Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Pomorskie. To nie były grzyby. Pod ściółką błyszczał skarb

298
Podziel się

Wypad na grzyby w woj. pomorskim przyniósł bezcenne odkrycie. Podczas zbierania grzybów w lesie niedaleko Słupska pan Bartosz znalazł prawdziwy skarb.

grzyby las pomorskie
grzyby las pomorskie (iStock.com, Mkovalevskaya)
bEEhNOQB

Skarb odkrył w lesie w okolicach Strzelinka koło Słupska (woj. pomorskie). Podczas zbierania grzybów pan Bartosz zauważył, że coś przebłyskuje spod ściółki.

To były arabskie monety. W lesie leżało kilkaset srebrnych monet arabskich z VIII i IX wieku. Wśród nich były dwie perskie monety z VII wieku. Jako miłośnik historii pan Bartosz wiedział, co robić, i powiadomił o odkryciu odpowiednie służby, które umiejętnie wydobyły drachmy i dirhemy.

Monety są bezcenne. W ocenie specjalistów znalezione podczas grzybobrania monety musiały należeć do kupca, który mniej więcej w IX wieku podróżował do Szczecina lub Gdańska.

bEEhNOQD

Znalezisko odkryte na grzybach trafi do muzeum w Lęborku. Zanim jednak monety się tam znajdą, zostaną poddane konserwacji. Pan Bartosz, który znalazł je w lesie w woj. pomorskim, być może dostanie nagrodę. Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, konserwator zabytków ze Słupska, już pisze wniosek w tej sprawie do ministra kultury – informuje "Głos Pomorza".

Zobacz też: Idziesz na grzyby? Policja apeluje

bEEhNOQJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEEhNORe
KOMENTARZE
(298)
nie POmylony
4 tyg. temu
wiecej nie dzwignął wiec zostawil ..
realista
5 miesięcy temu
"Być może dostanie" w odróżnieniu od Rydzyka, który na pewno dostanie!!!!
JA.
5 miesięcy temu
Przecież minister kultury to taki trochę jak z tabletu,a poza tym pieniędzy w ministerstwie już nie ma-wszystkie są w Toruniu.
bEEhNORf
Król Maciuś I...
2 lata temu
Powinien być procent od znaleźnego też i w takich wypadkach kiedy coś znajdziemy a wiemy że to jest droga sprawa i dziedzictwo historyczne. A nie że może nagrodę dostanie. Taaaa dadzą mu 500zł i kwiaty w podziękowaniu za odkrycie tych monet. To kradzież i powinno być albo procent od znaleźnego lu pół na pół jak to co pisał inny czytelnik tego forum.
paszeko
2 lata temu
ale glupi albo z PO-KO !
SPT
2 lata temu
Polskie prawo (to tak naprawdę prawo socjalistyczne) jest niesprawiedliwe i niszczy naszą kulturę. Gdyby sprawiedliwie dzieliło zabytki, znalazca, właściciel nieruchomości i Państwo po 1/3 wartości to takich zabytków byłoby 10 razy więcej , a może i jeszcze więcej. Bo teraz po zgłoszeniu można (czytaj trzeba) liczyć się z wizytą Policji która przeszuka mieszkanie, a przy tym wiele przesłuchań - bo może coś delikwent jednak ukradł.
Rozsądek
2 lata temu
Przez takie "być może dostanie nagrodę" nie są ujawniane różne znaleziska, bo ludzie czują, ze mogą być zrobieni w trąbę. Powinno być tak jak w Anglii, a Państwo powinno mieć prawo pierwokupu.
ZEBRA
2 lata temu
BYĆ MOŻE DOSTANIE
markopolo
2 lata temu
szkoda ze sie przyznal..ja bym tak nie poczynil
Tom
2 lata temu
pan Bartosz wiedział, co robić, i powiadomił o odkryciu odpowiednie służby, -Buhaha porażka
Gil Bates
2 lata temu
być może nagrodę, a być może zarzuty
Wrocław
2 lata temu
Jaka miła wiadomość. Gratulujemy Panu Bartoszowi i cieszymy się, że tak cenne styarocie znalazly się w publicznych zbiorach. BRAWO!
mariano maria...
2 lata temu
nie podali wartości skarbu, ile może być warte w zł, kilkaset srebrnych monet z tamtego okresu? dziwny ten Pan Bartosz
bEEhNOQX
olo
2 lata temu
tzw. frajer
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić