300 złotych dla emerytów? Będzie nowy dodatek dla seniorów w 2024 roku

283

Ta informacja z pewnością zachwyci seniorów. Rząd planuje już waloryzację emerytur w 2024 roku i zapowiada, że znajdzie środki na dodatkowe wypłaty dla seniorów. Jak się okazuje, może chodzić nawet o 300 złotych, które dostaną osoby z najniższymi świadczeniami.

300 złotych dla emerytów? Będzie nowy dodatek dla seniorów w 2024 roku
300 złotych dla emerytów? Będzie nowy dodatek dla seniorów w 2024 roku (Pixabay)

Zanosi się na zmianę w świadczeniach emerytalnych w 2024 roku, bo rząd już pracuje nad ich waloryzacją. Jak informuje "Fakt", nie będzie to tak duża podwyżka, jak w tym roku, ale i tak seniorzy mogą liczyć na pokaźny bonus. O co chodzi? O dodatkowe 300 złotych, które rządzący zamierzają dołożyć emerytom.

W tym roku świadczenia rentowe i emerytalne poszły znacznie w górę, a wszystko przez inflację. Rekordowa waloryzacja sięgnęła 14,8 procent i zanosi się na to, że w przyszłym roku tak różowo już nie będzie. Inflacja hamuje, więc obowiązkowa podwyżka świadczeń będzie niższa. Dziś ekonomiści szacują, że sięgnie około 12 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mocne wystąpienie Beaty Szydło w PE ws. "lex Tusk"

Tymczasem rząd szykuje waloryzację procentowo-kwotową dla emerytów.

Emerytury w 2024 roku. 300 złotych dla seniora

Co to oznacza? Że poza obowiązkową waloryzacją procentową i wyrównaniem straty inflacyjnej do portfeli seniorów trafi określona pula pieniędzy. W projekcie jest to dziś 300 złotych, które ma zostać przeznaczone na jednorazowe wsparcie dla najbiedniejszych emerytów. Czyli tych, którzy mają najniższe świadczenia.

Co bardzo ważne, wyższa emerytura minimalna w 2024 roku przełoży się bezpośrednio na kwoty trzynastek i czternastek. A te mają być wypłacone również w przyszłym roku, bo tak zadecydowano kilka tygodni temu. Obecnie najniższe świadczenie emerytalne w Polsce wynosi 1588,44 zł brutto. Trzeba się spodziewać, że znów wzrośnie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak się okazało, to nie pierwszy pomysł rządzących na wsparcie dla emerytów. Najpierw miało to być 300 plus dla wdów i wdowców, którzy po śmierci współmałżonka muszą zmierzyć się z poważnymi problemami finansowymi. Później wymyślono, by taki dodatek dostawali też sołtysi i pracownicy gmin. Trzysta złotych miało też trafić w nowej formie bonu turystycznego.

O tym, kto dostanie 300 plus i ile skorzystają emeryci, przekonamy się zapewne już jesienią. Na razie, na przełomie sierpnia oraz września, emerytów czeka wypłata czternastek, które są już pewne. Rząd przyjął na początku maja.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić