Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Pożar w Czarnobylu. Komunikat władz Ukrainy dotyczący sytuacji w Kijowie

47
Podziel się

Pożar w Strefie Wykluczenia w Czarnobylu trwa już 10 dni. Strażacy musieli walczyć równolegle z dwoma pożarami, a poziom promieniowania wzrósł aż 16-krotnie. Ogień dotarł do miasta Prypeć, sąsiadującego z pozostałościami elektrowni atomowej. Czy dojdzie do skażenia?

Pożar w Czarnobylu. Komunikat władz Ukrainy dotyczący sytuacji w Kijowie
(East News, STR/AFP)
bCNKCgQB

Pożar wybuchł w Czarnobylu w sobotę 4 kwietnia. W jego gaszeniu bierze udział ponad czterystu strażaków – w tym aż setka z sąsiedniego obwodu żytomierskiego. Według ustaleń "The Guardian" ogień rozprzestrzenił się na przestrzeni 100 metrów kwadratowych. Do jego zwalczania wykorzystano dwa helikoptery oraz samolot An-32. Czy sytuacja jest zagraża mieszkańcom Polski? Wydano w tej sprawie komunikat.

Pożar w Czarnobylu: czy pojawiło się zagrożenie radiacyjne?

Ukraińska agencja informacyjna Interfax-Ukraina potwierdziła, że ogień znajduje się już ok. 500 metrów do bloku IV elektrowni. Vołodymyr Demchuk, Dyrektor Departamentu Reagowania Kryzysowego, zapewnił jednak, że sytuacja jest pod kontrolą, a zagrożenie radiacyjne obejmuje wyłącznie bezpośrednią okolicę.

Strefa Wykluczenia w Czarnobylu znajduje się ok. 100 km od Kijowa. Po wybuchu pożaru mieszkańcy również wyrazili obawy, że do miasta może dotrzeć radioaktywny pył. Jednak rządowi specjaliści uspokoili, że promieniowanie nie wzrosło ani na terenie stolicy, ani na przedmieściach.

bCNKCgQD

Pożar w Czarnobylu został wzniecony przez 27-latka zamieszkałego ze wsi Rahivka. "New Europe" podaje, że zatrzymany przyznał się do winy. Jak tłumaczył, dla zabawy podpalił w kilku miejscach śmieci i trawę. Ponieważ panował silny wiatr, ogień rozniósł się, a podpalacz nie był w stanie go ugasić. Grozi mu do pięciu lat więzienia lub grzywna, w zależności od decyzji sądu.

Zobacz też: Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Oto co uchwyciła fotopułapka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCNKCgRe
KOMENTARZE
(47)
Rider10
4 miesiące temu
Tego delikwenta bym umieścił w centrum tego pożaru żeby wdychał ten promieniotwórczy dym i pył unoszący się wraz z nim - myślę, że w tym czasie przemyślałby swoją głupote licząc to o ile krócej pożyje - innej formy resocjalizacji nie widzę !
lucyper
4 miesiące temu
wszyscy ci strażacy długo po tym pożarze nie pożyją powtórka z rozrywki oni mówią że jest pod kontrolą znowu kłamstwa chmura w każdej chwili może przywiać ją wiatr na polskie tereny
Strażak
4 miesiące temu
100 m2 ugasił bym paroma wiaderkami wody bez użycia samolotów :-)
bCNKCgRf
Tiaa
4 miesiące temu
Tak, znowu Ukraina uspokaja, że wszystko ok, ciekawe jak długo?? I też mnie dziwi, że nie proszą o pomoc innych państw, dlaczego? Dlaczego nie gaszą tego z nieba? Skoro poziom skażenia jest w normie i unoszący się dym i rozwiewany z wiatrem nie zgraża życiu, to gdzie samoloty i śmigła z wodą? Dowiemy się za.miesiąc gdy się napromienujemy.
gruby dziadek
4 miesiące temu
No, ciekawe. "Według ustaleń "The Guardian" ogień rozprzestrzenił się na przestrzeni 100 metrów kwadratowych. STO metrów kwadratowych to kwadrat o boku 10 metrów. Ale "Do jego zwalczania wykorzystano dwa helikoptery oraz samolot An-32". No, ciekawe, czy te samoloty i helikoptery trafiły w ten pożar i w ten kwadrat 10m x 10m
Najnowsze komentarze (47)
Wlkp
4 miesiące temu
Podziwiam polskich strzażakow za to jak pomogli Szwecji. Choć tak naprawdę ten pożar nie był zagrożeniem dla Polski. Więc dziwię się dlaczego polska nie pomoże ugasić tego pożaru Ukrainie? Dla czego czekamy? Wystarczy kilka pism do rządu Ukrainy napewno oni przyjmą pomoc. Lepiej pomóc im niż tylko siedzieć pisać i spekulować co może być. Ja już polem jodyne i wiem jak to było po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Teraz może promieniowanie nie będzie tak silne ale zawsze coś. Niech ktoś wielki w Polsce pomyśli o tym a nie o maseczkach i koronawirusie.
nnn
4 miesiące temu
kto wierzy ukraincą
ochotnik
4 miesiące temu
"ogień rozprzestrzenił się na przestrzeni 100 metrów kwadratowych"??? Taki pożar to ja gaszę wiadrem!!!
GOSC
4 miesiące temu
PLANdemia koronawirusa bedzie badana przez nalukowcow z kaliforii i expertuf z EU po katem jej wplywu na zmiany klimatyczne i miesiaczkowanie pingwinow co z kolei wywolalo ocieplenio-ochlodzenie klimatu i zwiekszenio-zmniejszenie dziury ozonowej albo jej brak co z kolei podpalilo czarnobyl i amazonie i australie i je zagasolo bo tak powiedziala rzadzaca swiatem dziewczynko-kobieta z chorobami psychicznymi ze szwcji kochajacej imigracje...ufffffff...co za brednie
GOSC
4 miesiące temu
pewnie samo sie podpalilo bo klimat sie ocieplil i samozaplon w zime /wiosna to normalka teraz...
TSB
4 miesiące temu
100m2? I 10 dni gaszą? A może sześciennych? Czy ktoś to czyta przed wysłaniem do ludzi?
Ekologia
4 miesiące temu
Czarnobyl się pali, dzięki temu mamy deszcze, nie zapominajmy, że samoloty latające po niebie mają wiele funkcji monitoringowych, jeśli chodzi o zachowanie Ziemii i dziury ozonowe, a przez koronawirusa poszło promieniowanie w górę, doszło do kompensacji, samoloty są bardzo istotne w tym wszystkim jak dzialanie co2.
Trans
4 miesiące temu
Pożar na 100 metrach kwadratowych, nono, to takie większe ognisko.
bCNKCgQX
Mirek
4 miesiące temu
Czego panikujesz jeden z drugim? W większości wszystkie wiatry są z zachodu. Skarżenie nas nie dotyczy jak już to rosjan.
lotto
4 miesiące temu
znam granicę max to tyle ile jest liczb tak auto zawsze wygrywam jak karna minu zarabia
Ala
4 miesiące temu
A czy to podpalenie nie było czasem celowe i za zgodą rządu ukrainskiego
Jjj
4 miesiące temu
100 m2 to ja mam warzywniaczek i taki ogrodeczek gaszą dwa helikoptery i samolot?
Wolny malarz
4 miesiące temu
Ten fake news to tak na wszelki wypadek gdyby trzodę mocno już znudził korona świrus
abwera
4 miesiące temu
mam wrażenie, że to nie jest przypadek jakby komus zależało na zniszczeniu europy, czyżby usrańce
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić