką. Jeśli już są oceany, to niechże i będą ryby, a nie wieloryby.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić