o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Wymieranie pszczół. Zaskakujące wyniki nowego badania

59
Podziel się

Masowe wymieranie pszczół jest problemem, przed którym od lat przestrzegają badacze. Nauka poszukuje kolejnych sposobów na powstrzymanie zjawiska. Okazuje się, że jednym z rozwiązań mogą okazać się... konopie indyjskie.

Wymieranie pszczół. Zaskakujące wyniki nowego badania
(Getty Images, Ralph Orlowski)
bDYkBVDV

Badanie ukazało się w czasopiśmie "Environemental Entomology". Według jego wyników, legalizacja rekreacyjnej marihuany w niektórych stanach USA, pozytywnie wpływa na populacje pszczół na tych terenach. Rośliny cannabis sativa wytwarzają bowiem dużą ilość potrzebnych owadom pyłków. Pod lupę wzięto 11 upraw na terenie stanu Nowy Jork.

Zobacz także: Wymieranie owadów - naukowcy biją na alarm

bDYkBVDX

Autorzy badania wskazują, że w stanach, w których legalna jest hodowla konopi indyjskich, zauważono większą populację pszczół oraz spokrewnionych z nimi trzmieli. Podkreślają też, że w dobie masowego użycia nawozów sztucznych i niedoboru pylących kwiatów, konopie mogą pomagać koloniom tych owadów.

Jak dotychczas konopie indyjskie (służące nie tylko do produkcji marihuany, ale też np. tekstyliów i olejów) zostały zalegalizowane w 11 z 50 stanów USA. Badanie stwierdza też, że "politycy powinni rozważyć tą roślinę" w tworzeniu swej polityki rolnej.

Wymieranie pszczół

Zjawisko "masowego wymierania pszczół" od wielu lat alarmuje naukowców. Pszczoły są głównymi owadami zapylającymi na świecie. Bez ich udziału, rośliny musiały by być rozmnażane w inny sposób, co może doprowadzić do spadku produkcji żywności na świecie, nawet o 70 procent.

Spadek ilości pszczół, może też mieć dramatyczne skutki dla stabilności środowiska naturalnego. Jak wskazują ekologowie, głównym powodem ginięcia pszczół jest użycie niektórych pestycydów (np. zawierających nikotynę) oraz zanieczyszczenie powietrza.

bDYkBVEd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDYkBVEy
KOMENTARZE
(59)
GERMONIMO
rok temu
U NIEMCÓW PROSTE RZEKI, KWADRATOWE RYBY ŻEBY SIĘ LEPIEJ KROIŁO TYLKO PSZCZOŁY KRADNĄ Z POLSKI
bogu
rok temu
Panie Sławiński gdzie się pan uczył języka polskiego ? Jakie ,,badanie o pszczołach,, ?
Gość Darek
rok temu
Naćpane pszczoły smaczny miodek. Ten patent był raz w zmiennikach.
bDYkBVEz
ISLA
rok temu
TO JUŻ BAREJA W ''ZMIENNIKACH'' WYKRYŁ TEN ''FENOMEN'', TAM TEŻ WYSTĘPOWAŁY NAJARANE PSZCZOŁY!!!!!!!
_dD
rok temu
Zmanipulowana bzdura! Nie INDYJSKIE, ale na pewno konopie - JAKIEKOLWIEK, w szczególności te "przemysłowe". Tak, są takie, które nie wymagają "legalizacji", BO SĄ LEGALNE, gimbazo!
Los Endos
rok temu
Zabronić koszenia trawników!
Gość
rok temu
Mniej mięsa więcej monokultur sałaty... wiwat ovo ..cośtam..tarianizm
Tonia.
rok temu
Pszczoły to owady ,które utrzymują wszystkich przy życiu, ludzie są tak zapatrzeni w siebie i w swój egoizm ,że nie rozumieją, że są uzaleznieni od malutkich owadów.
gbh
rok temu
i jaki miodek pyszny
gutek
rok temu
Biorąc pod uwagę ilość pasiek i rodzin Pszczelich to w Polsce populacja rośnie a nie spada za ostatnie 10 lat. Skąd ten szum ???
Technikalia:
rok temu
"musiałaby być" ponieważ partykułę by z czasownikami osobowymi piszemy łącznie
Motyl
rok temu
Dlaczego w Polsce robi się opryski od godz 9 do 19. Dlaczego nie robi sie od zachodu do wschodu słońca. Takich rolnikow trzeba karać,odbierajac im unijne dotację.
Emeryt
rok temu
Wszystkie trawniki obsiewac roślinami kwitnących jak koniczyna i inne i nie kosic do przekwitniecia
bDYkBVEr
FANTOMAS
rok temu
co zabija pszczoły ? -pszczoły zabija przede wszystkim ihgerencja człowieka w genetykę tego owada , krzyżowanie gatunków z różnych kontynentów , zabija je także zmiana klimatu - susze , słońce operujące niczym laser,zaburzenia kwitnienia roślin , no i oczywiście warroza , w pewnym stopniu opryski też zaburzają zdolności pszczół np.cechę gromadzenia pokarmu , jednakże w największym stopniu pszczelej populacji szkodzi człowiek ingerujący w geny owadów chcąc pozyskać super pszczołę dającą bardzo dużo miodu a zarazem łagodną i odporną na niskie temperatury , dążenie do takiej doskonałości dało odwrotne skutki , w niektórych rejonach Polski przezimowanie rodzin pszczelich nie przekraczało 20% , tak więc czym człowiek bardziej ingeruje w genetykę tym pszczoły są bardziej nieporadne i słabe , jeśli chodzi o gatunki to na naszym terenie pszczoła Kaukazka i Krainka świetnie dawała sobie radę od 2 mln.lat i pewnie by tak było do dzisiaj gdyby nie krzyżówki
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić