1588 zł miesięcznie dla mamy? Tak, to możliwe

23

26 maja wypada Dzień Matki. W związku z tym warto przyjrzeć się przywilejom, które przysługują mamom. Świadczeń jest naprawdę sporo. Na co dokładnie mogą liczyć matki? Wyjaśniamy.

1588 zł miesięcznie dla mamy? Tak, to możliwe
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

O zastrzykach finansowych dla mam z okazji ich święta rozpisuje się "Fakt". Zauważono, że w naszym kraju funkcjonuje między innymi zasiłek rodzicielski. Niedawno w życie weszły zmiany w Kodeksie pracy, dzięki którym rodzice na urlopie rodzicielskim mogą liczyć na wyższy zasiłek. Zamiast 80 proc. wynagrodzenia, otrzymają 81,5 proc. pensji za cały okres jego pobierania.

Jest też becikowe. To nic innego jak 1000 zł na każde nowo narodzone dziecko. Trzeba jednak spełnić warunek - dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1922 zł. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

"Fakt" wymienia też "kosiniakowe". Tabloid wyjaśnia, że to "świadczenie, które przysługuje mamom niemającym prawa do zasiłku macierzyńskiego np. bezrobotnym czy pracującym na umowie zlecenie (jeśli nie odprowadzały składki chorobowej). Wynosi 1000 zł miesięcznie i jest wypłacane przez 52 tygodnie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Patricia Kazadi gwiazdorzy? Spóźniła się na ściankę: "Jestem nerwuskiem"

Oczywiście w naszym kraju funkcjonują też 500 plus (500 zł co miesiąc na każde dziecko do 18. roku życia), ale i 300 plus - to wsparcie na dziecko uczęszczające do szkoły, wypłacane jest raz w roku.

Nie można zapomnieć o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Dzięki temu programowi zgarnąć można aż 12 tys. zł. Jest też dofinansowanie żłobka (400 zł/miesięcznie) oraz zasiłek rodzinny (od 95 do 135 zł, jeśli dochód na osobę nie przekracza 674 zł).

W Polsce można także korzystać z ulgi podatkowej. "Fakt" podkreśla, że "wynosi 1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko. Na pierwsze dziecko ulga przysługuje jeśli dochody rodziców nie przekraczają 112 tys. zł rocznie".

Matczyna emerytura. Kto może ją dostać?

Niektóre matki mogą ubiegać się o matczyną emeryturę na poziomie 1588,44 zł.

Na dodatkowe pieniądze po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą liczyć matki, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci, a w przypadku ich śmierci albo porzucenia przez nie dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci również - ojcowie - czytamy na gov.pl.

Warto wspomnieć, że wychowywanie dzieci jest uwzględniane podczas przeliczania emerytury. "Można doliczyć okres opieki w wymiarze do 3 lat na każde dziecko, łącznie bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat" - tłumaczy "Fakt".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić