o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Szczecin. Chcieli parku, dostaną kościół. Decyzja radnych PiS

1232
Podziel się

Mieszkańcy osiedla Nad Rudzianką w Szczecinie są wściekli. Wbrew ich prośbom i apelom rada miasta zdecydowała o bezprzetargowym wydzierżawieniu Kościołowi katolickiemu działki u zbiegu ulic Gwarnej i Romantycznej. Powstanie tam kościół, mimo że w promieniu kilku kilometrów znajduje się już pięć świątyń.

Szczecin. Chcieli parku, dostaną kościół. Decyzja radnych PiS
(Getty Images, Artur Widak/NurPhoto)
bDTqLqsB

Wbrew woli mieszkańców przekazano teren Kościołowi katolickiemu. Działka u zbiegu ulic Gwarnej i Romantycznej na osiedlu Nad Rudzianką w Szczecinie zostanie bez przetargu wydzierżawiona na 30 lat parafii rzymskokatolickiej.

Tak zadecydowała rada miasta głosami radnych PiS i czworga radnych klubu Bezpartyjnych. Przeciwko byli radni KO, jedna niezrzeszona oraz jeden radny Bezpartyjnych.

Mieszkańcy osiedla chcieli parku, dostaną kolejny kościół

Na wolnej działce ma powstać świątynia rzymskokatolicka. Tak zakładał plan zagospodarowania przestrzennego, który powstał w 2009 roku. Część mieszkańców osiedla Nad Rudzianką argumentowała, że przez ponad 10 lat wiele się zmieniło. Prosili radę miasta o zbudowanie żłobka, przedszkola lub obiektu rekreacji.

bDTqLqsD

Zobacz też: "Tusk też ma swoje za uszami". Adrian Zandberg ostro o relacji państwo - Kościół

W obrębie 2 km od działki, na której planowana jest budowa, znajduje się 5 kościołów. Uważamy, że nasze potrzeby duchowe są dzięki temu zaspokojone - przekonywali mieszkańcy osiedla.

bDTqLqsJ

Kościół zapłaci za wydzierżawienie 0,3 proc. wartości działki. Przeciwnicy budowy kościoła podkreślają, że chodzi o teren o powierzchni prawie 6 tys. metrów kwadratowych. Miesięczny czynsz dzierżawny ma wynosić, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, 330 zł. Zdenerwowani mieszkańcy osiedla rozważają demonstracje i blokadę budowy.

Wszystko pięknie i ładnie, ale mnie najbardziej bulwersuje fakt, że za darmo. Niech w końcu ta instytucja coś sfinansuje sama na zasadach rynkowych - komentują na Facebooku.

bDTqLqsK

Nie wszyscy mieszkańcy osiedla protestują przeciwko decyzji rady. W trakcie wtorkowej sesji zabrało głos dwoje zwolenników pomysłu. Argumentowali, że parafia będzie integrować lokalną społeczność, a przy kościele może powstać katolickie przedszkole - informuje portal wSzczecinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTqLqte
KOMENTARZE
(1232)
ppppppppp
rok temu
Jedna z bogatszych firm w kraju jeszcze dzialki za darmo dostaje od biednego panstwa a na leczenie dzieci brak.
Iza
rok temu
I jeszcze sami parafianie będą płacić za budowę kościoła, nie ma lekko
Lakos
rok temu
Macie takich radnych na jakich zasługujecie............... Tyle w temacie moi drodzy Szczecinianie
bDTqLqtf
Balbina
rok temu
Powstanie nowy wpłatomat dla kleru. Wyjątkowo chciwa i pazerna instytucja. I przy tym bezkarna. Mafia.
rezultat
rok temu
Wybrali katodewiantów na radnych to mają!!!
Najnowsze komentarze (1232)
niezadowolony
8 miesięcy temu
Pokażcie kościołowi że jesteście już zintegrowani,zablokujcie budowę
21wiek
11 miesięcy temu
tepe pisokatole juz nie dlugo precz z pisem i kosciolem
zzz
rok temu
Katastrofa
Cezary....
rok temu
Taki jest prawdziwy obraz kościoła jego zasad i przeznaczenia..... Zostanie wybudowany za pieniądze podatników a później ksiądz będzie z ambony wołał o kasę bo trzeba tę grupę darmozjadów utrzymać i wierni mają dbać o budowlę skoro już jest.... TO JEST CZYSTA HIPOKRYZJA..... Każdy kościół i PLEBANIA to WYRAZ PYCHY KLERU..... TO PORZĄDNY WIKT I OPIERUNEK dla tych w sutannach....
ecik
rok temu
Bo najlepiej odpoczywa się z bogiem w kościele który zbudował człowiek z chęci zysku a nie w parku na łonie natury którą stworzył Bóg.
katolik.
rok temu
Tak tak kochani, tak chrystianizowano europę, ogniem i mieczem. To nie było dobrowolne, karano śmiercią za odmowę.Dziśaj to już tyko tradycja.
Marekj
rok temu
:Pedofile zacierają rączki
Kazimierz
rok temu
Tylko od okolicznych mieszkańców zależy, czy za 30 lat ten kościół będzie funkcjonował, czy też będzie ruiną z oknami bez szyb. Wystarczy nie dawać kasy proboszczowi, a długo tam nie pourzęduje.
bDTqLqsX
marcelek
rok temu
takich radnych wybraliście, to teraz macie! przestańcie chodzić do kościoła , to kościół zdechnie z głodu!
pawel
rok temu
a co wam się nie podoba +++ będzie gwarnie i romantyczne jak u wielebnego Jankowskiego !
józek bąk.
rok temu
pedofile w natarciu.
sdfsdf
rok temu
Jestem dosc radykalnym katolikiem ale.... po co budowac nowe koscioly? kiedy ludzie masowo odchodza a co roku rodzi sie kilkadziesiat tysiecy mniej dzieci. zajmijmy sie tym co mamy.
Artur..
rok temu
Wydzierżawić działkę to można pod podstawienie barakowozu a nie żadną budowę. Kościół chce za darmo wyłudzić działkę to kombinuje z dzierżawą. Jak się władze zmienią i będą chcieli odzyskać działkę to kościół zabierze swój wybudowany kościół i opuści działkę na pewno nie.Jest to jawne wyłudzenie działki przez kościół.
Hieronim
rok temu
Katolickie przedszkole? Który rodzic odważy się posłać tam swoje dziecko?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić