REKLAMA
Odświeżone 17 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski08.10.19 (10:15)

Pomorskie. To nie były grzyby. Pod ściółką błyszczał skarb

Wypad na grzyby w woj. pomorskim przyniósł bezcenne odkrycie. Podczas zbierania grzybów w lesie niedaleko Słupska pan Bartosz znalazł prawdziwy skarb.
Mkovalevskaya / iStock.com

Skarb odkrył w lesie w okolicach Strzelinka koło Słupska (woj. pomorskie). Podczas zbierania grzybów pan Bartosz zauważył, że coś przebłyskuje spod ściółki.

To były arabskie monety. W lesie leżało kilkaset srebrnych monet arabskich z VIII i IX wieku. Wśród nich były dwie perskie monety z VII wieku. Jako miłośnik historii pan Bartosz wiedział, co robić, i powiadomił o odkryciu odpowiednie służby, które umiejętnie wydobyły drachmy i dirhemy.

REKLAMA

Monety są bezcenne. W ocenie specjalistów znalezione podczas grzybobrania monety musiały należeć do kupca, który mniej więcej w IX wieku podróżował do Szczecina lub Gdańska.

Znalezisko odkryte na grzybach trafi do muzeum w Lęborku. Zanim jednak monety się tam znajdą, zostaną poddane konserwacji. Pan Bartosz, który znalazł je w lesie w woj. pomorskim, być może dostanie nagrodę. Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, konserwator zabytków ze Słupska, już pisze wniosek w tej sprawie do ministra kultury – informuje "Głos Pomorza".

Zobacz też: Idziesz na grzyby? Policja apeluje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij