Tomasz Wiślicki| 

Te lody sprawią, że pobiegniesz szybciej i pożyjesz dłużej

7

Włoski kardiolog z uniwersytetu Rome Tor Vegata opatentował własnie przełomowy przepis. Zaproponowane przez niego lody są nie tylko zdrowe, ale także bardzo smaczne.

Te lody sprawią, że pobiegniesz szybciej i pożyjesz dłużej
(Shutterstock.com, Zadorozhnyi Viktor)

*Receptura lodów profesora Valerio Sanguigniego objęta jest tajemnicą. *Wiadomo jednak, że zawierają kakao, orzechy włoskie i ekstrakty z zielonej herbaty. W ich przypadku liczy się jednak nie tylko smak - mają one także właściwości antyoksydantów. Oznacza to, że hamują reakcje utleniania w organizmie, a tym samym zapobiegają licznym chorobom, takim jak m.in. nowotwory, choroba niedokrwienna serca i choroba wysokościowa.

*Lody testowane były na ochotnikach. *Sanguigni pobrał im krew przed i po zjedzeniu smakołyku. Testował też ich wydolność na rowerze treningowym. Niektórym zamiast lodów z antyoksydantami podano zwykłe o podobnym smaku. U uczestników eksperymentu, którzy zjedli przysmak profesora, znacznie poprawiła się funkcja naczyń krwionośnych. Dzięki temu znacznie lepiej radzili sobie z wysiłkiem fizycznym. Wyniki opublikowano w naukowym czasopiśmie "Nutrion".

Ciągle mówi się o czerwonych jagodach, granatach czy jagodach goji i ich przeciwutleniających właściwościach. Odkryłem jednak, że wiele innych produktów je posiada, ale łatwo tracą swoje właściwości. Wystarczy przechowywać na przykład suszone owoce, nasiona kakaowca czy zieloną herbatę w niskich, kontrolowanych temperaturach - powiedział cytowany przez "The Independent" Valerio Sanguigni.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić