Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Maja Budka
|

500+ dla małżeństw? Pomysłodawca 500+ na dziecko krytykuje pomysł

11
Podziel się:

Do sejmu trafiła właśnie petycja obywatelska zakładająca wypłatę 500 zł małżeństwom z 50-letnim stażem. Pracę nad pomysłem mogą zacząć się jeszcze w tym roku. Inicjatywę krytykują jednak eksperci, w tym prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej i pomysłodawca 500+ na dziecko.

500+ dla małżeństw? Pomysłodawca 500+ na dziecko krytykuje pomysł
Julian Auleytner, twórca programu 500+ (PAP, Tomasz Gzell)

Dla kogo 500+ dla małżeństw?

500+ dla małżeństw to kolejna tego rodzaju inicjatywa zgłoszona do Sejmu. Tym razem finansowo mają zostać nagrodzone małżeństwa z długoletnim pożyciem, a dokładniej z co najmniej 50-letnim stażem. Nowym pomysłem jeszcze w tym roku mają zająć się posłowie. Zdaniem autorów Małżeństwo+ spowodowane jest fatalną sytuacją finansową przyszłych i obecnych emerytów, którzy borykają się np. ze złym stanem zdrowia pochłaniającym coraz więcej miesięcznych środków przeznaczonych na życie.

500+ dla małżeństw ma być wsparciem dla osób starszych, które już teraz ledwo wiążą koniec z końcem, pomimo "trzynastki" czy "czternastki". Jeden z posłów PiS wskazał jednak, że wynagrodzenie powinno trafiać wyłącznie do par posiadających potomstwo.

Komu nie podoba się nowe 500+?

Wiele ekspertów już zdążyło wypowiedzieć się negatywnie na temat nowej inicjatywy. Pomysł szczególnie nie podoba się prof. Julianowi Auleytnerowi, pomysłodawcy 500+ na dziecko. Zdaniem byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej 500+ dla małżeństw ma wymiar czysto polityczny i ma być elementem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.

To nie ma żadnego sensu ekonomicznego. Przy obecnej inflacji byłoby to przeciwieństwo 500+ na dzieci. W 2016 r. była deflacja i z niej można było wyjść programami socjalnymi. Dlatego pomysł 500+ dla małżeństw stoi w totalnej opozycji do aktualnych warunków ekonomicznych. To ma jedynie wymiar polityczny. Starsi państwo pójdą głosować na PiS - powiedział prof. Auleytner dla money.pl.

Profesor powołuje się także na "trzynastki" i "czternastki", czyli dodatkowe emerytury, które emeryci już pobierają jako wsparcie finansowe. Jego zdaniem odpowiednimi narzędziami do pomocy emerytom dysponują samorządy lokalne i np. MOPS-y. "Trzeba się wstrzymać z kolejnymi świadczeniami i poczekać, aż wyklaruje się sytuacja ekonomiczna. Obecnie to licytacja na wydawanie pieniędzy", dodaje prof. Julian Auleytner.

Zobacz także: Małgorzata Rozenek zachwycona programem 500+
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
do Xyz
2 tyg. temu
"Zmniejszyło" tym, którzy mają duże problemy z myśleniem i podstawami matematyki.
Do widzenia s...
2 tyg. temu
A moim zdaniem pomysłodawca powinien się spakować i udać do kraju swego pochodzenia a nie rozdawać cudze pieniądze i jeszcze sam czerpać krocie za pomysły! Ludzie co mają dzieci mieli już za PO odliczana z podatku, że grosza z podatku nie płacili! Proponuję wynieść się z naszego kraju i w swoim rodzimym sprzedawać swoje pomysły albo tak że swojego majątku dzielić który się zgromadziło żerują na Polakach
Xyz
2 tyg. temu
Nie pluc na 500+ bo zmniejszylo biede Polakow.
kkkk
2 tyg. temu
Wymyślił też koło
SPLepper
2 tyg. temu
Nie okradajcie Polskiego Narodu,dajcie normalnie żyć a nie wegetować bez pracy,mieszkania i chleba a teraz bez energii..
Omg
2 tyg. temu
Twórca 500+ czyli puszka pandory otwarta przez pis
Starcza ledwo...
2 tyg. temu
Co z małżonkami z których jedno nie dożyło 50 rocznicy bo zmarło z powodu złej opieki medycznej,czy z powodu ciężkiej nieuleczalnej choroby? Dlaczego jedna osoba,ta która pozostała przy życiu ma jedną emeryturę i do tego nie ma mieć 500+ za długie pożycie? Wiecie jak ciężko żyje się wdowom/wdowcom z jednej emerytury ????
Głupota nie b...
2 tyg. temu
Proponuję jeszcze 500+ dla młodzieży która przystąpiła do sakramentu bierzmowania,bo z roku na rok ich liczba maleje.Może jeszcze 500+ dla facetów którzy będąc w związku małżeńskim spłodzili dziecko innej kobiecie-Polce .Wszak trzeba takich mężczyzn wynagradzać za to,że dbają o populację Polaków
gosc
2 tyg. temu
We dwoje i tak jest im łatwiej. Dobijcie te osoby ktore zostały same i borykają sie z życiem w pojedynke. Inna sprawa - tych tarcz i dodatkow jak psów a i tak żyjemy coraz gorzej
nikt
2 tyg. temu
To może niech swoje pieniądze rozdaje a nie podatników CHORE i ŻENUJĄCE
polak
2 tyg. temu
rozdajapieniadze ktorych ie ma-wpedzaja nas i gospodarke w glebszy kryzys-pis-katastrofa w toku-zrujnuja nasz kraj doszczetnie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić