Wojciech Darewicz| 

Tarcza 3.0. Czy będzie można zwalniać mailem? Nowe informacje o zwolnieniach z pracy

4

Czy w świetle nowych przepisów, firma, która ucierpiała na wywołanym koronawirusem kryzysie, będzie mogła zwolnić pracownika za pomocą e-maila? Doniesienia o tym pojawiły się ostatnio w mediach. Pomysł był opisywany, jako część planowanej nowelizacji tarczy antykryzysowej i wywołał niepokój Polaków.

Rzecznik rządu Piotr Mueller uspokaja w temacie planowanych zmian w trzeciej antykryzysowej ustawie rządu
Rzecznik rządu Piotr Mueller uspokaja w temacie planowanych zmian w trzeciej antykryzysowej ustawie rządu (Newspix)

Piotr Mueller przekonuje na Twitterze, że doniesienia nie są prawdziwe. Według jego zapewnień, nowelizacja tarczy antykryzysowej, która ma trafić do Sejmu już na początku tego tygodnia, nie będzie naruszała prawa pracowników poprzez np. umożliwienie przedsiębiorcom wypowiadania umów o pracę za pomocą wiadomości e-mail.

Informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd. Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nowa tarcza antykryzysowa 3.0. Niepokojące przecieki

Rzecznik rządu zabrał głos po tym, jak w sieci pojawiły się informacje, które zaniepokoiły wielu polskich pracowników. W trzeciej ustawie dotyczącej walki z kryzysem wywołanym pandemią miały znaleźć się, poza wspomnianym "zwalnianiem poprzez maila" także inne rozwiązania. Wśród nich wymieniano możliwość zmuszenia pracownika do wzięcia urlopu wypoczynkowego, czy obniżenia mu wynagrodzeń z pominięciem negocjacji ze związkami zawodowymi, czy nawet nim samym.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. "Urzędy nie przyjmują wniosków"

Rząd liczy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną ludzie nie będą protestować przeciw kolejnym ograniczeniom. Ale jeśli kolejne tarcze mają tak wyglądać, to jest to próba wywołania wojny na rynku pracy – komentował przecieki Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa, z którym rozmawiali dziennikarze Money.pl

Niepokojące przecieki o przepisach nowej tarczy. Kiedy je poznamy?

Czy projekt nowelizacji pozwoli na obcinanie pracownik pensji oraz zwalnianie ich za pomocą maila? Jakie nowe prawa otrzymają pracodawcy? O tym przekonamy się, gdy rząd przedstawi swój projekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić