aktualizacja 

500+ dla małżeństw? Pismo na biurku minister Maląg

278

Już jakiś czas temu do Sejmu wpłynęła petycja o dodatkowe wsparcie finansowe dla małżeństw z co najmniej 40-letnim stażem pracy. Teraz okazuje się, że posłowie działają w tej sprawie, a stosowne pismo jest już na biurku minister rodziny Marleny Maląg. Najnowsze informacje podaje "Fakt".

500+ dla małżeństw? Pismo na biurku minister Maląg
500+ dla małżeństw. Pismo jest już na biurku minister Maląg (Getty Images, PAP)

Kilka miesięcy temu w ręce polityków trafiła petycja o uchwalenie ustawy "Małżeństwo+". Autorzy zaproponowali, by parom z co najmniej 40-letnim stażem pracy przyznać wsparcie w wysokości 500 zł co miesiąc. Podkreślono, że seniorzy bardzo potrzebują środków finansowych choćby na leki.

Sprawą zajęła się Sejmowa Komisja ds. Petycji. Wystosowano specjalne pismo do resortu rodziny. "Fakt" ujawnił jego treść.

Komisja jest przekonana, że osoby żyjące w długoletnich związkach małżeńskich zasługują na szacunek i uznanie, ale ma też świadomość, że poziom dochodów wielu samotnych seniorów jest bardzo niski - podkreślają członkowie komisji.

Posłowie zastanawiają się, czy małżeństwa z dużym stażem pracy rzeczywiście powinny otrzymać dodatkowe pieniądze. "Czy zdaniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dodatkowego wsparcia wymagają w większym stopniu osoby samotne, niesamodzielne oraz wdowy i wdowcy, czy też właśnie małżeństwa z wieloletnim stażem?" - zapytano w piśmie.

500 plus dla małżeństw. Co dalej?

Teraz piłeczka znajduje się po stronie resortu rodziny. To właśnie od stanowiska tego podmiotu zależy, czy ruszą prace nad projektem dotyczącym wprowadzenia 500 plus dla starszych par.

Warto wspomnieć, że podobny pomysł trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy przed dwoma laty. Wtedy proponowano, aby małżeństwa, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci, po 50 latach związku otrzymywały 500 zł, po 55 latach - 550 zł, po 60 latach - 600 zł. Pomysł nie zyskał jednak akceptacji wśród polityków.

Część polityków jest sceptycznie nastawiona do kolejnych form wsparcia seniorów. Zaznaczają oni, że starsze osoby już teraz mogą liczyć na szereg specjalnych świadczeń. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj trzynasta i czternasta emerytura.

Zobacz także: Celebryci walczą z inflacją, a Pazurowie łamią prawo przez kabanosy
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić