800 plus to nie wszystko. Kto może liczyć na dodatkowe 400 zł?

97

O tym dodatku nie wszyscy pamiętają. W 2024 roku rodzice opiekujący się dziećmi do lat 3. będą mogli otrzymać dodatkowe 400 zł. Świadczenie nazywane "żłobkowym" ma na celu pomoc w pokryciu kosztów związanych z pobytem dziecka w placówce opiekuńczej. Sprawdź, czy przysługują ci dodatkowe pieniądze.

800 plus to nie wszystko. Kto może liczyć na dodatkowe 400 zł?
Coraz mniej czasu na zgarnięcie 300 zł (Pixabay)

W 2024 roku polski rząd po raz kolejny wesprze rodziców najmłodszych dzieci. Świadczenie żłobkowe, nazywane też "400 plus na dziecko" to dofinansowanie pobytu dziecka nie tylko w żłobku, ale także w klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego.

Dodatek przysługuje rodzicom biologicznym, opiekunom prawnym oraz osobom, którym sąd powierzył opiekę nad dzieckiem. Otrzymać je może każdy, kto spełnia kilka kryteriów.

Dla kogo "400 plus"?

Po pierwsze, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, bądź też być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Agnieszka Hyży zapytana o 500+. Od razu poruszyła temat 800+

Kolejnym warunkiem jest nieotrzymywanie równocześnie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W praktyce oznacza to, że ze świadczenia może skorzystać pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie lub pierwsze dziecko w rodzinie, gdy kolejne dzieci są objęte RKO.

Warto zaznaczyć, że 400 zł to maksymalna kwota dofinansowania. 400 plus na dziecko przysługuje niezależnie od dochodów osiąganych w rodzinie, natomiast wysokość przyznanego świadczenia zależy od wysokości kosztów związanych z pobytem dziecka w placówce lub u opiekuna dziennego. W koszty nie jest wliczane wyżywienie.

Dodatek nie jest przyznawany do ręki, ZUS przekazuje pieniądze bezpośrednio do placówki wskazanej we wniosku. Wnioski są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można je złożyć za m.in. za pośrednictwem portalu PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić