aktualizacja 

12 tys. w kopertach komunijnych? Matka: Jestem załamana

252

Sezon pierwszokomunijny trwa. Uczniowie trzecich klas chętnie rozmawiają z rówieśnikami w szkole o tym, jakie prezenty otrzymali od gości. Pewna mama 10-latka jest zażenowana zachowaniem syna. Chłopiec zrobił już nawet obliczenia, ile gotówki powinien otrzymać w kopertach.

12 tys. w kopertach komunijnych? Matka: Jestem załamana
10-latek obliczył, ile dostanie w kopertach na komunię. Matka załamana (Adobe Stock, HALINSKYI)

Pierwsza Komunia Święta to duże przeżycie nie tylko dla dziecka, ale i dla jego opiekunów. W ostatnich latach w kontekście tego sakramentu mówi się jednak najwięcej o wystawnych przyjęciach, atrakcjach i prezentach.

Portal edziecko.pl rozmawiał z mamą 10-letniego Kuby, który w tym roku przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Pani Marta jest zażenowana sposobem postrzegania uroczystości przez syna.

- Córka miała komunię 2 lata temu, pamiętam, jak przeżywała, czy dobrze psalm w kościele zaśpiewa, czy dobrze komunię przyjmie, ładnie uklęknie itp. Oczywiście, czekała na imprezę, która miała być później i wymarzonego laptopa, którego jej chrzestny obiecał, ale przeżywała też sam sakrament. A jeśli chodzi o syna, to aż wstyd mówić - mówi kobieta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Komunia święta. Duchowny zajął zdecydowane stanowisko

Pani Marta rozmawiała z Kubą i starała mu się wytłumaczyć, że najważniejszy jest wymiar duchowy uroczystości. Dla chłopca liczą się jednak tylko prezenty.

- Wytknął mi nawet, że ja też nie chodzę co niedzielę do kościoła, a do komunii tylko od święta. Powiedziałam, że mimo wszystko istotą całego wydarzenia jest przyjęcie do serca Pana Jezusa i na tym powinien się skupić. To mam wrażenie, że kiwa mi głową na odczepnego - opowiada mama chłopca.

10-latek wyliczył nawet, że z uwagi na wciąż rosnące ceny powinien otrzymać więcej gotówki w kopertach niż jego starsza siostra.

- Kuba pokazał mi rozpiskę, gdzie wypisał, jakie kwoty spodziewa się dostać od krewnych, którzy przyjadą do niego na komunię. Powiedział, że siostra rok temu nazbierała 10 tys. zł, a że ciągle mówi się o tym, że wszystko drożeje, to on na pewno dostanie z 2 tys. zł więcej! Jestem załamana, on ma dopiero 10 lat! Nakrzyczałam na niego, że jak może, że każdy da tyle, ile będzie uważał i skoro on patrzy na komunię tylko przez pryzmat kasy, to chyba ją odwołam - relacjonuje kobieta.

Rodzice chłopca doszli do wniosku, że takie podejście syna wynika głównie z rozmów z rówieśnikami w szkole.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić