REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla30.03.19 (14:33)

Sensacyjne odkrycie na zamku Książ. Nazistom nie udało się zniszczyć malowideł

Naziści przykryli je grubą warstwą tynku. W jednej z najstarszych komnat zamku Książ znaleziono dzieła z czasów renesansu. A zaledwie kilka dni później okazało się, że zamek może być kluczem do innej zagadki z czasów II wojny światowej.
Sebastian Biaіy/REPORTER / East News

Pokazały się w czasie prac remontowych. Podczas przygotowań do remontu Sali Krzywej zamku Książ pod warstwą tynku odkryto historyczne malowidła. Według ekspertów prawdopodobnie pochodzą jeszcze z czasów renesansu.

Pod warstwą tynku na ścianie z kominkiem widoczna jest polichromia przedstawiająca kotarę oraz monochromia drugiej. We wnękach okiennych polichromie zostały pokryte warstwą farby - wyjaśniła Anna Nowakowska-Ciuchera, wałbrzyska konserwator zabytków.

REKLAMA

Malowidła prawdopodobnie pokrywają większość ścian. Konserwatorzy planują zdjąć tynki z okresu hitlerowskiego oraz jeszcze późniejsze warstwy farby i odkryć zachowane obrazy. Po odnowieniu sala ma być udostępniona zwiedzającym.

Jej wystrój został niemal całkowicie zniszczony podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację Todt - napisano na profilu zamku na Facebooku.

Większość dekoracji zamalowali. Pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza Sala Krzywa, która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”. Przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Na szczęście zachowały się przedwojenne fotografie Sali, które pozwolą wiernie odtworzyć jej wystrój.

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca zamierza wyjaśnić zagadkę tajemniczej skrytki w podziemiach Zamku Książ - informuje portal dziennik.walbrzych.pl. Według odkrytych właśnie dokumentów z lat 40., w podziemiach ukryto średniowieczne dokumenty i księgozbiór należący do hrabiego Aleksandra Colonna-Walewskiego. Po wojnie szukało ich Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Planetoida z "warkoczem". Naukowcy mają zagadkę do rozwiązania

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij