Tajemnicze ślady na Marsie. Winna gotująca się woda?

8

Woda sącząca się pod powierzchnią planety może gotować się tak gwałtownie, że zrywa fragmenty podłoża. Tłumaczyłoby to rozmiar śladów, odkrytych niedawno na stromych zboczach marsjańskich wzniesień.

Tajemnicze ślady na Marsie. Winna gotująca się woda?
(NASA)

Zaobserwowane wyrwy to zjawisko sezonowe, występujące na Marsie głównie latem. Mające nierzadko kilkaset metrów otwory, przeobrażają się w klify, wąwozy i kratery. Zimą natomiast całkowicie znikają z powierzchni planety.

Zdjęcia zrobione z orbity potwierdzają, że za otwory odpowiada woda. Naukowcy nie mogą się jednak nadziwić, dlaczego są one takie ogromne i stale się pojawiają, skoro powierzchnia Marsa w dzisiejszych czasach wydaje się być całkiem wysuszona.

Dziwne zjawisko występujące na planecie postanowiła zbadać doktor Marion Massé. Francuzka i jej koledzy z Uniwersytetu w Nantes użyli specjalnej komory, w której odtworzyli marsjańskie warunki, łącznie z niskim ciśnieniem atmosferycznym. Doświadczenie potwierdziło wcześniejsze teorie.

Na filmie wyraźnie widać ziarna osadu, wyrzucane na milimetry do góry. Później lądują one na powierzchni i tworzą rosnące stopniowo usypiska, które następnie zapadają się, powodując zsypywanie się piasku w dół. Na Marsie efekt byłby jeszcze bardziej widowiskowy - ziarna wzlatywałyby jeszcze wyżej i dalej, i budowały większe usypiska, zanim wzniesienia te załamałyby się pod własnym ciężarem.

Według Massé proces może odgrywać dużą rolę w formowaniu się pofałdowanej powierzchni planety. W dalszym ciągu nieznane jest jednak pochodzenie wody, która jest za niego odpowiedzialna. Może być ona skraplana z marsjańskiej atmosfery lub pobierana w postaci solanki z podpowierzchniowych zbiorników. Ta pierwsza teoria bardziej pasowałaby do schematu - czysta woda gotuje się bowiem znacznie gwałtowniej.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Autor: Tomasz Wiślicki
Sprawdź też:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić