Śpisz z otwartymi ustami? Przeczytaj koniecznie

14

Naukowcy odkryli, że taki rodzaj snu może być równie niebezpieczny dla naszych zębów, co wypicie napoju gazowanego zaraz przed położeniem się do łóżka.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Shutterstock.com)

Oddychanie przez usta powoduje wysychanie śluzówki. Efektem tego jest mniejsza ilość śliny zmywającej z zębów bakterie. A to właśnie te one odpowiadają za powstawanie kwasów osadowych, które atakują powierzchnię zębów oraz potrafią rozpuszczać twarde minerały w szkliwie i narażać nas na ryzyko próchnicy.

Badania dowodzą, że poziom kwasów u śpiących z otwartymi ustami wzrasta aż do 3.6 pH. Jest to porównywalne z wypiciem soku owocowego lub napoju gazowanego zaraz przed snem. Zęby są wtedy przez całą noc narażone na działanie szkodliwych związków, przez co znacznie szybciej się psują.

*Najbardziej narażeni są mężczyźni. *Prawie 1/3 z nich oddycha w nocy przez usta, podczas gdy kobiet w ten sposób śpiących jest zaledwie 5%. Również osoby cierpiące na astmę i bezdech senny mają tendencję do takiego rodzaju snu. Tak więc jeśli zobaczycie, że wasza druga połówka w nocy ma otwarte usta, dajcie jej małego kuksańca żeby ją obudzić - w ten sposób ratujecie jej zęby.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić