Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Wyciągnęli z morza armatę, która broniła Polski w 39. roku

9
Podziel się:

Armatę wyłowiono w Kołobrzegu. Trafi do Muzeum Oręża Polskiego.

Wyciągnęli z morza armatę, która broniła Polski w 39. roku
(Muzeum Oręża Polskiego)

Muzealnicy wyłowili armatę Schneider wz.97 o kalibrze 75 mm. Znaleźli ją na wraku niemieckiego statku, który zatonął w 1945 roku w okolicach Kołobrzegu. Niemcy polską armatę zdobyli prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku, podczas ataku na wybrzeże.

Możemy pokusić się o stwierdzenie, że mamy "armatę Niepodległej" i tym samym nasze muzeum w dość oryginalny sposób zainaugurowało 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Aleksander Ostasz – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Tego typu broń była montowane na polskich statkach. Zaopatrzone były w nią m.in. okręty ORP "Mazur", ORP "Komendant Piłsudski" i ORP "Generał Haller". Instalowano je również w improwizowanych pociągach pancernych i bateriach przeciwdesantowych na wybrzeżu.

Zobacz także: Zobacz także: Czego nie wiesz o II Wojnie Światowej

*Armatę znaleziono na wraku promu desantowego F 193. *Muzeum Oręża Polskiego już od dwóch lat szuka podwodnych skarbów. W mijającym roku prace muzealne skupiały się na 3 podwodnych lokalizacjach w ramach projektu "Wraki Kołobrzegu 2017”.

Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską. Od 1945 roku spełniał rolę punktu ewakuacyjnego. Muzealnicy podkreślają, że Kołobrzeg od zarania dziejów był ważnym ośrodkiem handlowym. Zawdzięczał to położeniu w środkowej części południowego wybrzeża Bałtyku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
T34
2 lata temu
Takich francuskich armat było dużo na uzbrojeniu różnych armii więc skąd przypuszczenie, że ta akurat jest polska skoro była zamontowana na jednostce niemieckiej? Chyba, że mają numer seryjny to wtedy można sprawdzić gdzieś w papierach. Trudno ją było Niemcom zdobyć na Polakach w 1939 roku, ponieważ Kolberg przed wojną należał do Niemiec, a my tego rejonu ani nie broniliśmy ani nie zdobywaliśmy.
pierś po sple...
5 lata temu
Długo jej nie nabroniła! :)))) Kampania wrześniowa to totalna katastrofa, w dodatku z ucieczką władz i głównodowodzącego w tle!
tyryty
5 lata temu
niemcom i ruskim nie wierze jak psu
Topos
5 lata temu
Ja ostatnio znalazłem czołg niemiecki w stawie, i nadal świeciły sie reflektory...
Ja
5 lata temu
Brawo fajne znalezisko. Brawo Polacy.
Jan
5 lata temu
Z pełnym szacunkiem dla historyków i odkrywców
ch..b
5 lata temu
Jeszcze się przyda. Chyba nawet niedługo.
Mistrz nad m...
5 lata temu
Pamiętam jak sam w wodzie znaleźliśmy na wycieczcce jakieś 27 lat temu pocisk chyba czołgowy na plaży.hm coś jest w tym Kołobrzegu
hgc
5 lata temu
Trudno żeby znaleźli je w jeziorze bodeńskim - myślenie boli?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić