Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Wymieranie pszczół. Zaskakujące wyniki nowego badania

104

Masowe wymieranie pszczół jest problemem, przed którym od lat przestrzegają badacze. Nauka poszukuje kolejnych sposobów na powstrzymanie zjawiska. Okazuje się, że jednym z rozwiązań mogą okazać się... konopie indyjskie.

Wymieranie pszczół. Zaskakujące wyniki nowego badania
(Getty Images, Ralph Orlowski)

Badanie ukazało się w czasopiśmie "Environemental Entomology". Według jego wyników, legalizacja rekreacyjnej marihuany w niektórych stanach USA, pozytywnie wpływa na populacje pszczół na tych terenach. Rośliny cannabis sativa wytwarzają bowiem dużą ilość potrzebnych owadom pyłków. Pod lupę wzięto 11 upraw na terenie stanu Nowy Jork.

Zobacz także: Wymieranie owadów - naukowcy biją na alarm

Autorzy badania wskazują, że w stanach, w których legalna jest hodowla konopi indyjskich, zauważono większą populację pszczół oraz spokrewnionych z nimi trzmieli. Podkreślają też, że w dobie masowego użycia nawozów sztucznych i niedoboru pylących kwiatów, konopie mogą pomagać koloniom tych owadów.

Jak dotychczas konopie indyjskie (służące nie tylko do produkcji marihuany, ale też np. tekstyliów i olejów) zostały zalegalizowane w 11 z 50 stanów USA. Badanie stwierdza też, że "politycy powinni rozważyć tą roślinę" w tworzeniu swej polityki rolnej.

Wymieranie pszczół

Zjawisko "masowego wymierania pszczół" od wielu lat alarmuje naukowców. Pszczoły są głównymi owadami zapylającymi na świecie. Bez ich udziału, rośliny musiały by być rozmnażane w inny sposób, co może doprowadzić do spadku produkcji żywności na świecie, nawet o 70 procent.

Spadek ilości pszczół, może też mieć dramatyczne skutki dla stabilności środowiska naturalnego. Jak wskazują ekologowie, głównym powodem ginięcia pszczół jest użycie niektórych pestycydów (np. zawierających nikotynę) oraz zanieczyszczenie powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić