Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Wilczy Szaniec (Kętrzyn): sekret kwatery Adolfa Hitlera ujawniony przez leśników

59

Wilczy Szaniec koło Kętrzyna w woj. warmińsko-mazurskim w czasie II wojny światowej był główną kwaterą Adolfa Hitlera. Teraz stał się zdecydowanie królestwem zwierząt. Leśnicy policzyli, ile w Wilczym Szańcu żyje nietoperzy.

Wilczy Szaniec (Kętrzyn): sekret kwatery Adolfa Hitlera ujawniony przez leśników
(iStock.com, CCat82)

Dawna kwatera Adolfa Hitlera jest jednym z największych siedlisk nietoperzy w Polsce. Policzono, że w Wilczym Szańcu koło Kętrzyna zimuje ok. 500 nietoperzy z czego około 90 procent to mopki. Leśnicy uważają, że jest ich znacznie więcej, ale znajdują się w niedostępnych obiektach.

Nadleśnictwo Srokowo stworzyło dla nietoperzy specjalny obszar. Wchodzi w skład terenów Natura 2000 i zajmuje on niemal 57 ha. Ma to na celu ochronę miejsca bytowania kilku gatunków nietoperzy m.in. mopka, nocka Natterera, nocka rudego, mroczka pozłocistego, mroczka późnego czy gacka brunatnego.

By nie przeszkadzać nietoperzom, w Wilczym Szańcu powstają nowe alejki. Ruch turystów w dawnej kwaterze głównej Adolfa Hitlera, leżącej 8 kilometrów od Kętrzyna, ma być tak zaplanowany, by nie zakłócać latającym ssakom zimowego snu. Nadleśnictwo Srokowo informuje, że w niektórych bunkrach zamontowano również kraty.

Zobacz także: Zobacz także: Słodki jak nietoperz. Wideo, które pokochali internauci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić