o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Wystawili na aukcji notatki chińskiego dyktatora. Sprawdź, za ile poszły

0
Podziel się

Zbiór notatek literackich Mao Zedonga został sprzedany za równowartość prawie 3,4 mln zł. To 10 razy więcej, niż oczekiwano.

Wystawili na aukcji notatki chińskiego dyktatora. Sprawdź, za ile poszły
(Getty Images, China Photos)
bEECKOWd

Notatki pojawiły się na aukcji w Londynie. Dom aukcyjny Sotheby's nie chce zdradzać tożsamości nabywcy. Na początku zakładano, że osiągną kwotę wysokości 60-80 tys. funtów. Ostatecznie ktoś kupił je jednak za ponad 704 tys. funtów - podaje BBC.

Powstały w 1975 roku. Dotyczą klasycznej chińskiej literatury i poezji, z zamiłowania do których przywódca słynął. Bogate są w spostrzeżenia, interpretacje i analizy poszczególnych dzieł literackich. Komunistyczny dyktator spisał je na rok przed swoją śmiercią.

W 1975 roku Mao Zedong miał już problemy ze wzrokiem. Nie był w stanie płynnie czytać, więc poprosił o znalezienie kogoś, kto mu w tym pomoże. Padło na specjalistkę od literatury Di Lu, z którą zaczął regularnie się spotykać. Ponieważ Mao miał problemy z artykulacją myśli, nauczycielka kazała mu je spisywać na papierze, co miało ułatwić komunikację.

bEECKOWf

Mao Zedong stał na czele Chin przez ponad 25 lat. Jako młodzieniec pracował w bibliotece w Pekinie, gdzie zrodziła się jego miłość do literatury. W 1949 roku ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Przez wielu historyków uznawany jest za największego zbrodniarza w historii. Przypisuje się mu odpowiedzialność za śmierć nawet 70 mln osób.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEECKOWG
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić