o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aneta Michałowska
|

Polacy na potęgę marnują jedzenie. Jesteśmy w niechlubnej czołówce

4
Podziel się

Rocznie marnujemy około 9 mln ton żywności, a to zapewnia nam 5. pozycję w UE. Greenpeace Polska apeluje do polityków o zmianę prawa. Nowe procedury miałyby ograniczyć wyrzucanie produktów spożywczych.

sklep,supermarket
sklep,supermarket (Fotolia, Davizro Photography)
bEJuAanF

*Nadwyżki żywności trafiłyby do potrzebujących. *Rocznie Europejczycy wyrzucają 88 mln ton jedzenia o wartości 143 mld euro. Europarlamentarzyści walczą o ograniczenie jej marnowania nawet o 50 proc. do 2030 roku.

Greenpeace Polska zwraca uwagę, że zmiany przychodzą zbyt wolno. Dlatego organizacja rozpoczęła akcję #NieMarnujemy. Nakłania w niej polityków do przyjęcia prawa ograniczającego wyrzucanie żywności, a w zamian - przekazywanie jej potrzebującym - informuje RMF 24.

Marnowanie żywności jest sprzeczne z polską tradycją i kulturą. Mimo to, co roku marnujemy ok. 9 milionów ton żywności. Stawia to nasz kraj na niechlubnym 5. miejscu w całej UE - zauważa dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.

bEJuAanH

Wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem społeczny, ale i ekologiczny. Do wyprodukowania 9 mln ton żywności potrzeba 1,72 mld metrów sześciennych wody. To tak, jakby każdy z nas wylewał codziennie przez rok sto 1,5 litrowych butelek wody.

Konsekwencją wytwarzania produktów spożywczych jest także emisja dwutlenku węgla. Produkując 9 mln ton jedzenia do atmosfery trafia 22,77 mln ton szkodliwego gazu.

*Włochy, Francja, Czechy i Belgia to kraje przeciwdziałające marnotrawstwu żywności. *Jednym z szybkich i skutecznych rozwiązań problemu byłoby zobowiązanie sieci handlowych i dużych sklepów do przekazywania produktów organizacjom dystrybuującym je do najbardziej potrzebujących. Innym pomysłem jest zmuszenie dostawców do odbioru żywności, której sklepy nie sprzedały.

bEJuAanN

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEJuAaoi
KOMENTARZE
(4)
awers
5 lata temu
Zapraszam Greenpeace do Lidla.Pracuje tam i nie mogę przeboleć ile się zywnosci wyrzuca.Pieczywo niesprzedane codziennie laduje w smieciach a można je jes jeszcze przez kilka dni.
CNNN
5 lata temu
A urodziny Bolka ? Od jedzenia stoly sie uginaja
Tejon
5 lata temu
Grenpace - Nie Dziękuję
bEJuAaoj
alicja
5 lata temu
Napiszcie może jeszcze, ile z tych mln ton "żywności" zostaje wyrzuconych nie z powodu marnotrawstwa, ale że zwyczajnie nie nadaje się do jedzenia...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić