Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kajetan Szuwar
|
aktualizacja

Szkoła jazdy wmanewrowała klientów. Zostali bez pieniędzy i dokumentów

15
Podziel się

Szkoła jazdy z dnia na dzień zniknęła. Kursanci są bezradni.

egzamin, prawo jazdy, elka
egzamin, prawo jazdy, elka (PAP, Marcin Bielecki)
bETAADfp

Białostocka auto-szkoła "Lambo" zamknęła swój sekretariat 18 czerwca. Zaskoczeni kursanci próbowali kontaktować się z władzami szkoły, by odzyskać poniesiony wkład. Nikt jednak nie chce rozmawiać z zawiedzionymi studentami.

Zapłaciłam 700 zł, czyli połowę za kurs prawa jazdy. Dwa dni przed pierwszą jazdą dostałam SMS, że szkoła jazdy jest zamknięta - mówi kursantka Barbara Dojlida.

bETAADfr

Chcąc zweryfikować nagłą wiadomość, odwiedziła sekretariat szkoły. Z rozmowy z kierownikiem ośrodka - Mariuszem Jankowskim, dowiedziała się, że kursantów i pracowników jest za mało, by kontynuować pracę. Miała też uzyskać deklarację zwrotu pieniędzy w ciągu trzech tygodni. Po tym czasie żadne przelewy jednak nie dotarły. Telefony również nie odpowiadały.

Nikt nie dostał żadnego zwrotu pieniędzy. Mało tego, ludzie nie mogą dostać kart przeprowadzonych zajęć. A tylko z taką kartą można pójść do innej szkoły https://wiadomosci.wp.pl/pis-chce-zwiekszyc-zdawalnosc-egzaminow-na-prawo-jazdy-co-na-tym-zyska-6103826339717761a i kontynuować szkolenie - opowiada serwisowi Poranny.pl wzburzona Dojlida.

Michał Freino - dyrektor WORD w Białymstoku także rozkłada ręce. Kursanci przenosząc się do nowej szkoły muszą posiadać kartę przeprowadzonych zajęć. Na jej podstawie weryfikuje się zaliczoną już teorię i praktykę. 21 kursantów feralnej szkoły ma więc ogromny problem.

*Filia w Białymstoku nie jest jedyna. *Upadły też oddziały w Ełku, Suwałkach, Płocku i Elblągu. W Ostrołęce i Łomży szkoła zakończyła działalność w końcówce 2017 roku.
W marcu 2018 roku dyrektor Jankowski podpadł elbląskim urzędnikom, którzy nałożyli na niego trzyletni zakaz prowadzenia działalności.

bETAADfx

Przedtem jednak firma Jankowskiego zmieniała osobowość prawną. Z jednoosobowej działalności przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta niewielka zmiana była zabezpieczeniem. W razie upadku firmy Jankowski nie odpowiadałby za klęskę własnymi pieniędzmi, a kapitałem spółki.

*Umowa między p. Barbarą a szkołą zawierała odręczny podpis sekretarki. *Dane dyrektora umieszczono na umowie drukowanymi literami bez podpisu. Miejscowy magistrat, gdzie zgłosiła się piątka poszkodowanych, już zapowiedział kontrolę placówki.

Powinni niezwłocznie wypowiedzieć umowy, zażądać zwrotu wpłaconych pieniędzy. I jeśli nie uzyskają zwrotu, kierować sprawę do sądu z powództwa cywilnego. Żądając zapłaty i zwrotu dokumentów niezbędnych do kontynuowania nauki w innym ośrodku - radzi Kamila Busłowska, przedstawicielka magistratu.

Zapewnia też, że poszkodowani uzyskają pomoc. Rzecznik konsumentów przygotował dwa pozwy.

bETAADfy

Według ogólnopolskich statystyk WORD, w 2017 roku najłatwiej było zdać egzamin praktyczny w Łomży, Ostrołęce i Jeleniej Górze. Najtrudniej w Szczecinie, Pile i Koszalinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bETAADfS
KOMENTARZE
(15)
dobrze radzę
3 lata temu
Wspólnie wynajmijcie adwokata i natychmist do sądu.walczcie wspólnie bo pojedyńczo nic nie dostaniecie, poszukajcie prawnika specjalizującego się w takich sprawach
Kaska
3 lata temu
Ceny paliw zależą od notowań ropy naftowej. dlatego teraz paliwo poszlo w gore. Arabowie skacza trumpowi
myszka
3 lata temu
wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.
bETAADfT
Jubel
3 lata temu
caly czas wszyscy narzekacie na smog. a teraz przez trumpa paliwa beda po 5 zeta
Marek
3 lata temu
to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.
Taksa
3 lata temu
tylko na polskich stacjach paliwo drozeje wolniej, bo oni staja przeciw zydom i amerykanom co podnosza ceny
kopter
3 lata temu
te podwyzki cen paliw sa glownie przez ryzyko konfliktu w Zatoce perskiej.
esencja zla
3 lata temu
kowalski już by siedział za wyłudzenie i mial z dzieśęc zarzutów firmy banki urzedy moga bezkarnie okradac obywatela do broni polacy skoniczyć z tym feydalnym rzadem
robert
3 lata temu
TAK SIĘ OKRADA I TO ZGODNIE Z PRAWEM
Woźny nie gro...
3 lata temu
No o co im chodzi ? Przecież są wakacje to szkoła zamknięta ...
Jak
3 lata temu
PiS na żywo. Ukraść i winę przesunąć na poszkodowanego
lolo
3 lata temu
Polak potrafi.
joda
3 lata temu
Państwo nawet palcem nie kiwnie. Ma obywateli w głębokim zapleczu.
bETAADfL
ryszardleparo...
3 lata temu
ryszard
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić