md| 

Wielkanoc 2020. Kiedy wypadają święta wielkanocne? Jak będzie wyglądać święconka?

1

Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. W tym roku będą one miały zupełnie inny przebieg niż zazwyczaj. Kiedy Wielkanoc i jak będzie wyglądać tegoroczna święconka?

Wielkanoc 2020. Te święta będą inne niż wszystkie
Wielkanoc 2020. Te święta będą inne niż wszystkie (Getty Images, The Washington Post)

Wielkanoc to święto ruchome, co oznacza, że przypada w różnych terminach. W tym roku Niedziela Wielkanocna czeka nas 12 kwietnia. Tradycyjnie poprzedzą ją inne ważne dni, tj. Wielki Czwartek (9 kwietnia), Wielki Piątek (10 kwietnia) i Wielka Sobota (11 kwietnia).

Obchody w obliczu pandemii koronawirusa. Te święta będą zupełnie inne niż zazwyczaj. Dojdzie do wielu zmian. W Wielki Czwartek kapłani mogą koncelebrować mszę w kościołach parafialnych i katedralnych, ale bez udziału wiernych. Rezygnuje się ponadto z obmywania stóp i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.

Obostrzenia dotyczą również tzw. święconki. - W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. święconka ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba - poinformował abp Stanisław Gądecki.

Zobacz także: Majonez domowy czy ze sklepu?

Wielkanoc 2020. Kiedy wolne od pracy?

Zgodnie z tradycją, w Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny nie pójdziemy do pracy. Przewija się bardzo dużo pytań odnośnie do tego, czy wolny jest Wielki Piątek.

Był pomysł na to, by pozamykać zakłady w piątek poprzedzający weekend wielkanocny. Ostatecznie jednak koncepcja upadła. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznało, że pomysł nie jest możliwy do zrealizowania. Padło kilka argumentów przemawiających przeciw wolnemu Wielkiemu Piątkowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić