Albert Kamiński| 

Ślązak jest bardziej Czechem niż Polakiem. Badania DNA zaskakują

231

To wprawdzie dopiero wstępne wnioski, ale już teraz okazują się niespodziewane. Przynajmniej dla tych, którzy sądzili, że Ślązakom najbliżej do Niemców.

Ślązak jest bardziej Czechem niż Polakiem. Badania DNA zaskakują
(Wikimedia Commons CC BY, Lajsikonik)

Pod względem DNA ludność Śląska wykazuje największe podobieństwo do Czechów. Na drugim miejscu znajdują się nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. Dopiero na trzeciej pozycji są Polacy - pisze "Dziennik Zachodni".

W Ślązaku jest także mniej Słowianina. Dane statystyczne mówią, że 56-57 proc. Polaków ma wspólnego przodka. W przypadku Ślązaków ten współczynnik jest zdecydowanie niższy, bo tylko 37 proc. z nich pochodzi od genetycznego protoplasty, którego nauka określła jako R1a.

Na drugim miejscu są Germanie. 17 proc. Ślązaków ma z nimi wspólnego przodka. Na kolejnych miejscach znajdują ludy skandynawskie (13,5 proc.), a jeszcze dalej te przybyłe niegdyś z Bałkanów (7,1 proc). Ostatnią istotną grupą, której członkowie byli przodkami Ślązaków, są Żydzi.

Badanie powstało w ramach projektu "Silesia". Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne "Sillis Radicum" próbuje odpowiedzieć na pytanie, skąd pochodzą Ślązacy. Poddało ono analizie zróżnicowanie chromosomu Y na Śląsku. Wyniki nie są jeszcze pełne, ponieważ na razie przeanalizowano dopiero 141 z 500 planowanych próbek DNA mieszkańców tego regionu Polski.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić