o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Szczecin. Chcieli parku, dostaną kościół. Decyzja radnych PiS

1234
Podziel się

Mieszkańcy osiedla Nad Rudzianką w Szczecinie są wściekli. Wbrew ich prośbom i apelom rada miasta zdecydowała o bezprzetargowym wydzierżawieniu Kościołowi katolickiemu działki u zbiegu ulic Gwarnej i Romantycznej. Powstanie tam kościół, mimo że w promieniu kilku kilometrów znajduje się już pięć świątyń.

Szczecin. Chcieli parku, dostaną kościół. Decyzja radnych PiS
(Getty Images, Artur Widak/NurPhoto)
bESJsPXF

Wbrew woli mieszkańców przekazano teren Kościołowi katolickiemu. Działka u zbiegu ulic Gwarnej i Romantycznej na osiedlu Nad Rudzianką w Szczecinie zostanie bez przetargu wydzierżawiona na 30 lat parafii rzymskokatolickiej.

Tak zadecydowała rada miasta głosami radnych PiS i czworga radnych klubu Bezpartyjnych. Przeciwko byli radni KO, jedna niezrzeszona oraz jeden radny Bezpartyjnych.

Mieszkańcy osiedla chcieli parku, dostaną kolejny kościół

Na wolnej działce ma powstać świątynia rzymskokatolicka. Tak zakładał plan zagospodarowania przestrzennego, który powstał w 2009 roku. Część mieszkańców osiedla Nad Rudzianką argumentowała, że przez ponad 10 lat wiele się zmieniło. Prosili radę miasta o zbudowanie żłobka, przedszkola lub obiektu rekreacji.

bESJsPXH

Zobacz też: "Tusk też ma swoje za uszami". Adrian Zandberg ostro o relacji państwo - Kościół

W obrębie 2 km od działki, na której planowana jest budowa, znajduje się 5 kościołów. Uważamy, że nasze potrzeby duchowe są dzięki temu zaspokojone - przekonywali mieszkańcy osiedla.

bESJsPXN

Kościół zapłaci za wydzierżawienie 0,3 proc. wartości działki. Przeciwnicy budowy kościoła podkreślają, że chodzi o teren o powierzchni prawie 6 tys. metrów kwadratowych. Miesięczny czynsz dzierżawny ma wynosić, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, 330 zł. Zdenerwowani mieszkańcy osiedla rozważają demonstracje i blokadę budowy.

Wszystko pięknie i ładnie, ale mnie najbardziej bulwersuje fakt, że za darmo. Niech w końcu ta instytucja coś sfinansuje sama na zasadach rynkowych - komentują na Facebooku.

bESJsPXO

Nie wszyscy mieszkańcy osiedla protestują przeciwko decyzji rady. W trakcie wtorkowej sesji zabrało głos dwoje zwolenników pomysłu. Argumentowali, że parafia będzie integrować lokalną społeczność, a przy kościele może powstać katolickie przedszkole - informuje portal wSzczecinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bESJsPYi
KOMENTARZE
(1234)
aw15
miesiąc temu
Pyskujcie, pyskujcie ............ przyjdzie ksiądz po kolędzie, zażąda kasy na budowę, tak co roku. Wielu z was da. Ksiądz zapyta, jak bardzo cieszycie się, że pod oknami powstaje świątynia. Jak już dzwonnicę postawi, to będzie wam na pier dala ł dzwonami. Tak wyglądała budowa kościoła, tak wyglądały kolędy na gdańskim Przymorzu lata temu. A dzwony tłuką do dzisiaj, znajoma przeklina czas, kiedy się tam przeprowadziła zanim kościół powstał
zdrajcy
miesiąc temu
Kościół zapłaci za wydzierżawienie 0,3 proc. wartości działki.teren o powierzchni prawie 6 tys.
niezadowolony
rok temu
Pokażcie kościołowi że jesteście już zintegrowani,zablokujcie budowę
bESJsPYj
21wiek
rok temu
tepe pisokatole juz nie dlugo precz z pisem i kosciolem
zzz
2 lata temu
Katastrofa
Cezary....
2 lata temu
Taki jest prawdziwy obraz kościoła jego zasad i przeznaczenia..... Zostanie wybudowany za pieniądze podatników a później ksiądz będzie z ambony wołał o kasę bo trzeba tę grupę darmozjadów utrzymać i wierni mają dbać o budowlę skoro już jest.... TO JEST CZYSTA HIPOKRYZJA..... Każdy kościół i PLEBANIA to WYRAZ PYCHY KLERU..... TO PORZĄDNY WIKT I OPIERUNEK dla tych w sutannach....
ecik
2 lata temu
Bo najlepiej odpoczywa się z bogiem w kościele który zbudował człowiek z chęci zysku a nie w parku na łonie natury którą stworzył Bóg.
katolik.
2 lata temu
Tak tak kochani, tak chrystianizowano europę, ogniem i mieczem. To nie było dobrowolne, karano śmiercią za odmowę.Dziśaj to już tyko tradycja.
Marekj
2 lata temu
:Pedofile zacierają rączki
Kazimierz
2 lata temu
Tylko od okolicznych mieszkańców zależy, czy za 30 lat ten kościół będzie funkcjonował, czy też będzie ruiną z oknami bez szyb. Wystarczy nie dawać kasy proboszczowi, a długo tam nie pourzęduje.
marcelek
2 lata temu
takich radnych wybraliście, to teraz macie! przestańcie chodzić do kościoła , to kościół zdechnie z głodu!
pawel
2 lata temu
a co wam się nie podoba +++ będzie gwarnie i romantyczne jak u wielebnego Jankowskiego !
józek bąk.
2 lata temu
pedofile w natarciu.
bESJsPYb
sdfsdf
2 lata temu
Jestem dosc radykalnym katolikiem ale.... po co budowac nowe koscioly? kiedy ludzie masowo odchodza a co roku rodzi sie kilkadziesiat tysiecy mniej dzieci. zajmijmy sie tym co mamy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić