REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
01.07.19 (20:26)

To nie jest kolejny festiwal muzyczny. "Idealne miasteczko" w Lubiążu

9 lipca rusza Slot Art Festival - pięciodniowa impreza gromadząca w Lubiążu na Dolnym Śląsku kilka tysięcy młodych, twórczych osób. To miejsce spotkania fanów najróżniejszych gatunków muzycznych, miłośników kuglarstwa, aktywnego wypoczynku, wszelkich sztuk i rzemiosł oraz ludzi, którzy cel swojego życia upatrują w zaangażowaniu społecznym. To wydarzenie, które angażuje uczestników nie tylko w poszczególne dziedziny sztuki czy życia, ale daje możliwość zagłębienia się w SZTUKĘ ŻYCIA.
Materiały prasowe

Program tego wydarzenia to kolaż najróżniejszych elementów: ponad 150 warsztatów artystycznych, sportowych i językowych, kilka scen grających rozmaitą muzykę, kino fabularne i dokumentalne, scena literacka, wykłady i spotkania z gośćmi specjalnymi. To właśnie dzięki tej różnorodności uczestnicy odkrywają nowe przestrzenie, poznają ludzi o zainteresowaniach całkowicie odmiennych niż ich własne i mogą wnieść coś z tego bogactwa do własnego życia.

Slot Art Festival posiada wyjątkowy program warsztatowy. Codziennie, w trzech turach, odbywa się ponad 150 warsztatów. Przez cztery dni festiwalu uczestnicy mogą przychodzić na te same warsztaty, pogłębiając swoje umiejętności, bądź codziennie próbować czegoś nowego.

REKLAMA

*Czego można nauczyć się na slotowych warsztatach? *Wszystkiego, co zaproponowali pasjonaci - wolontariusze, którzy je prowadzą i którzy chcą się dzielić swoim życiem z innymi. Slot to nie tylko wybuch kreatywności na 5 dni, ale rezultat odkrywania jej w sobie przez wszystkie dni roku i podążania jej ścieżkami w codzienności. A prowadzący warsztaty pokazują na własnym przykładzie, że nie ma rzeczy niemożliwych.

*SLOT nie jest kolejnym festiwalem muzycznym *- prawie pół tysiąca wydarzeń to wielkie spektrum tematów i form. Ale kluczowe znaczenie mają też wyjątkowe miejsce oraz ponad 1500 ochotników, którzy tworzą całe przedsięwzięcie, również od strony programowej.
Ciekawostką jest sposób finansowania - w większości oparty na wpływach z biletów, a więc rodzaj wielkiego crowdfundingu, gdzie każdy uczestnik zostaje mecenasem wydarzenia.

Materiały prasowe

*SLOT to szczelina w rutynie i schematach, *którą wykuwamy wspólnymi siłami co roku na początku lipca, od niemal 30 lat - mały, efemeryczny prototyp idealnego miasteczka. Są w nim dzielnice mieszkaniowe i miejska łaźnia, kawiarnie i restauracje, sale koncertowe i kluby, jest uczelnia i przedszkole, a nawet teatr i trzy małe kina.

PROGRAM

1. WARSZTATY
Ponad 150 warsztatów prowadzonych przez pasjonatów-ochotników: manualne, muzyczne, sceniczne, sportowe... Począwszy od rysunku, haftu i ceramiki poprzez śpiew alikwotowy czy tworzenie kijów deszczowych, akrobatykę powietrzną, budowę motocykla i tradycyjne tańce z Angoli, aż po parzenie kawy, projektowanie gier czy tropienie zwierząt.

2. SPOTKANIA
Na Slocie uczymy się nie tylko słuchać, ale też jak rozmawiać i dyskutować - lepiej się rozumieć. Popołudniami kilkaset osób schodzi się do starej Wozowni na spotkanie z Gościem Specjalnym. Chcemy dotknąć tego, co ważne i aktualne. W tym roku będziemy rozmawiać:
- z prof. de Barbaro o sposobach na dogadanie się i przełamywanie podziałów w społeczeństwie i rodzinie;
- z Szymonem Hołownią o tym, jak wiara może prowokować konkretne zaangażowanie społeczne, ale też życiowe decyzje podejmowane z troską o planetę;
- z Grupą Filmową Darwin o internetach oraz niezależności finansowej i twórczej.

3. KONCERTY
Popołudniami w starej wozowni Scena Konkursowa, a na niej 12 zespołów wybranych z ponad 150 zgłoszeń. Przy zachodzącym słońcu, na trawniku pod wielkim platanem, Scena Folkowa i Folkowy Soundsystem, a na niej m.in. multiinstrumentalistka Karolina Cicha. Od 20:30 Duża Scena, pod którą mieścimy się wszyscy - na niej różnorodny gatunkowo i pokoleniowo mix kapel, które wszyscy znają i tych, które wchodzą przebojem na rynek: Sorry Boys, BOKKA, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Marcelina, ale też tęskno, Wczasy, Brodacze czy Krakow Street Band i Beltaine.

Wieczorami równolegle kameralne koncerty w slotowych kafejkach: Scena Unplugged i Scena Spontaniczna. A po północy schodzimy się do ciemnej gotyckiej katedry na Scenę Doświadczalną, gdzie zagra m.in. Kwiat Jabłoni i Hania Rani albo idziemy na jeden z dwóch dancefloorów: Urban Music lub do piwnicy na Scenę Klubową, gdzie m.in. Gooral i DJ Feel-X.

Wisienką na torcie jest sobotni koncert Slot Art Orkiestry - stworzonej przez ponad 50 instrumentalistów i wokalistów, którzy spotkają się po raz pierwszy na tydzień przed festiwalem, aby przygotować materiał. To już 4. rok tego projektu, tym razem pod batutą wybitnego młodego skrzypka jazzowego Stanisława Słowińskiego.

Materiały prasowe

4. POKAZY
Trzy slotowe małe kina pozwolą nadrobić filmowe zaległości - i jeszcze je przedyskutować. W tym roku obejrzymy wspólnie m.in.* "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham"* i porozmawiamy z prof. de Barbaro; nominowane do Oscara "O ojcach i synach", a także "Pozwólmy dzieciom nauczać" z liderem edukacji domowej w Polsce Marcinem Sawickim.

Slotowy teatr to okazja m.in. do przypomnienia 15. rocznicy zamachu w Biesłanie - spektaklowi Sorok dniej będzie towarzyszyć spotkanie z autorem książki "Biesłan. Pękniete miasto". Drugim highlightem jest Misterium Buffo wg Dario Fo Teatru ORBIS TERTIUS. Znacznie lżejsze klimaty oferuje Miejsce Akcji Satyrycznych, gdzie w tym roku wystąpi m.in. Tomasz Jachimek.

Przez całe 5 dni można będzie oglądać malarstwo, fotografie i instalacje we wnętrzu gotyckiej ArtKatedry, a happeningi i wystawy - również interaktywne - wypełnią "ulice i zaułki" slotowego miasteczka. Jedyny moment Slot Art Festivalu, kiedy dzieje się tylko jedn rzecz na raz, to północ, kiedy wszyscy gromadzimy się pod dużą sceną, aby obejrzeć kolejny odcinek tworzonego przez wolontariacką ekipę SloTv - reportażu z dnia festiwalu.

Materiały prasowe

5. MIEJSCÓWKI
To sale takie jak ArtRoom - żywa, eksperymentalna galeria "sztuki codzienności", namiot Sfera, który otwieramy spotkaniem z kaskaderem "Gry o Tron", czy Namiot Wschodni - miejsce spotkań z podróżnikami, slajdów, filmów i herbaty. Każde w innym klimacie, każde aranżowane i obsługiwane przez inną ekipę wolontariacką. To również miejsca takie Gamesroom, Summer Flow czy Re-kreacja - przestrzenie gier, sportów i aktywności, zarówno dla maluchów i rodzin z dzieciakami, jak i starszych chętnych, by pośmigać na rampie czy zagrać we frisbee.

Festival odbędzie się w dniach 9-13 lipca 2019 w Lubiążu na Dolnym Śląsku, w pocysterskim zespole klasztornym. Teren opuszczonego Opactwa Cystersów koło Wrocławia to największy po Eskurialu barokowy obiekt sakralny w Europie. W 1997 roku kupnem zespołu zainteresowany był Michael Jackson.

Właściwie dwa zdania wystarczyłyby, by opisać, jak niezwykłym zabytkiem jest klasztor w Lubiążu. Pierwsze mówiłoby o tym, że to największe opactwo cysterskie na świecie. A drugie, że to arcydzieło śląskiego baroku, jest zabytkiem klasy zero. Już na marginesie można by dodać, że jest to drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie, z powierzchnią dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu - pisze o nim "National Geographic".

Więcej informacji: http://slot.art.pl/pl/
Bilety: http://slot.art.pl/pl/festinfo/bilety

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij