Wybudują apartamentowiec na starożytnych ruinach

W izraelskim mieście Nahariya za fundamenty nowoczesnego budynku mieszkalnego posłużą pozostałości cytadeli sprzed 3400 lat.

Starożytne ruiny
Starożytne ruiny (East News, Value Stock Images)

Na ślady ruin natrafiono przypadkiem. Pozostałości starożytnej budowli odkopano podczas prac przygotowawczych przed rozpoczęciem budowy luksusowego apartamentowca nad Morzem Śródziemnym. Szacuje się, że kananejska cytadela pochodzi z XIV w. p.n.e. Na jej terenie znaleziono również liczne artefakty, w postaci naczyń oraz figurek z brązu, ceramiki i ziaren zbóż.

Przedmioty pochodzą z cywilizacji egipskiej, cypryjskiej i mykeńskiej. Pracami wykopaliskowymi kieruje Nimrod Getzov z izraelskiego ministerstwa starożytności. Jak twierdzi, początkowo prace miały dotyczyć tylko wspomnianych artefaktów, jednak ministerstwu udało się dojść do porozumienia z deweloperem oraz architektem apartamentowca i zmodyfikować jego projekt.

Zachowanych zostanie kilka murów i kolumn. Nawet po zakończeniu budowy dostęp do ruin będzie możliwy, dzięki czemu archeolodzy będą mogli kontynuować wykopaliska. Jak twierdzi Getzov, takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące dla obu stron.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić