oprac. Anna Piątkowska-Borek| 

Abonament RTV. Kto nie płaci? Czy Poczta Polska przestanie ściągać długi?

8

Obowiązek płacenia abonamentu RTV mają wszyscy posiadacze radioodbiorników i telewizorów. Nie każdy jednak uiszcza opłatę abonamentową.

Abonament RTV. Kto nie płaci? Czy Poczta Polska przestanie ściągać długi?
Ile wynosi w 2020 roku abonament RTV? (Pixabay)

Abonament RTV. Ile wynosi?

Miesięczny abonament RTV za posiadanie samego radia wynosi 7 zł, a za posiadanie telewizora lub radia i telewizora – 22,70 zł.

Obowiązek płacenia abonamentu RTV mają wszyscy, którzy posiadają telewizor lub radioodbiornik (lub jedno i drugi). Pierwszy raz abonament należy zapłacić w miesięcu po rejestracji zakupionego telewizora lub radioodbiornika. Z obowiązku płacenia abonamentu RTV są wyłączeni kombatanci, inwalidzi wojenni, osoby mające I grupę inwalidzkom, seniorzy po 75. roku życia, a także osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Poczta Polska ściąga zaległy abonament RTV

W przypadku niepłacenia abonamentu naliczana jest kara w wysokości 30-krotności opłat. Jest to zatem 681 zł. Do ściągania należności uprawniona jest Poczta Polska.

W ciągu ostatnich miesięcy Poczcie Polskiej udało się zebrać 7 mln zł z zaległych opłat abonamentowych. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował jednak, by państwowa spółka zakończyła windykację. "Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie" - napisał na Twitterze Jacek Sasin.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić