Aneta Michałowska| 
aktualizacja 

W tym wieku jesteśmy najszczęśliwsi. Naukowcy podają dwie liczby

19

Ludzie są najszczęśliwsi dwa razy w życiu. Pierwszy raz wypada, gdy mamy 23 lata, a kolejny i ostatni - w wieku 69 lat. To wynik badań naukowców z London School of Economics.

W tym wieku jesteśmy najszczęśliwsi. Naukowcy podają dwie liczby
(123RF.COM)

W eksperymencie uczestniczyło 23 tys. ochotników. Mieli oni od 17 do 85 lat. Okazało się, że wiek, w którym szczęście i życiowe spełnienie osiąga swoje apogeum, jest inny niż w powszechnej opinii.

Życie wcale nie zaczyna się tuż po czterdziestce. Naukowcy zaobserwowali, że poziom szczęścia badanych ma kształt litery U. Jest wysoki w młodości, później nieustannie spada, a sięgnąwszy dna znowu winduje w górę - informuje "Daily Mail".

*Około 23. roku życia ludzie najczęściej się usamodzielniają. *Kończą edukację, zaczynają karierę i zarabiają pierwsze prawdziwe pieniądze. A to przekłada się na poziom satysfakcji z życia.

69 lat to czas, w którym w końcu można odpocząć. Ludzie spędzają spokojne chwile na emeryturze, ciesząc się rodziną i dotychczasowym dorobkiem życia. Psycholog Vanessa King ma jednak pewne rady, dzięki którym można poczuć się dobrze w każdym wieku.

Jest ich 10. Przede wszystkim zachęca do dawania czegoś od siebie innym i spędzania czasu z bliskimi. Nakłania do aktywności fizycznej, zwiększenia świadomości w istotnych sprawach, próbowania nowych rzeczy i stawiania sobie celów do realizacji.

Specjalistka zwraca też uwagę na to, aby nadać życiu sens. Może być nim np. rodzina czy wiara. Zdaniem King odporność psychiczna i zdolność do okazywania emocji także wpływa pozytywnie na poziom odczuwanego szczęścia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić