o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Pomorskie. To nie były grzyby. Pod ściółką błyszczał skarb

295
Podziel się

Wypad na grzyby w woj. pomorskim przyniósł bezcenne odkrycie. Podczas zbierania grzybów w lesie niedaleko Słupska pan Bartosz znalazł prawdziwy skarb.

grzyby las pomorskie
grzyby las pomorskie (iStock.com, Mkovalevskaya)
bDyWTobp

Skarb odkrył w lesie w okolicach Strzelinka koło Słupska (woj. pomorskie). Podczas zbierania grzybów pan Bartosz zauważył, że coś przebłyskuje spod ściółki.

To były arabskie monety. W lesie leżało kilkaset srebrnych monet arabskich z VIII i IX wieku. Wśród nich były dwie perskie monety z VII wieku. Jako miłośnik historii pan Bartosz wiedział, co robić, i powiadomił o odkryciu odpowiednie służby, które umiejętnie wydobyły drachmy i dirhemy.

Monety są bezcenne. W ocenie specjalistów znalezione podczas grzybobrania monety musiały należeć do kupca, który mniej więcej w IX wieku podróżował do Szczecina lub Gdańska.

bDyWTobr

Znalezisko odkryte na grzybach trafi do muzeum w Lęborku. Zanim jednak monety się tam znajdą, zostaną poddane konserwacji. Pan Bartosz, który znalazł je w lesie w woj. pomorskim, być może dostanie nagrodę. Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, konserwator zabytków ze Słupska, już pisze wniosek w tej sprawie do ministra kultury – informuje "Głos Pomorza".

Zobacz też: Idziesz na grzyby? Policja apeluje

bDyWTobx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDyWTobS
KOMENTARZE
(295)
joda
rok temu
"być może dostanie nagrodę" Dobrze, że nie pójdzie siedzieć.
superpolak
rok temu
Pewnie przywieźli je lekarze na pontonach.
mirek
rok temu
Ha ha....Dostanie nagrodę....Metalową blaszkę do przypięcia w marynarce i poklepanie po plecach ze słowami....Fajny z ciebie frajer.....
bDyWTobT
Polak
rok temu
całe szczęście że nie miał przy sobie wykrywacza metali,bo już by siedział za kratkami;)
Detektorysta
rok temu
Dziesiątki takich skarbów trafia w ręce poszukiwaczy z detektorami. Niech zmienią przepisy to muzea będą pękały w szwach.
Najnowsze komentarze (295)
Król Maciuś I...
rok temu
Powinien być procent od znaleźnego też i w takich wypadkach kiedy coś znajdziemy a wiemy że to jest droga sprawa i dziedzictwo historyczne. A nie że może nagrodę dostanie. Taaaa dadzą mu 500zł i kwiaty w podziękowaniu za odkrycie tych monet. To kradzież i powinno być albo procent od znaleźnego lu pół na pół jak to co pisał inny czytelnik tego forum.
paszeko
rok temu
ale glupi albo z PO-KO !
SPT
rok temu
Polskie prawo (to tak naprawdę prawo socjalistyczne) jest niesprawiedliwe i niszczy naszą kulturę. Gdyby sprawiedliwie dzieliło zabytki, znalazca, właściciel nieruchomości i Państwo po 1/3 wartości to takich zabytków byłoby 10 razy więcej , a może i jeszcze więcej. Bo teraz po zgłoszeniu można (czytaj trzeba) liczyć się z wizytą Policji która przeszuka mieszkanie, a przy tym wiele przesłuchań - bo może coś delikwent jednak ukradł.
Rozsądek
rok temu
Przez takie "być może dostanie nagrodę" nie są ujawniane różne znaleziska, bo ludzie czują, ze mogą być zrobieni w trąbę. Powinno być tak jak w Anglii, a Państwo powinno mieć prawo pierwokupu.
ZEBRA
rok temu
BYĆ MOŻE DOSTANIE
markopolo
rok temu
szkoda ze sie przyznal..ja bym tak nie poczynil
Tom
rok temu
pan Bartosz wiedział, co robić, i powiadomił o odkryciu odpowiednie służby, -Buhaha porażka
Gil Bates
rok temu
być może nagrodę, a być może zarzuty
bDyWTobL
Wrocław
rok temu
Jaka miła wiadomość. Gratulujemy Panu Bartoszowi i cieszymy się, że tak cenne styarocie znalazly się w publicznych zbiorach. BRAWO!
mariano maria...
rok temu
nie podali wartości skarbu, ile może być warte w zł, kilkaset srebrnych monet z tamtego okresu? dziwny ten Pan Bartosz
olo
rok temu
tzw. frajer
TRUFLE
rok temu
LEŚNE SKARBY...
krzychu
rok temu
Spokojnie - dostanie nagrodę . Będzie to SKARB-PLUS...…. No właśnie - może wymyślmy co może być za tym PLUS....
kk
rok temu
"Być może dostanie nagrodę" Takim sposobem tracimy bezcenne dzieła sztuki bo 9ciu na dziesięć sprzeda takie coś za granicą...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić